Е, Радка, как си? Отдавно не са те виждала. Дъщеря ти още не се омъжи ли? – спря приятелката си стара позната пред магазина.
– И ти да си здрава. Ама защо те интересува? Жених имаш ли на ум да ни намериш? Не ни трябва кой да е. Моя Гергана е възпитана, умни книги чете, – отвърна Радка, без да е очарована от поворота на разговора.
– Не се ядосвай, ама от тия книги полза малко, Радка. Умът ги е направил. Преварвате се, ще остане стара мома, после на майка си ще ти каже мерси.
– Не каркай. Да не би сина ти да се опитваш да намърдаш? – не остана задължена Радка.
– Ех, Радка, езика ти… – въздъхна приятелката.
– По-добре книги да чете, отколкото по дискотеки да бяга. Виж при Стойка какво стана – дъщеря й роди без баща, детето на майка й го изхвърли и избяга.
– Ама и ти дъщеря си я държиш в железни ръкавици, пък и това не е работа, – отвърна познатата.
– А ти не се меси в нашия живот, по-добре за сина си погледни, че да не се превърне в пияница, – грабна Радка чантите и тръгна, мъмрейки си. – Да не те виждам цял живот…
Вкъщи Радка остави чантите в кухнята и влезе в стаята на дъщеря си.
– Пак книги четеш? Още Вазов е казал, че от ума само мъка става, – избухна тя.
– Не Вазов, а Яворов, – поправи я Гергана.
– Каква е разликата? Отиди до магазина, мляко няма. Или се разходи малко, цял ден седиш и си чупиш очите, – каза обидено Радка.
– Мамо, какво те е ухапало? Понякога не ме пускаш никъде, после ме изгониш.
– Уморена съм от тия приказки. Ще ми се и ти да си уредиш живота, ама за кого да се омъжиш? – махна ръка Радка и излезе.
Гергана затвори книгата и замисли се. Майка й я отгледа сама. Когато я гневеше, казваше, че е цяла в баща си. Малката Гергана молеше майка си да й покаже снимка на баща й.
– Къде ли ги няма, изгубиха се някъде. Ще ги намеря, ще ти покажа, – отмахваше майка й.
Големичка, Гергана разбра, че няма снимки. Че може би баща й дори не знае, че съществува.
Може би наистина е в баща си? За разлика от пълната майка си, Гергана беше слабичка, с бледи, редки коси. Вежди и мигли също бледи, от което лицето й изглеждаше безцветно. В десети клас за пръв път си начерни миглите при приятелка, преди ученически бал.
– От приятелките си научила ли? Нищо добро няма да те научат. Измий се веднага! – крещеше майка й, като видя подведените й очи.
Момчетата не й обръщаха внимание. Около нея имаше доста хубави момичета. И когато очилатият Тошко я покани на кино в университета, тя се зарадва. Беше начетен и срамежлив като нея. Един ден Гергана го покани вкъщи, когато майка й беше на работа.
За нещастие, Радка се почувства зле и се върна по-рано. Нищо лошо не правеха, просто говореха за книги. Но майка й се хвана за сърцето и се стори, че припада. Тошко избяга, а Гергана чу толкова от майка си, че се закле да не води повече момчета вкъщи.
С Тошко нищо не се получи. Майка й разбра, че е от някакво малко градче, и изнесе присъдата – с Гергана се среща само заради жилището и местоживеенето.
– Ще се пропише, после няма да го изгоним. Квартирата няма да разменям, не ми я дадоха без причина.
След дипломирането си Гергана започна работа в библиотеката. За учителка беше прекалено срамежлива.
– В библиотеката няма да намериш мъж. Само жени ходят там. Казах ти, давай в медицински, поне мене да лекуваш. Мъжете уважават жените в белите престилки.
Но Гергана не харесваше медицината и я беше страх. А книгите – друго нещо. В тях тя живееше живота на героите, страдаше и обичаше. В главата й се бе оформил образ на принц, както при всички романтични натури. Само че в реалния живот не срещаше герои. Запознаваше се с разведени или вдовци, годинища ѝ почти за бащи. А ако се появяваше млад мъж, майка й веднага откриваше в него недостатъци или скрита лоша мисъл.
Ако Гергана се опитваше да протестира, майка й се хващаше за сърцето и втренчваше очи.
– Гергана, време е да живееш сама. Иначе никога няма да се омъжиш. Годините минават, време е да раждаш, че ще изпуснеш… Колко си на този момент? – попита я един ден на почивка заведИ така, след всички превратности на съдбата, Гергана най-съИ така, Гергана и Алексей се ожениха, а Митя най-сетне откри баща, който да го обича и да му покаже какво е истинско щастие.