Пенсионерката си позволяваше малък лукс – пакетче кафе в зърна.

С пенсията си Госпожа Иванова, освен задължителните плащания и закупуването на храна на промоция, си позволяваше да направи малък подарък – пакетче кафе на зърна.

Зърната бяха вече изпечени и когато срязваше ъгъла на пакетчето, те разпръскваха неустоим аромат. Трябваше да го вдиша с затворени очи, изолирана от всички сетива освен обонянието и тогава се случваше чудо! С вълшебния аромат сякаш в тялото й навлизаше сила, в паметта й изплуваха девически мечти за далечни земи, блян за океански прибой и шум от тропическа буря, таинствени шепоти и диви викове на маймуни…

Никога не бе видяла това, но помнеше разказите на своя баща, който постоянно участваше в изследователски експедиции в Южна Америка. Когато си беше у дома, обичаше да разказва на младата Деянка за приключенията си в долината на Амазонка, отпивайки от силно свареното кафе. Неговият аромат винаги й напомняше за него – мършав, жилав и загорял пътешественик.

Знаеше винаги, че родителите й не са истински. Помнеше как в началото на войната, когато бе тригодишно момиченце и загуби роднините си, една жена я прибра, която стана за нея майка за цял живот. После всичко бе нормално: училище, учение, работа, брак, раждане на син и накрая – самота. Преди двадесет години синът й, по настояване на жена си, избра да живее в друга страна и благоденстваше със семейството си в град Варшава. През всичкото това време бе посетил родния град само веднъж. Редовно се чуваха по телефона, изпращаше й пари, но тя ги пестеше и събираше на специална сметка. През годините се натрупала значителна сума, която възнамеряваше да върне на сина си. След време…

Напоследък мисълта, че е изживяла живота си добър, пълен с обич и грижа, но чужд, не я оставяше. Ако не беше войната, щеше да има съвсем друго семейство, други родители, друг дом. Значи и съдбата би била друга. Почти не помнеше истинските си родители, но често си спомняше за момиченцето – връстничка, която винаги беше до нея в онези почти безгрижни години. Казваше се Мина. Понякога сякаш чуваше как ги викат: „Минче, Деянче!“ Но коя беше тя? Приятелка, сестричка?

Размишленията й бяха прекъснати от кратък сигнал на мобилния телефон. Погледна екрана – пенсията беше пристигнала на картата! Все по-добре, точно на време! Можеше да се разходи до магазина, да си купи кафе – последното свари вчера сутринта. Внимателно, избягвайки есенните локви, тя се приближи до входа на магазина.

На вратата се беше приютила сивичка, раирана котка, която поглеждаше предпазливо към минувачите и стъклените врати. Жал я жегна в сърцето: „Студено й е, бедната, и гладна сигурно. Бих те отгледала у дома, но… Кому ще си нужна след мен? А и моят час наближава…“ Но, изпитвайки жалост към нещастната, тя купи евтин пакет храна.

Внимателно изстиска желатиновата консистенция в пластмасово блюдо. Котката чакаше търпеливо и гледаше благодетелката си с влюбени очи. Вратите на магазина се отвориха и на прага излезе едра жена, чието изражение не вещаеше нищо хубаво. Без излишни думи тя ритна блюдото така, че парченцата се разпръснаха по тротоара:
– Какво им казваш, какво им казваш – никаква полза! – извика тя. – Не трябва да ги храним тук! – и се отдалечи нервно.

Котката, предпазливо оглеждайки се, започна да събира парченцата храна от тротоара, а Госпожа Иванова задъхваща се от възмущение усети първия пристъп. Поспешно се запъти към автобусната спирка – само там имаше пейки. Седна на една от тях и трескавo търсеше по джобовете, надявайки се да намери таблетки, но напразно.

А болката безмилостно се надигаше на вълни, сякаш главата й беше в тиски, потъмняваше й на очите, от гърдите й се изтръгваше стон. Някой я докосна по рамото. Тя едва отвори очи – младо момиче я гледаше изплашено:
– Зле ли сте, бабо? Как мога да ви помогна?
– Там, в чантата. – Слабо помръдна ръка Госпожа Иванова. – Има пакет кафе. Извади го и го отвори.
Тя се наведе към пакета, вдиша аромата на печени зърна веднъж, два пъти. Болката не отмина, но отслабна.
– Благодаря ти, миличка. – Изрече Госпожа Иванова.
– Аз съм Теодора, но благодари по-добре на котката. – Усмихна се момичето. – Беше до вас и мяукаше силно!

– И на теб благодаря, хубавице моя. – Госпожа Иванова погали котката, която седеше до нея на пейката. Същата раирана.
– Какво се случи с вас? – Попита любопитно момичето.
– Пристъп, миличко, мигрена. – Призна Госпожа Иванова. – Нервите ми не издържаха, случва се…
– Ще ви изпратя до дома, сама ви ще е трудно да стигнете…

– … И на моята баба се случват мигренни пристъпи. – Разказваше Теодора докато пиеха слабичко кафе с мляко и бисквити в апартамента на Госпожа Иванова. – Всъщност тя ми е прабаба, но я наричам „баба“. Живее на село заедно с баба ми, майка ми и баща ми. А аз уча тук, в медицинския, за фелдшер. Баба ме нарича миличка. И още – така приличате на нея, че в първия момент помислих, че сте тя! А пробвахте ли да търсите роднините си, тези истинските?

– Теодорке, миличка, как ще ги намеря? Почти не ги помня. Нито фамилия, нито откъде съм. – Разказваше Госпожа Иванова, галейки сгушената в скута си котка. – Помня бомбардировката, когато пътувахме в каручка, после танковете… Тичах, не знаех къде съм! Ужас! За цял живот ужас! После ме прибра една жена, цял живот я наричах майка и тя е моя майка. След войната дойде съпругът й и стана за мен най-добрият баща на света! От своето ми остана само името. А истинското ми семейство най-вероятно е загинало, там, под бомбите. И мама, и Минка…

Тя не забеляза как при тези думи Теодора трепна и я погледна с големи, сини очи:

– Госпожо Иванова, случайно да имате белег на дясното рамо, наподобяващ листо?
От изненадата домакинята се задави с кафе, а котката я гледаше внимателно.
– Откъде знаеш това, миличка?

– Баба има същия. – Тихо каза Теодора. – Казва се Минка. До ден днешен не може да сдържи сълзите си, когато си спомня за сестричката си – близначката, Деянка. Загуби се при бомбардировка, докато евакуираха. Когато фашистите преградиха пътя, се бяха върнали у дома и преживяха окупацията. А Деянка изчезна. Така и не я намериха, колкото и да я търсеха…

От сутринта Госпожа Иванова не можеше да си намери място. Обикаляше от прозореца към вратата, чакайки гости. Сивичката раирана котка не се отделяше от нея, тревожно вглеждайки се в лицето на своята стопанка.

– Не се тревожи, Мика, с мен всичко ще бъде наред, – успокояваше я Госпожа Иванова. – Само сърцето ми бие силно…

Най-накрая се звънна на вратата. Госпожа Иванова, премесена от вълнение, отвори вратата.

Две възрастни жени, замръзнали, гледаха безмълвно една към друга с очи пълни с надежда. Сякаш в огледало виждаха несменената синина на очите, посребрелите къдрици на косата и тъжните бръчки в ъгълчетата на устните.

Най-накрая, гостенката въздъхна с облекчение, усмихна се, пристъпи напред и прегърна домакинята:
– Здравей, Деянке!
А на прага, изтривайки сълзи от щастие, стояха родни хора.

Rate article
Пенсионерката си позволяваше малък лукс – пакетче кафе в зърна.