Свекърва ме отхвърля, а страда дъщеря ми. Къде е справедливостта?
Гледам познатите си и разбирам: малко от приятелките ми имат топли отношения със свекървите си. При мен обаче е още по-лошо – връзката ни не е просто напрегната, а като бездна, бездънна и студа. Готова съм да приема, че не ме понася, но как да обясня, че омразата й се пренася и върху дъщеря ми – нейната родна, засега единствена внучка? Това ме рани дълбоко и не мога да намеря в това никаква логика.
Честно казано, и аз не изпитвам топли чувства към нея. Не се караме открито, не правим сцени – просто се избягваме, като две сенки в различни светове. Тя не се интересува от живота ни, звъни само на сина си, а на мен – рядко и само когато той не отговаря. Тогава гласът й е сух, пита само за него, без дори да попита как е внучката. Все едно нож в сърцето – студен и безмилостен.
Преди три месеца родих дъщеря си. През това време свекървата ми – да я наречем Елена Димитрова – ни посети само три пъти, въпреки че живее на едва час път от нас в малкия град Бяла Слатина. Първият път беше при изписването от родилния дом. Дойде, каза бегло „честито“, седе петнайсет минути и си тръгна вързопей, изтъквайки „спешни работи“. Тогава дори не докосна бебето, заяви, че се страхува от толкова малки – да не би да сбърка нещо. Бях като гръмната. Как е възможно жена, която сама е раждала и отглеждала син, да отвръща толкова равнодушно от първата си внучка? Неужели не я тегли да я прегърне, да усети топлината на това малко чудо?
След месец изведнъж поиска снимки. Мъжът ми изпращаше, а Елена Димитрова така и не дойде пак. Вместо това пращаше възторжени съобщения: „каква сладурана е, каква нежна и хубава“. Клясеше се, че обича внучката си и мечтае да я види. Но думите – само вятър, който разнася л вертикаен.
Наскоро беше именит й. Покани ни, разбира се – без формалности не става. Тогава за момент взе бебето, но само за снимка, която да сложи в социалните мрежи с надпис: „С любимата ми внучка“. После ми го подаде като горещо пепелче: „Вземи я бързо, не се справям“. Удуших се от гняв. Гневът кипна вътре като буря. Как може да бъде толкова безчувствена?
Върнах се сривена, с въздишка в гърлото и празнота в сърцето. А после видях снимката й с подписа. Лицемерието й нямаше граници. Сълзи ме изгориха – от обида, от безпомощност.
Дълго не можех да се стъгна. Разправях се на приятелките си. Някои кимваха и казваха: „нормална баба не се държи така“. Други я защитаваха: „бебето е малко, а тя вече не е млада, може би наистина се страхува“. Но думите им не заглушаваха възмущението в мене. Къде е справедливостта, когато дъщеря ми, невинно дете, става жертва на тази равнодушност?