Григор не беше настроен за празници. Три дни прекара в болничната стая до своята Росица. Не ядеше, почти не спеше, само се вслушваше в прекъснатото ѝ дишане.
Още седмица преди любимата му жена беше здрава и подготвяше Коледа. Прибираше къщата, мислеше за менюто, макар че с две пенсии кой знае какви деликатеси може да си позволи. Но колко им трябва? Важното беше, убеждаваше я Григор, да се ухае аромат на бъклица и орехови сладки. Не знаеше, че един ден жена му ще падне като подсечена тревичка, а лекарите ще го шокират с тежък диагноза. И вкъщи няма да мирише ни на празник, ни на уют…
През тези ужасни дни косите му позабяляха напълно. А сърцето му се сви още повече, когато докторът каза, че на Росица ѝ трябва спешна операция. И изрече сумата – нещо немислимо за тях.
„Нямам толкова пари,“ прошепна Григор. „Със съпругата ми сме пенсионери. Живеем скромно. Племенникът ни помага, когато може, но и той има семейство.“
Лекарят само поклати глава и потвърди, че болницата не може да поеме разходите. От тази новост Григор искаше да умре. Защо му е живот без Росица?
Ожениха се млади, още след училище. Преживяха заедно много години. Рядко се караха, а и то за дреболии. Към вечерта вече си прощаваха. Деца не им дал Господ, затова всичката си топлина даваха на племенника на Росица. Той живее в София, но от време на време идва с жена си и дъщерите. Не ги забравя. Но дори и те няма как да помогнат за толкова голяма сума…
Още една нощ в мъчителни мисли се проточи безкрайно. Сутринта медицинските сестри едва го убедиха да отиде вкъщи – да почине, да хапне. Дълго търсеше ключа в джобовете, когато на порога се появи съседката Мария:
„Как е Росица, Гришо?“
Той въздъхна и разказа. Мария се хвана за сърцето:
„Ох, горкото! Откъде да вземем толкова пари? Трябва да съберем помощи от селото. Днес ще обиколя съседите – може би за лекарства ще стигнем.“
Затънал в мъката си, Григор само махна ръка с досада. Мария разбра, че думи са излишни. Донесе му топъл чорба, сварен набързо.
Скоро Григор пак беше в болницата. Състоянието на Росица се влошаваше, а той безсилно стискаше юмруци.
„Господи, спаси я или вземи и мен“, мислеше, гледайки към малкото небе през прозореца. Надвечер. Сивите зимни облаци засипваха света със сняг, а на Григор му се струваше, че е сам в цялата вселена.
„Има посетител за Росица Петрова“, обади се медицинската сестра, отваряйки вратата.
Григор се обърна, изненадан. Кой ли ще е дошъл? Племенникът? Той беше в спешна командировка, обеща да дойде утре. Мария ли?
Но зад сестрата стоеше млада непозната жена. Направи няколко крачки и попита:
„Не ме познавате ли? Аз съм Дарина, отседнали сме близо до вас.“
Григор се взираше в лицето ѝ, но не си спомняше.
„Вие не ме помните“, продължи тя. „Но трябва. Семейството ни беше много бедно, а вие често ни помагахте. Понякога дори гладувахме…“
Споминания изплуваха пред Григор. Погледна я отново – и едва не се удари по челото. Как можел да забрави! Най-малката от многодетното семейство отсреща. Баща им, строител, загина, оставил жена си с шест деца. Те преживяваха както можеха, а времето беше тежко.
Григор работеше добре тогава, затова с Росица често подаряваха на децата сладки, книгички, играчки. Помагаха и на майка им, Елена, която работеше две работи за жалка заплата, за да облякне децата през зимата. Не можеше да гледа как течат в скъсани обувки и лоши якета…
„Григор Иванович, не се тревожете“, прекъсна го Дарина. „Мария ми разказа. Вече платих операцията на Росица Петрова. Тя ще се оправи.“
„Дарино, момче… откъде толкова пари?“ Задъхан, той не можеше да знае.
„Не се притеснявайте. От години живея в САЩ, мъжът ми има бизнес. Идваме в България само да видим роднините. Можем да помогнем.“
Бог чу молитвите на Григор. На сутринта оперираха Росица успешно. Лекарят обеща, че ще оздравее. След няколко седмици ще е вкъщи. И там, бришейки сълзи, Григор знаеше, че пак ще мирише на уют и щастие.
Дарина беше до него през цялото време – успокояваше го, купуваше лекарства, носеше домашна храна.
Един ден, когато Росица се почувства по-добре, те пиеха чай в болничното кафене.
„Момичето ми, как да ти благодаря за Росица? Без нея светът ми е празен“, каза Григор със сълзи. „Но защо реши да помогнеш на непознати?“
„Вие не сте непознати“, отвърна Дарина. „Цялото ми детство бяхте за нас добрите феи. Особено за мен. Още помня подаръците ви.“
„Знаете ли, в училище ме тормозеха, наричаха ме „просячка“. Страхувах се от рождения си ден, защото всеки носеше сладки за класа. А у дома нямахме. Как щях да вляза с празни ръце?“
„Но вие и Росица Петрова ми подарихте хубав пуловер и бонбони. Всички се изненадаха. Това ме спаси.“
„Дарино, ама това беше толкова отдавна…“
„Няма значение“, усмихна се тя. „Доброто винаги се връща. Затова знайте – никога няма да ви оставя сами.“