Отмъщението
Радослав бе тих и умен момък. Родителите му не жалеели нищо за единствения си син – плащали му всички възможни секции и кръжоци, за да стане всесторонно развит и образован човек. Радослав тренирал джудо, играел шахмат и рисувал добре. А когато пораснал, се запалил по китарата.
Докато връстниците му канели момичета на кино, пиели евтино вино и пушели, той седял сам и брънкал акорди, промърморвайки песни с пресипен глас.
Баща му и майка му мечтаели за бляскаво бъдеще за него. В малкия град с четиринадесет хиляди жители нямало какво да прави. След гимназията Радослав лесно (с неговите оценки) влязъл в университета в областния град – на престижната специалност “Информационни технологии”.
Ден преди началото на учебната година баща му го закарал при леля му. Тя била вдовица – децата ѝ вече имали свои семейства и живеели надалеч. В общежитието било шумно и пълно с изкушения, които щели да му пречат да учи. Майка му не взели, за да не нарева от сълзи при сбогуването. Баща му оставил пари за първо време и си тръгнал.
За пръв път Радослав останал напълно сам. Леля му почти не се интересувала от него – само го хранела навреме и проверявала дали не се завръща твърде късно.
Освободени от родителския контрол, състудентите му започнали да живеят на макс – пропускали лекции, гуляели. Радослав обаче стоел настрана. Никога не е имал приятели и не обичал шумните компании. Още от първия ден погледът му бил прикован към Веселина – красива руса девойка.
Момчетата шепнели, че тя е записала “мъжката” специалност само за да си намери богат мъж. Учела се слабо, но почти никой професор не я изкарвал. На такава красавица знания не били нужни. Просто било приятно да я гледаш, да ѝ обясняваш, да се навеждаш над нея, допирайки ѝ рамото, за да поправиш грешките ѝ.
Но Веселина нямала липса на обожатели. Смятала Радослав за смотан “ботаник” и го игнорирала. За какво да му говори? За музика, шахмат или безинтересното програмиране? С една дума, по никакъв начин не ѝ бил нужен.
А той страдал от несподелената любов. Искал да бъде до нея всяка минута – на лекции, в общежитието. При едно от посещенията си у дома обявил на родителите си, че иска да се премести в общежитието. Леля му живеела далеч от университета и пътуването отнемало ценно време. Последвало скандално нареждане от баща му и сълзи от майка му.
Но Радослав обещал, че няма да пропусне нито една лекция, че може да му се вярва. Всички в групата били на общежитие, а той – единственият извън него. Родителите му се предали.
Радослав бил на седмото небе от щастие. Сега ще вижда Веселина не само на лекции (които тя рядко посещавала), но и вечер в общежитието. Измислял всякакви причини, за да отиде при нея. Но тя продължавала да го отбягва.
Дори когато били в една компания, тя отказвала да танцува с него, избягвала на балкона да пуши. Радослав също започнал да пуши, но и това не го доближило до русата красавица и с една пяна.
Истинско мъчение за него били летните ваканции, когато за два месеца трябвало да се прибира в родния си град и да не я вижда. Страдал, мъчил се и броил дните до началото на учебната година. Така мина още една година.
Радослав учел отлично, преподавателите го хвалели и предричали голямо бъдеще. Когато се върнал в общежитието на 31 август (не успял да измъкне по-рано от майка си), научил, че Веселина се е омъжила. Тази новост го лишила от покой и сън. Избраникът ѝ бил спортист-старши студент, гордостта на университета.
Веселина вече не идвала в общежитието. Живеела с мъжа си в негов апартамент. Радослав я виждал само на лекции, наблюдавайки я отстрани. Един ден, точно преди зимната сесия, я помолил за конспекти. Казал, че е пропуснал лекцията.
“Попитай някой друг. И аз трябва да се подготвям”, отказала тя.
“Изпитът е вдругиден, утре ще ти върна тетрадката. Обещавам”, настоявал той, гледайки я с влюбени очи.
Веселина се замислила и му дала тетрадката.
На следващия ден Радослав не отишъл на лекции, за пръв път пропуснал без причина. ВсНа прага на кабинета той спря, обърна се към нея и с топъл усмивка каза: “Никога не си била глупава, просто аз не умех да те обичам без да те притеснявам.”