Нямаше как да бъде иначе

— Здравей, Гина. Как си? Отдавна не сме се виждали. Дъщеря ти още не се омъжи ли? — спря на улицата стара позната до Гина, която носеше чанти от магазина.

— И ти да си здрава. Защо ли питаш? Имаш ли жених на прицел? На нас не ни трябва просто някой. Моя Смилена е възпитана, чете умни книги, — отвърна Гина с насочен тон, без да се радва на този разговор.

— Не се сърди, от тия книги полза няма, Гина. Разумът често води до мъка. Ако прекарате с избиранията, ще остане стара мома, а после няма да ти благодари.

— Не ми пророкувай. Да не би да искаш да намъкнеш своя синче? — не остана длъжница Гина.

— Ох, Гина… Езикът ти… — въздъхна познатата.

— По-добре да чете книги, отколкото да бяга по клубове. Както при Ванката — дъщеря й роди без мъж, остави бебето на баба си и избяга.

— А ти я държиш в твърда ръка, пак не е редно, — отвърна познатата.

— Не се бъркай в нашия живот, по-добре гледай си сина, да не се превърне в пияница, — Гина грабна чантите и тръгна, мърморейки: — Да не те видя повече…

Вкъщи Гина сложи храната в кухнята и влезе в стаята на дъщеря си.

— Още ли четеш? Още Вазов казваше, че разумът носи само мъка, — избухна тя.

— Не Вазов, а Яворов, — поправи я Смилена.

— И каква е разликата? Отиди да купиш мляко, свърши ни. Или се разходи, цял ден седиш с книги, очи ще си счупиш, — обидено каза Гина.

— Мамо, какво те е ужилило? Преди не ме пускаше от вкъщи, сега ме изгонваш.

— Уморена съм от глупости. Дъще, нямам нищо против да си уредиш живота, ама за кого да се омъжиш? — Гина махна с ръка и излезе.

Смилена затвори книгата и се замисли. Майка й я отгледа сама. Ако я гневеше, винаги казваше, че е като баща й. Като малка Смилена искаше да види негова снимка.

— Не знам къде е, изгубила се е. Ще намеря, ще ти покажа, — махваше се майка й.

Когато порасна, Смилена разбра, че няма снимка. Може би баща й дори не знае, че съществува.

Може би наистина прилича на него? За разлика от пълната майка си, Смилена беше тънка, със светли, редки коси. Вежди и мигли също бледи, от което лицето й изглеждаше бледо и без израз. В десети клас за първи път нагримира миглите при приятелка преху училищния бал.

— На приятелките ли се научи? Нищо добро няма да те научат. Измий се веднага! — крещяше майка й, видяла я с грим.

Момчетата не обръщаха внимание на Смилена. Около нея бяха много по-красиви момичета. И когато очилатият Живко я покани на кино в университета, тя се зарадва. Той беше като нея — начетен и тих. Един ден Смилена го покани вкъщи, докато майка й беше на работа.

За нещастие, Гина се почувства зле и се върна по-рано. Нищо лошо не бяха направили, само говореха за книги. Но майка й се престори, че припада. Живко се изпари, а Смилена изслуша толкова упреци, че се закле никога повече да не води момче у дома си.

С Живко така и не стана нищо. Майка й научи, че е от малък град, и обяви, че се среща със Смилена само заради жилището й.

— Ще се запише тук, после няма да го изгоним. Аз няма да позволя да разменят апартамента, не ми се падна лесно.

След дипломирането си Смилена започна работа в библиотеката. За учител беше твърде скромна и непритязателна.

— В библиотеката няма да намериш мъж. Само жени ходят там. Казах ти, да следваш медицина. Поне аз да имам някаква полза. Мъжете уважават жените с бели престилки.

Но Смилена мразеше медицината и се страхуваше от нея. Книгите бяха друго. В тях тя преживяваше живота на героите, страдаше и обичаше. В съзнанието й се беше оформил образ на принц, както при всички романтици. Само че в истинския живот такъв не се появяваше. Запознаваха се с нея разведени или вдовци, почти колкото баща й. А ако се появяваше млад мъж, майка й веднага откриваше недостатъци или скрита злоба.

Ако Смилена се опитваше да протестира, майка й се престореше, че ѝ е лошо, и залиташе.

— Смилена, време е да се отделиш от мен. Иначе никога няма да се омъжиш. Годините минават, време е да раждаш… Колко си вече? — попита я един ден на почивка директорката на библиотеката, Иванка Стефанова.

— Тридесет и четири, — отговори Смилена, свИ така, Смилена осъзна, че щастието не е в книгите, а в смелостта да грабнеш своя шанс, когато той се появи пред теб.

Rate article
Нямаше как да бъде иначе