— Е, хайде да спреш, каква е тази беда…
Срещнах Лена в коридора, нашият финансов директор, тя се похвали с картонена кутия.
Питам я:
— Заплатата ли си донесла от банката?
— Не, това ми подари стар приятел в задръстването (на кутията пише: “Медицинска техника”)
— На какво намеква той?
— На нищо, просто се познаваме от толкова време, че мога да му подаря дори дезодорант, и той ще се радва. Запознахме се през ’98-а. Тогава имах големи проблеми с колата. Млада, глупава и си купих Тойота от посредник, а там номерите на частите бяха сменени, разпаковането грешно, а и познати полицаи взеха пари, обещаха да помогнат, но нищо не направиха. Последната капка беше, че дадох и последните си левчета на пътни полицаи, за да не ми вземат колата на репатрак.
Колата скъпа, а сега само за части…
Паркирах се в двора до кофите за боклук, ям макови кифлички и плача. Не искам да се покажа у дома в такова състояние…
Чука се на стъклото, отворих. Един мъж с лопата в оранжева жилетка се извинява и весело казва:
Може ли да преместите колата си на пет метра? Сега ще асфалтираме пред боклукчийската площадка. Защо плачете, нещо се е случило?
Исках да го отпратя и да затворя прозореца, за да не мирише толкова на асфалт, но се улових да му разкажа накратко бедата си.
Той каза:
— Е, хайде, каква беда, важното е да сме здрави… Така вкусно ядете кифличката, ще ме почерпите ли?
Ядосах се на себе си, че споделих бедата си с пътния работник и на неговата дързост, но машинално му подадох кифличка.
Мъжът:
— А може ли и още една, за партньора ми, ние сме двама…
Бях шокирана от нахалството, но му дадох и втора кифличка. Преместих се и спокойно продължих да плача, вече не пречейки на никого.
След десетина минути пак се чука.
Отварям и със злоба питам:
— За кифличките ли сте!?
Мъжът:
— Не, имате ли с какво да записвате? Пишете.
Той продиктува телефон от бележника си и добави: Това е домашният му номер, обадете се след девет вечерта и кажете, че сте от Гена. Ще го предупредя. Той е генерал в полицията и сигурно ще ви спаси…
Мъжът се сбогува и изчезна в сивия асфалтов дим, а аз останах в ступор, не знаейки какво да мисля.
Вечерта все пак се обадих (какво имах да губя..?)
След два дни, сутринта в КАТ тържествено регистрираха колата ми и ми дадоха нови номера! (пътните полицаи дори скочиха от прозорците, за да ми се харесат…)
Една седмица преследвах пътния работник Гена, за да му благодаря и все пак, езикът ми доведе до София, намерих го на съседната улица. Дълго му благодаря, дадох му скъпи бонбони, шампанско, кафе и още нещо, не помня и го попитах, откъде познава генерала, дори толкова близко, че генералът предавал поздрави на него и жена му…
И Гена ми разказа, че преди половин година е бил доста заможен човек, търгувал с медицинска техника, но кризата унищожила бизнеса му, сега работи на три места — денонощно, и дори съпругата му, домакиня, която никога не е работила, отишла в училищния стол да мие чинии.
И всичко само за да “не изпадат от строя”, защото живеели в огромен апартамент от двеста квадратни метра в елитен дом и, стискайки зъби, се борили да свържат двата края. Продали всичко от дома, освен учебниците на дъщеря им, но не искали да продават апартамента, въпреки че само за комунални и охрана месечно отивали около 1600 лева.
Пред съседите-милионери поддържали фасон, а самите те живеели на 90 лева на месец тримата (добре, че дъщеря им ходила в обикновено училище).
Оттогава се сприятелихме със семейството на Гена. Винаги посрещаме Нова година заедно. Не минаха и две години, и Гена се изкачи на по-високо от преди кризата.
А днес стоя на светофара, някой чука по покрива ми, гледам Гена с джип:
— Лена, искаш ли гейгеров брояч да ти подаря?
— Давай.
— На, щракай с удоволствие и на нищо не се ограничавай…