Отказах на свекървата, която настояваше да дойде на гости.

Свекърва ми пак иска да идва на гости, но аз казах — не. И повече няма да променям решението.

Наскоро мъжът ми пак започна да мята същото — майка му, де, страшно й липсваме и копнее да дойде при нас. Тогава нещо щракна в мен. Категорично отговорих „не“. Само един нейн посещение за целите шест години брак ми стина да си дам клетва: никога вече. Тогава дойде не сама, а със сестра си, без предупреждение — като гръм от ясно небе. Тогава още се сдържах. Сега — няма да стане.

— Искаш да видиш майка си — няма проблем, вземи дъщерята и отидете при нея. Искаш ли, наеми й хотел — нито дума няма да кажа. Но в моя дом отново няма да стъпи.

Обаче, както се оказа, свекърва ми дори не иска да чува нито за хотел, нито пък за гости у тях. На нея, видиш ли, й трябва точно в нашия апартамент. Запитах се — защо толкова упорито се блъска в чужди врати, където не я очакват?

Мъжът ми е от Сливен. Запознахме се още в студентските години, в София. Преди женитбата живееше в наето жилище с приятели, после се премести при мен. Апартаментът беше закупен от моите родители преди десет години и е на мое име. Това е моят дом, аз нося отговорността.

Майка му далеч не е бедна жена. Лесно можеше да помогне на сина си да си купи жилище, но вместо това постоянно повтаря: „Ами ако се разведеш, а хитрата жена ти всичко открадне? По-добре да живее при нея, така е по-сигурно.“ А на сестра му, Гергана, активно й помагаше. Та дори се разведе фиктивно с мъжа си по нейния съвет, за да получи майчина помощ за ипотека. Сега Гергана живее във Варна, в декрет, а „бившият“ й плаща вноските и алиментите. Всички са доволни.

Нещо повече — свекърва ми веднъж предложи и на нас да се разведем „за форма“. Тогава хладно й отвърнах:

— Ако се разведем, значи наистина. И веднага. Събираш си багажа и живееш както си искаш, сам.

Оттогава темата беше затворена. Аз никога не съм ходила при нея — не ми се искаше. Но преди три години тя все пак дойде. Каза:

— Искам да видя внучката си поне веднъж. По снимки никак не разбирам на кого прилича повече.

Съгласих се. Но никой не ми беше казал, че отново ще дойде със сестра си. Очевидно им трябваше да направят истински съдебно-медицински анализ на приликите. Но планът им се провали — дъщерята е живи образ на баща си. Дори те бяха принудени да го признаят.

Наредих им стая, настаниха се, поиграха си с внучката, получиха подаръци. После седнахме на масата. Приготвих всичко както трябва — печена пилешка кожа, кюфтенца, три вида салати, сирена и месна нарязана, торта, плодове… Но не бяхме и седнали, когато започна.

— А къде са баничките? — строго попита свекърва ми.

— Вие гладни ли сте? — попитах учудена.

— Не, просто питам…

След вечерята продължение:

— Синът ми добре знае какво обичам. Той явно не ти е казал?

Спомних си как мъжът ми беше споменал — в тяхното семейство има култ към карантията: дроб, шкембе, банички с кайма. Аз още от детство не понасям миризмата на суров дроб и просто не мога да готвя такива неща.

На следващия ден излязоха на разходка, а аз реших да „угодя“ — направих сладки с кашкавал, шунка и зелка. Подавам.

— А къде са дробните? — и пак недоволство. — Знаеше, че ги обичам!

Обясних, че не понасям миризмата. Тя завъртя очи. По-късно на обяд отново сцена:

— Как така, чорба без шкембе?! С месо?! — каза с отвращение.

Тогава не издържах. Взех дъщеря си и отидох при майка ми. Върнах се вечерта. Тогава за първи път се скарахме сериозно с мъжа ми.

Седмица по-късно, по видеоразговор, чух я:

— Ето Гери е добра. Винаги ме посреща, винаги приготвя каквото обичам. А тая… никакво ую, никакво гостоприемство.

След това казах на мъжа ми: „Да не си и помисля да се връща тук. Ако стъпи на прага, излиташ заедно с нея.“ И ето, след три години пак се блъска към нас. Но сега — никога. Моят дом е моята крепост. А тези, които не умеят да уважават границите, ще стоят зад вратата.

Rate article
Отказах на свекървата, която настояваше да дойде на гости.