Остави ме на мира! Не съм обещавал женитба и нямам представа кого е детето!

— Махни се от мен! Не съм ти обещал да се женим! И изобщо, нямам си представа чие е това дете. А може и да не е мое? Затова, разхождай се насам-натам, аз ще си тръгна! — така говорил командировачният Виктор на обалделата Ваня. А тя стоеше и не можеше да повярва ни на ушите, ни на очите си. Този ли е Виктор, който ѝ се признаваше в любов и я носеше на ръце? Този ли е Витю, който я наричаше Ванюшка и ѝ обещаваше манна небесна? Пред нея стоеше леко объркан, а оттам и раздразнен, някакъв непознат мъж… Проро̀ни Ванюшка няколко сълзи, махна се завинаги на Витю, но поради възрастта — вече беше на тридесет и пет, заради непривлекателността си, а оттам и малкия шанс да намери щастие, реши да роди…

Роди си Ваня навреме шумно момиченце. Кръсти я Ралица. Момичето растеше спокойно, безпроблемно и не създаваше грижи на майка си. Сякаш знаеше, че било да крещи, било да мълчи, няма да постигне нищо… Ваня не я мразеше, но липсваше истинска майчина любов — хранеше я, обличаше я, купуваше й играчки. Но да я прегърне, да я погали, да излезе с нея на разходка — не. Това не се случваше. Малката Раличка често протягаше ръчички към нея, но майката се отдръпваше. То ней й е тъжно, то много работа има, то глава я боли. Така и не се събуди инстинктът й, явно…

Когато Ралица беше на седем години, случи се нещо небивало — Ваня се запозна с мъж. Не че това, ами го доведе вкъщи! Целият квартал си правеше шеги! Явно нашата Ваня е лека на помисъл. А мъжът не е сериозен, не е оттук, няма постоянна работа, живее ей там някъде! Може и измамник да е… Ех, работа! Ваня работеше в селското кметство, а той се наел да разтоварва стоки. Оттам се завъртя и романсът. А скоро и новият ѝ годеник се нанесе при нея. Съседите я осъждаха — довела си някакъв непознат! Да си мисли поне за детето, бръщолевеха жените. Освен това мълчалив е, дума не можеш да му измъкнеш. Значи нещо крие. Но Ваня не слушаше никого. Сякаш знаеше, че това е последният ѝ шанс за щастие…

Обаче скоро съседите промениха мнението си за този на пръв поглед затворен човек. Къщата на Ваня беше остаряла и имаше нужда от ремонт — мъжът, който се казваше Стоян, първо оправи верандата, после поправи покрива, после изправи падналата ограда. Всеки ден поправяше нещо, и къщата се превърна в рай. Хората, виждайки, че у мъжа ръцете са златарски, почнаха да го търсят за помощ, а той казваше:

— Ако си стар или си нажален, ще ти помогна без пари. Ако не — плащаш или с пари, или със стока.

От едните взимаше левове, от други — консерви, месо, яйца, мляко. Ваня имаше градина, но нямаше добитък — ама къде без мъж вкъщи? Преди Ралица рядко имаше заквасена сметана или прясно мляко. А сега в хладилника се появиха и сметана, и домашно мляко, и масло.

С една дума, Стоян беше майстор на всичко. Както се казва — и шивач, и жнец, и в свирката свирец. А Ванюшка, която никога не беше красавица, се промени с него — светеше се, стана по-добра, по-мека. Даже и към Ралица почна да е по-нежна. Усмихваше се, а на нея, излизаше, имаше ямки по бузите. Еха…

А Ралица си растеше, вече ходеше на училище. Един ден седеше на верандата и гледаше как чичо Стоян работи, а в ръцете му всичко вървеше като по вода. После отиде при приятелката си в съседната къща. Върна се към вечерта, забавила се. Отвори капака и остана вцепенена… На двора се извисяваха… люлки! Леко се люлееха от вятъра и сякаш я канеха, сякаш я викаха…

— За мен ли?! Чичо Стоян! Вие ли ги направихте? Люлки?! — не можеше да повярва Ралица.

— За теб, Рали, разбира се за теб! Приемай работата! — усмихна се необичайно весело обикновено мълчаливият чичо Стоян.

Ралица седна на седалката и се залюля силно напред-назад, вятърът свиреше в ушите й, а по-щастливо момиче нямаше по цялата земя…

Ваня тръгваше рано на работа, затова и готвенето пое чичо Стоян. Приготвяше закуска, обяд. А какви сладкиши правеше, а кексчета! Той научи Ралица да готви вкусно и да сервира масата. Колко таланти се оказаха в този мълчалив, затворен човек…

Когато дойде зимата и денят съвсем се скъси, чичо Стоян започна да я води и донася от училище. Носеше й чантата и ѝ разказваше истории от живота си. Разказваше как се грижел за тежко болна майка, как продал апартамента си, за да ѝ помогне. И как родният му брат го изгони от дома с измама.

Научи я да лови риба. През лятото, на разсъмване, ходеха заедно до реката и седяхТам стояха тихо, чакайки улов, и той я научи на търпение, докато светът около тях бавно се събуждаше.

Rate article
Остави ме на мира! Не съм обещавал женитба и нямам представа кого е детето!