Калина – най-близката приятелка на съпругата ми, често попада в неблагоприятни ситуации, макар и да не прави нищо специално за това. Просто такъв е човекът – необичайно невъзприемчив към щастието. Първият нелеп случай й се случи преди около три години.
Калина се връщаше от работа в полунощ, паркира колата си и както обикновено, се отправи с бърза крачка към входната врата през вълнуващия и напрегнат стометров маратон. Три метра не й достигнаха. От тъмнината изплуваха двама с качулки и заповядаха да стои мирно. Искаха пари, бижута и други ценности, а за да не започне излишна демагогия, удариха Калинка по главата с бейзболна бухалка.
Резултати: сътресение на мозъка, обширна хематома и още няколко дребни щети: чантата й изчезна с много важни документи, пари, ключове и паспорти. След като излезе от сумрака, тя според обичайното подаде жалба в полицията. Полицаите неохотно отвориха дело, но бързо го затвориха с оправданието: “Поради невъзможност да се установи извършителят”. Калинка беше страшно разочарована, но не се предаде, а тръгна по съседите си, за да разбере дали някой е видял или чул нещо.
Най-накрая късметът й се усмихна – намери се човек, чиято кола стояла с включена камера пред входа през нощта. Още на сутринта, след като видял записа, човекът го занесъл в полицията по собствена инициатива, почти по същото време, когато Калинка подавала жалбата си с превързана глава. Макар и да бъдат благодарени, ченгетата казаха, че моментът на нападението не се вижда добре, а от звуците нищо не се разбира. Лицата на нападателите минавали покрай камерата с дамската чанта, но какви лица? Обикновени. Ако имаха паспорт с написан адрес във видеото, би било по-добре, но така – е, ще благодарим и не ни пречете да работим.
Калинка трябваше да се примири, а какво да правим с видеото, освен да го запази за спомен.
Оттогава съпругът й се стараеше да я посреща на паркинга, а децата гледаха през прозореца.
Но мъжът й също беше зает и понякога се връщаше още по-късно. Искала, не искала, понякога се налагаше Калинка да върви сама от колата до входа, и рано или късно, сценарият се повтори почти изцяло. Разликите бяха в незначителни детайли: след почти същия удар по главата, жертвата не се свлече както преди, а успя да напръска нападателите със спрей, затова този път имаше само два удара (вторият беше по-силен от първия).
А полицията, още по-малко се интересувайки от разследване, приключи делото много по-бързо, защото жертвата не видяла лицата на нападателите.
Измина напрегнат и труден година, през който съпругът събра багажа си, сбогува се и замина завинаги търсейки по-лек живот в чужбина, докато Калинка смени няколко работи, направи нова прическа и обновление в апартамента си.
Един ден тя отиде на автомивка и разпозна един от нападателите си. Явно беше, че той познава работниците там и те го познаваха. Но в полицията отсякоха: „Дори и да е той, нямаме какво да му представим, записът не може да е доказателство – размазан е, неясно е дали ви е ударил или просто излязъл от входа с бухалката, и изобщо, той ли е това? Никой няма да ни позволи да дежурим на автомивката денонощно, защото ще хванем неизвестно кого. Носете си немска каска, гражданко, ако обичате да се шляете през нощта.“
Измина още една година, в която напълно отшумяха главоболията й, а освен това Калинка успя да се влюби в един истински мъж и дори щастливо се омъжи за него.
Накрая старото, нерешаващо дело за грабежа изненадващо беше изключено от архива и, сякаш по чудо, нападателите бяха заловени, подредени и осъдени на дванадесет години, като че ли да бъдат съхранявани в някакъв далечен музей.
Дори животът да се оправи, леките криминални неприятности продължаваха да намират нашата Калинка – кармата още никой не я е отменял.
Една вечер, точно в пика на часовете, Калинка бързаше за важна среща, изостави колата си и се втурна в метрото. И едва с излизането на улицата, забеляза дълъг груб разрез на любимата си чанта, а цветният й портфейл с всички документи, кредитни карти и куп пари за отпуската липсваше. Калинка пусна няколко сълзи от благоприличие и без да си губи времето позвъни на любимия си съпруг (за щастие телефонът не беше откраднат):
– Ало, Заячко, ще се смееш, но пак ме ограбиха, най-вероятно в метрото.
Каменната стена веднага се включи:
– Калинче, спокойно, всичко ще бъде наред. Къде си?
– До станция “Сердика”.
– Не затваряй, върни се бързо в метрото и щом видиш полицай, дай му телефона и отпусни се.
След минута и половина, потърпевшата седеше в полицейския участък на метрото, а около нея се суетяха нервни служители, които настоятелно предлагаха на Калинка чай: зелен, черен или черен с бергамот.
И след два обикновени часа, вратата се отвори с трясък и весел капитан влезе с нейния цветен портфейл в ръце.
В портфейла беше всичко: документи, карти и дори пари.
Добре е да си омъжена за полицейски генерал!