Обичах съпруга си, а той беше верен само на майка си.

Значи, приятелко, слушай тази история – направо ми скъсва сърцето. С Анка бяхме най-добри приятелки още от гимназията, после заедно учихме в Пловдивския университет. Тая случка се случи с нея на четвърти курс, и до ден днешен не мога да повярвам каква подлост я сполетя. Започна като приказка – с неочаквано наследство, шанс за нов живот, преместване в София. А свърши с предателство – най-гнусното, което човек може да преживее от най-близките си.

Големият брат на баща ѝ, чичо Данаил, цял живот го прекара в София. Направо от нулата си създаде бизнес, забогатя, но в личния живот не му се получи. Нямаше нито жена, нито деца, и цялата си топлина даваше на племенницата си. Анка беше неговият смисъл на живота. Разглезваше я с подаръци, звънеше всяка седмица, интересуваше се как върви в университета. После умря. Тихичко, сам. Отдавна беше болен, но никому не казва. Анка разбра за смъртта му чак след погребението – повикаха я при нотариуса.

Оказа се, че чичо ѝ е оставил на нея апартамент в самия център на София – просторен, с високи тавани, направо след ремонт. Баща ѝ получи парична сума, а жилището беше завещано само на Анка. Тогава изглеждаше, че целият свят ѝ е отворен – София, нов живот, възможности. Само едно нещо осуети плановете ѝ: Анка имаше македонско гражданство и не можеше да регистрира наследството. Имаше само една година да намери решение.

Баща ѝ предложи вариант – да се препише апартамента на племенницата, дъщерята на по-малката му сестра, Галя. Тя отдавна живееше в София, беше омъжена за българин, имаше син и вече имаше българско гражданство. Галя веднага се съгласи да помогне: де, ще го препишем на мен, и щом Анка си оправи документите, ще го върнем. Всички повярваха.

Анка се записа в Софийския университет, настани се в общежитие и започна да събира документи. Всичко вървеше добре – учеше, работеше на частична работа, подаде молба за дългосрочен престой. После Галя дойде на прага ѝ и каза, че се развежда и трябва къде да живее с сина си. „Само за малко“, уверяваше тя. Анка не възрази, пусна я. Тогава още не знаеше, че впуска злината в живота си.

След три месеца Анка дойде до своя апартамент. Багажът ѝ беше изхвърлен в коридора. Вратата не се отваряше – ключалката беше сменена. Звънеше, чукаше, плачеше. Никой не отговаряше. Викна полицията. Когато дойдоха, вратата се отвори – Галя стои спокойна и уверена. Показа им документи, а те разписаха с ръце. Всичко е законно. Дори съседите потвърдиха, че тук живее само „Галичка“ с детето. За Анка – нито дума.

Анка стояше насред входа с куфарчето си, а по бузите ѝ течеха сълзи. Отидох да я взема, качих я в такси и я заведох. Тогава не пророчи и дума – само гледаше през прозореца, стиснала устни. После бяха съдилища, писма, адвокати. Всичко – напразно. Апартаментът, който трябваше да е начало на нов живот, беше откраднат, и то от най-близките.

Сега Анка живее в наета стая. Работи на три места, спестява за собствено жилище. А Галя, по последни слухове, се омъжи втори път – за същия търговец на имоти, чрез когото продаде софийския апартамент.

Ето така се случва – ти вярваш, надееш се, доверяваш се. А теб – предават. И не врагове, а свои. Роднини…

Rate article
Обичах съпруга си, а той беше верен само на майка си.