Моята по-малка сестра, Ралица, ме нарани дълбоко. Тя иска помощ с нейния син, а аз отказах. Крещи, че сме семейство, че това не е редно, но забравя как сама ме отрече в трудния ми момент, отказвайки да вземе дъщеря ми, Мила, на море. Егоизмът й разби сърцето ми и вече не искам да жертвам себе си за хора, които не ценят помощта ми. Живеем в малко градче близо до Пловдив, и тази ситуация беше последната капка.
Преди месец Ралица влезе при мен с искрящи очи: „Цялото семейство отива на море! Със съпруга ми, сина и тъща!“ Вече бяха резервирали квартира, планирали програмата си и аз искрено се зарадвах за тях. Но в същото мгновение сърцето ми се сви от мъка за Мила. Работя като фрилансьор и тази година, за мое голямо съжаление, не можах да си позволя почивка. Поръчките са безброй, от тях зависи приходите ми, но за дъщеря ми почти не остава време. Мила е моята светлина, а аз не мога да й осигуря ярко лято, за което мечтае. Майка ми и приятелките помагат колкото могат – майка ми, въпреки работата си, води Мила на разходки, приятелките я вземат да играе във двора. Без тях детето ми щеше да стои затворено вкъщи.
Аз съм самотна майка. Съпругът ме изостави заради друга жена, с която вече има син. Към Мила той е равнодушен – не звъни, не помага. Всичко тегли сама, работя до изтощение, за да издържам малкото ни семейство. И когато разбрах, че Ралица е с семейството си на море, в мен изникна надежда – Мила би могла да отиде с тях. Пътуват четирима – тя, съпругът й, сина им и тъщата. Да погледат още едно дете не би било проблем. Бях готова да покрия всички разходи, само за да може дъщеря ми да диша морски въздух и да усети щастие.
Реших да поговоря с Ралица. „Моля те, вземи Мила – умолявах я. – Ще платя всичко, тя няма да ви е тежест.“ Но сестра ми отрече без колебание: „Две деца ще са ни пречка. Не искаме да поемаме отговорност за чуждо дете.“ Думите й ме удариха като шамар. Чуждо? Мила е нейната племенница! Опитах се да обясня, че дъщеря ми е възпитана, че ще поема всички разноски, но Ралица беше непоколебима: „С твое дете няма да можем да си починем.“ Сърцето ми се късаше. Приех – тази година Мила няма да види море. Но в душата ми остана огорчение, а с него и твърдото решение – повече няма да се жертвам за сестра си.
Ралица свикна да съм на разположение. Мисли, че понеже работя от вкъщи, мога лесно да гледам сина й, Борис. Търпях, въпреки че това ми отнемаше време и сили. Вземах го, когато й трябваше да отиде на лекар или в салон, защото „сме роднини“. Но след като отказа да вземе Мила, разбрах – за нея помощта ми не е подкрепа, а нещо задължително. Тя не ме уважава, нито дъщеря ми. Тъщата й живее далеч и освен мен няма кой да й помага, но това не значи, че съм длъжна да й бъда бавачка.
Върнала се от морето, загореля и доволна, Ралица отново дойде при мен. Поканени бяха на двудневен излет извън града, но без детето. Тя беше сигурна, че както винаги, ще й помогна. „Ще погледаш Борис, нали?“ – попита с усмивка. Аз отвърнах хладно: „Не. Имам много работа и искам да прекарвам време с Мила.“ Ралица остана смаяна: „Как така? Ние сме семейство! Той е моят син, твой племенник!“ Напомних й как отказа Мила, нарекя не съм длъжна да помагам на някого, който не е готов да помогне и на мен.