Обадете се на Людмила, моля…

„Извикайте Людмила, моля…“

От сутринта Галена усещаше предчувствие, че нещо ще се случи. Всичко, което трябваше, вече се беше случило. И любовта, и семейството, а сега тя беше сама. Мъжът ѝ, с когото бяха прекарали тридесет и шест години заедно, беше починал преди две години. Синът ѝ имаше свое семейство, две деца, всички бяха живи и здрави. Просто предчувствие за празник, осъзна тя най-сетне. Утре беше 8 Март.

И внезапно си спомни за него. Няма кой да ѝ подари мимози или лале. Макар че… какво говореше? А Сашо, синът ѝ? Непременно ще дойде и ще я поздрави.

Преди имаха къща в село. Малка, скромна къщурка на шест декара земя. Родителите им бяха я купили след икономическите сътресения от миналите години. Докато работеше, идваше там през ваканциите и уикендите. А когато Галена се пенсионира, прекарваше почти цялото лято там, връщайки се в града само да се изкъпе и да си купи храна.

Онова лято беше изключително горещо и сухо. Всеки ден трябваше да полива градината. Мъжът ѝ дойде, както обикновено, след работа в петък. Галена веднага забеляза неговата бледност.

„Всичко е наред, просто е много задушно“, — отвърна той на забележката ѝ.

„Почини, аз ще свърша останалото. Седни в сянката на лавочката“, — каза му Галена.

Той седна, облегна се на слънчевата стена на къщата и я гледаше как полива градината с маркуч. Когато тя приключи и се приближи, веднага разбра, че нещо не е наред. Сякаш дремеше. Но когато го докосна за рамото, той се заби настрани. Почина в съня си на лавочката.

Къщата в селото Галена я продаде есента. Не можеше да ходи там вече. Все ѝ се струваше, че го вижда как седи на скамейката. Синът ѝ я подкрепи.

„Отдавна трябваше да се освободиш от нея. Защо да се изтощаваш, като всичко може да се купи в магазина през цялата година?“

Той с жена си и децата си ходеше на море през лятото. Парите от къщата Галена ги даде на сина си. На него му трябваха повече — имаше две деца. А на нея пенсията ѝ стигаше. Искаше да започне работа отново, но синът ѝ я разубеди.

„Ще взимаш жълти стотинки, а нервите ще ти струват скъпо“, — каза той. Това мъжът ѝ винаги го казваше.

„За да работиш като учител сега, ти трябва желязни нерви. Ако ти липсват уроците, занимавай се с внуците. Имаш мен. Ако нещо стане, ще помогна.“

Така тя живееше сама. Разбира се, липсваха мъжки ръце. Но синът викаше майстори, ако нещо се счупеше или кранът започнеше да капе.

Последните години с мъжа си живееха в мир. А в младостта си какво ли не се беше случвало. КарахГалена усмихна се на мисълта, че животът винаги намира начин да изненада, дори когато човек вече е отчаял да очаква нещо ново.

Rate article
Обадете се на Людмила, моля…