Пет години синовете ми не стъпвали у дома ми, но щом реших да препиша апартамента на племенницата си – изведнъж се притичиха всички.
Имам двама сина, трима внуци, две снахи – и въпреки всичко живеех като сираче. Щом споменах, че искам да дам жилището си на племенницата си, внезапно всички си спомниха, че имат майка. Дойдоха, вдигнаха скандал. И тогава разбрах окончателно – важното за тях е жилището, не аз.
Когато се родиха момчетата ми, бях щастлива – мислех, че ще бъдат моята опора в старостта. Грешка. Грижи се за мене не родното ми дете, а племенницата ми – която, между другото, има свои родители: брат ми и жена му.
Сигурно аз и мъжът ми допуснахме някъде грешка, не успяхме да отгледаме достойни синове. Докато баща им беше жив, идваха понякога. Но щом го нямаше – изчезнаха. Вече пет години не съм ги виждала.
Живеят в същия град, между другото. Не точно до нас, но на автобус е само четвърт час. И двамата са женени, имат семейства. Имам двама внука и внучка, която дори не съм прегърнала. А на мен ми е трудно – краката ме болят, след травмата едва ходя. Да се обадя на децата е истинска епопея. Всеки път – обещания: „Скоро ще минем, ще помогнем“, но думите не стават дела.
Когато съседите наводниха кухнята ми, реших да помоля за помощ. Трябваше просто да поправят тавана. Обадих се на единия син – обеща. На другия – също. Никой не дойде. Навирах ги, но трябваше да повикам майстор. Платих без да мърся – парите не са най-важното. Но сърцето ми се нацепи: наистина ли съм станала чужда за собствените си деца?
После се счупи хладилникът. Аз не разбирам от такива неща, а търговците обичат да мамят пенсионери. Помолих синовете ми – нека идат с мен, да ми помогнат да избера. Отговорът беше прост: „В магазина ще ти обяснят“. Обадих се на брат ми – дойде дъщеря му с мъжа си и ми помогнаха.
После започна пандемията. Синовете започнаха да ми звънят веднъж месечно, питаха: „Как си?“ – и толкова. Даваха съвети – „не излизай, поръчвай си храна“, но не ми обясниха как. Племенницата обаче сама ми показа всичко. Тя звъни на родителите си всеки ден, поръчва храна, лекарства, грижи се. И за мен не забрави.
Разбрах, че децата ми са ме оставили сама, а тя започна да ми звъни, да ме навестява. Помагаше ми в домакинството, почистваше, готвеше, седеше до мен, когато бях болна. Дори просто идваше – да пием чай, да си поговорим. На всички празници ме канеше при тях: в семейството й бях и аз. Дъщеря й ме нарича баба.
И се замислих: защо да не оставя апартамента на нея? Тя не иска нищо, а всичко прави от сърце. Искам да отвърна на доброто с добро. Това не е „подарък“, а благодарност.
Когато вече се приготвях да отида при нотариуса, се обади големият ми син. Попита къде отивам. Отговорих честно. И тогава започнаха: викове, упреци, обвинения, че съм полудяла. Изслушах ги – и продължих.
А вечерта – звън на вратата. И двамата сина стояха там. Доведоха внучката. Донесоха козунак. Да речеш – чудо. Само че, разбира се, не беше от любов. Веднага преминаха към важното: убеждаваха ме, че племенницата ще ме изгони. Че тя не е семейство, а те са ми деца, и как може да давам жилището на чужди?
Погледнах ги, изслушах ги – и казах: „Благодаря за грижата, но ще реша сама.“ Разгневиха се, хлопнаха вратата. А на прощание ми обещаха, че вече няма да виждам внуците си и не трябва да очаквам помощ.
А аз и не очаквам, скъпи. Пет години не сте – и нищо. А сега се появихте, защото етажът ви е интересен. Самите вие сте ми станали чужди. Ще направя каквото реших: жилището ще е за племенницата ми. А ако някой ден тя наистина ме изгони – ще си е мой избор. Но вярвам в нея. Тя има сърце. Не като вас…