Новият баща: Как тъстът ми стана най-близкият човек

Той замени баща ми… История за това как тъст ми стана най-близкият човек

Понякога съдбата ти дава шанс да получиш нещо, което винаги си пропускал. Аз нямах баща. Загубих го твърде рано — още като тийнейджър. След смъртта му всичко се промени: детството свърши и животът се превърна в борба. Борба за оцеляване, за помощ на майка ми, за някакво бъдеще. Стана ми нужно да порасна твърде бързо. Не знаех тогава, че години по-късно ще срещна човек, който ще ми върне това чувство на подкрепа, което загубих.

Запознах се с Радосвета — бъдещата ми съпруга — в курсовете по шофиране. Скромна, добра, целеустремена. Станахме близки бързо и след година се оказах на прага на тяхната апартамент, за да се запозная с родителите ѝ. Бях нервен като ученик — сърцето ми блъскаше в гърдите, ръцете ми бяха потни. Особено, когато той се появи на прага — баща ѝ, Васил Николов.

Той ме погледна строго, оценявайки ме така, както един баща би погледнал мъж, който ще се грижи за дъщеря му. Първата вечер беше като изпит: въпроси едни след други. Кои са родителите ми, къде работя, какви са ми плановете за бъдещето, как възнамерявам да осигуря дъщеря му. Отговарях честно на всичко, а накрая той внезапно се засмя:
— Шегувах се с теб, момче. Но знаеш ли… всичко ми стана ясно.

След това отново стана сериозен, въздъхна и добави:
— Аз самият изгубих баща си рано. Затова те разбирам повече, отколкото си мислиш. Ако не предадеш дъщеря ми — ще бъда за теб баща. Истински. Само запомни: Радосвета за мен е всичко.

От този ден нататък той наистина стана за мен повече от просто тъст. Той стана мой наставник, опора, човекът, към когото винаги можех да се обърна за съвет. Когато аз и Радосвета се оженихме, Васил Николов ни помагаше във всичко: ремонт, премествания, малки неща. Развихме едно истинско мъжко приятелство. Ходихме заедно на риболов, играехме футбол в двора, правехме скара на вилата. Той ми разказваше за младостта си, как сам е отгледал Радосвета след смъртта на жена си и как е работел на две места, за да ѝ осигури всичко необходимо. Историята му беше близка до моята — сякаш слушах историята на самия себе си, но случила се 20 години по-рано.

Минаха няколко години. Аз и Радосвета стъпихме на краката си, аз получих повишение, тя отвори малък бизнес. Но не забравях колко много беше направил Васил Николов за нас. Затова, когато трябваше да навърши 60 години, реших да му направя подарък, който няма да забрави.

Той имаше стара „Лада“, която беше вече на тридесет години. Все още я караше, макар че ѝ беше време за пенсия. Знаех, че никога няма да си купи нова — всичко даваше за децата и внуците си, а за себе си забравяше. Посъветвах се с Радосвета и решихме — ще му подарим кола. Не скъпа, не луксозна, но нова и надеждна. Такава, каквато заслужава.

Почти година събирахме пари. Спестявахме всичко, което можехме. Аз хванах допълнителни задачи, Радосвета намали разходите. И най-накрая дойде денят. Отидохме на празника му с новата кола — чиста, с пълен резервоар, украсена с голяма червена панделка.

Когато Васил Николов излезе в двора и я видя — застина. После погледна към нас и… заплака. За първи път видях този силен, сдържан човек да не може да сдържи емоциите си.

— Това… това за мен ли е? — прошепна той. — За мен?.. Защо, деца?.. Аз не съм направил нищо особено…

А аз исках да извикам: „Ти ми даде нещо, което така ми липсваше. Ти беше баща, когато баща вече нямаше до мен. Ти ме научи да бъда съпруг, приятел, истински мъж.“

Той ме прегърна силно, както се прегръща син. Тогава разбрах: вече не съм сирак. Защото имам Васил Николов. И ако баща ми беше жив, щеше да се гордее, че синът му срещна такъв човек в живота си.

И знаете ли, всеки път, когато сядаме в тази кола за поредния риболов, чувствам: не съм само зет. Аз съм син. Истински. С благодарност в сърцето.

Rate article
Новият баща: Как тъстът ми стана най-близкият човек