Още от самото начало на брака си се опитвах да изграждам добри отношения със свекърва. Осем години цялото това време търпела и гъделичкала нейното его. Откакто се преместихме с мъжа ми от село в града – Пловдив, майка му – Веселина Димитрова, ни звънеше всяка седмица. Винаги със същото: “Елате в уикенда, помогнете!” Едно време картофи да пребера, друго време градината да изкопам, трето тапети да лепнем на по-малката ѝ дъщеря. И ние отивахме. И помагахме.
А на мен, между другото, не ми е осемнайсет и нямам безгрижен живот. Работя пет дни в седмицата, отглеждам две деца, водя домакинство. И аз си имам къща, семейство, и на мен ми се иска поне веднъж седмично… просто да си почина.
Но за Веселина Димитрова бяхме безплатна работна ръка. Ако и намекнех, че съм уморена, веднага чувах укора: “Ама кой ще го направи, ако не вие?” И добре, ако ставаше дума за наистина спешни неща – ама не! Понякога ме караше да не идвам при нея, за после да ми се обади с ново “важно” задание – да помогна на дъщеря ѝ Ралица да лепи тапети. Отивах като глупачка. И знаете ли какво? Докато аз тичах с рулетката и валика из стаите, “трудолюбивата” Ралица се оглеждаше в огледалото с новия си лак за маникюр и по сто пъти загряваше чайника.
Мъжът ми всичко го виждаше. Не е глупав, разбираше как ни използват. Но не си отваряше устата – все пак майка му. Аз мълчах, търпях. До един момент.
Но един ден просто спрях да ходя с него при нея. Без скандали. Без обяснения. Оставах си вкъщи и казвах, че имам собствени планове.
На свекървата, разбира се, това не ѝ хареса. Веднага заприщя синът й защо съм станала така “безразлична”. Мъжът ме молеше да отидем заедно – “ами просто, че майка ми се притеснява”. Но аз повече нямах желание да участвам в тази комедия.
Уморена бях. На тридесет и пет години имам право да си почина в уикенда, а не да слугувам на хора, които сами не си мръднат пръста. Не виждах в тяхното отношение нито благодарност, нито уважение. Само изисквания.
В онзи събота най-после подредих къщата си. Изпрах всичко натрупано, приготових хубава храна, а в неделя – за първи път отдавна – си позволих да полежа на дивана с книга в ръка. Беше страхотно. Докато не звъсна звънецът на вратата.
На прага стоеше Ралица.
Без поздрави, без и намек за учтивост, веднага започна да ме обвинява в егоизъм. Че съм нахална, невъзпитана, че изоставям семейството, игнорирам обажданията на свекърва. Каза, че съм длъжна да помагам – все пак “ти вече си част от семейството”.
Спокойно я изслушах, пожелах ѝ хубав ден и затворих вратата.
Но това не беше краят. Същата вечер у нас се появи самата Веселина Димитрова. От прага – с обвинения. Че съм неблагодарна, че тя е дала всичко за нас, а сега аз съм се “надула” и не уважавам старите. Гледах я и в главата ми се преплитаха всички онези часове, седмици, уикенди, когато прах, варих, копаех, лепех, перех – и всичко за нея.
А тя сега стоеше в апартамента ми и смяташе за нормално да ми чете морали.
И тогава осъзнах: стига.
Мълча се докоснах до вратата, отворих я и без да кажа нищо, посочих изхода. Свекървата, зашеметена, промърмори нещо, но си тръгна. А аз седнах обратно на дивана, взех книгата и с облекчение издишах.
Знаете ли, това не беше ярост. Това беше самозащита. Осъзнах, че времето и енергията ми не принадлежат на никого. И ако на някой съм длъжна – то само на себе си и на семейството си.
Онази вечер заспах с леко сърце. И за пръв път от много години почувствах истинска свобода.