Обичах съпруга си, а той бе отдаден само на майка си

Обичах мъжа си, а той беше предан единствено на майка си.

Аз и Ралица бяхме приятелки още от гимназията, а после влязохме в един и същи университет в Пловдив. Историята, която ще разкажа, се случи с нея на четвъртата година, и до днес не мога да приема несправедливостта, която я срази. Всичко започна като приказка – с неочаквано наследство, шанс да промени живота си, да се премести в столицата. Но завърши с предателство – най-подлото, каквото може да бъде.

По-големият брат на баща ѝ, чичо Борис, прекара целия си живот в София. Създаде бизнес от нулата, забогатя, но в личния живот нямаше късмет. Нямаше нито жена, нито деца, и цялата си топлина даваше на племенницата си. Ралица беше светлината в живота му. Разглезваше я с подаръци, звънене всяка седмица, интересуваше се от успехите ѝ. После умря. Тихо, сам. Боледуваше дълго, но никому не каза. Ралица научи за смъртта му чак след погребението – повика я нотариус.

Оказа се, че чичо ѝ ѝ остави апартамент в центъра на София – просторен, с високи тавани, след ремонт. Баща ѝ получи парична сума, но жилището беше завещано само на нея. Тогава изглеждаше, че всички врати пред нея са отворени – София, нов живот, възможности. Само едно нещо осуети плановете ѝ: Ралица имаше македонско гражданство и не можеше да приеме наследството. Имаше само една година да намери решение.

Баща ѝ предложи изход – да оформи апартамента на племенницата, дъщерята на по-малката си сестра, Лилия. Тя отдавна живееше в София, беше омъжена за българин, имаше син и вече имаше българско гражданство. Лилия веднага се съгласи да помогне: ще го оформим, а щом Ралица уреди гражданството, ще го върнем. Всички повярваха.

Ралица започна работа в софийски университет, настани се в общежитие и започна да събира документи. Всичко вървеше добре – учеше, работише, подаде молба за разрешение за пребиваване. После Лилия се появи на прага и каза, че се развежда и трябва да живее някъде с сина си.

“Само за малко”, уверяваше я. Ралица не спори, пусна я. Тогава още не знаеше, че пуска беда в живота си.

След три месеца Ралица дойде до апартамента си. Вещите ѝ бяха сложени в торба в асансьора. Вратата не се отваряше – ключалката беше сменена. Звънеше, чукаше, плачеше. Никой не отговаряше. Тогава извика полиция. Когато пристигнаха, вратата се отвори от Лилия – спокойна, уверена. Показа документите, а те разправиха ръце. Всичко беше по закона. Дори съседите в един глас потвърдиха, че тук живее само “Лили” с детето си. За Ралица – нито дума.

Ралица стоеше в средата на стълбището с куфар, а по бузите ѝ се търкаляха сълзи. Аз я взех, качих я в такси и я заведох. Тогава не каза нищо – само гледаше през прозореца, стиснала устни. После бяха съдилища, писма, адвокати. Всичко – напразно. Апартаментът, който трябваше да е началото на нов живот, беше откраднат, и то от свои.

Сега Ралица живее в наета стая. Работи на три места, спестява за ново жилище. А Лилия, по последни слухове, се омъжи успешно за втори път – за риелтора, през когото продаде софийския апартамент.

Ето така се случва – вярваш, надяваш се, доверяваш се. А теб – предават. И не врагове, а свои. Семейство…

Rate article
Обичах съпруга си, а той бе отдаден само на майка си