Омъжих се за мамино момче и всичко трябва да е ‘като у мама’ – вече не издържам!

Още се чудя как позволих това. Как не разбрах, че зад солидната външност и тридесет и осем години се крие обикновен майчино синче. Отвън – зрял мъж, решителен, дори харизматичен. Разведен, живееше отделно от майка си, наемаше собствен апартамент. Мислех си – стабилен. А се оказа, че зрелостта беше само на повърхността.

И аз имах лош опит – първият брак се разпадна заради инфантилността на съпруга. Той цял ден играеше компютърни игри и дори не търсеше работа. След него реших – следващият ще е по-възрастен. Но уви, годините не са гаранция за зрялост.

Със сегашния си съпруг се запознах… чрез майка му. Работех временно в магазин, тя бе редовна клиентка – добра, мила, усмихната. Казваше: “Ех, такава снаха искам като теб!” После започна да идва и синът й – ухажваше ме по учебник. А аз повярвах – в грижата, в стабилността, в надеждността. Омъжих се, преместихме се в стария му апартамент.

Първият шок – самият интериор. Всичко беше в стил “поздня социализъм”: килими по стените, кристали в серванта, мебели от шейсетте. Скромно предложих: “Може ли да обновим? Да направим поне малък ремонт?” А той ми отвърна: “Как така? Това мама го е избрала! Жалко е да го изхвърляме!” Дори килима от стената свалихме след кавги. Гневеше се, сякаш дърпам сърцето на майка му.

После стана още по-зле. Не можех да използвам чиниите от шкафа, защото “сега вече не правят такива качествени”. Говореше със същите думи като майка си. И, разбира се, тя започна да идва все по-често. И, разбира се, по негова покана.

От прага започваше с поучения: защо ползвам прахосмукачка, а не метла? Защо махнахме килима? И най-важното – “всичко трябва да е като у нас, така ще е по-добре за сина ми.” После готвенето. “Ти не вариш чорбата правилно! Синът ми яде само с запръжка и мазнина.” Веднъж не издържах: “А после с него по лекарите ли ще тичате? Това не е храна, а пряк път към стомашни проблеми!”

Опитах се да сменя мебелите – свекървата ми напомни: “Ти дойде тук с празни ръце!” И какво, трябваше да донеса цяла спалня от вкъщи? Аз също работя. Да, засега като продавач, но се старая и планирам да намеря по-добра работа. Освен това имам съпруг, който изкарва добре. Защо нямам право да вземам решения в този дом?

А той… Става все по-приличащ на майка си. Наскоро дори каза: “Може би започни да гледаш сериали, за да имаш какво да говориш с мама?” Полудях. Аз дори не пускам телевизора, а тя идва всеки ден, като по график. Обяснява ми как нещо не е наред – не периля правилно, не мия пода както трябва, не затварям шкафовете както е редно.

Не мога да кажа, че е зла или лоша. Не. Тя просто е… прекавлена. Твърде натрапчива, твърде контролираща. И най-лошото – съпругът ми не вижда в това нищо странно. За него това е норма. А аз не искам да живея така. Не искам да се превърна в копие на майка му. Искам собствен живот, собствен дом с мои правила.

Да, апартаментът не е мой. Да, не съм вложила пари. Но вложих душа. И няма да превърна живота си във филиал на социалистически музей под ръководството на свекърва.

Искам дете. Но не искам то да израства с такъв модел на семейство. Не искам да порасне под майчиния диктат, както съпругът ми. Той вече не е момче. Време е да разбере: женен си – отделяй се. Ако не може – може би е време аз да го направя. Докато не е късно.

Животът е твърде кратък, за да го прекараш в сянката на чуждите изисквания.

Rate article
Омъжих се за мамино момче и всичко трябва да е ‘като у мама’ – вече не издържам!