Изключително добра за селото
Когато Надежда разбра, че сесията ще продължи този път, тя много се зарадва. Миналото лято прекара в селото и изобщо не й хареса. Докато учеше в университета, живееше при леля си в големия град няколко години. Свикна с живота там и дори не си помисляше да се върне в родното си село.
Докато беше в университета, толкова беше свикнала с независимостта и удобствата на градския живот, че изобщо не искаше да се върне на село. Въпреки че беше израсла там, сега всичко й се струваше странно и нелепо.
Животните, домакинската работа, хората и техните постоянни грижи – всичко това й беше чуждо. Нито лате с алтернативно мляко в кафенето, нито клубове или ресторанти. Дори интернетът отказваше да работи добре в тази отключка. Да пощуре човек!
За метрото и такситата трябваше да забрави цяло лято, макар че нямаше къде да се ходи. Вместо това, кучетата лаяха навсякъде, сякаш нямаха друга работа, а петлите кукуригаха като оглашени рано сутрин, сякаш искаха всички да ги чуят.
Човек привиква към добрия живот бързо. Надежда свикна така за петте години в града – три в колежа и две в университета.
Леля й, тетка Соня, още в младостта си беше оставила родния дом и се беше преместила в града, и Надежда много я уважаваше за това. Перспективата да живее на село не привличаше младата студентка, но тя не можеше да откаже на майка си.
Да, тя скучеше за майка си, но мисълта за тежката работа в градината и дома, за липсата на обичайните развлечения и удобства, без които не можеше да си представи живота си, изобщо не я вдъхновяваше.
Нямаше дори климатик у дома! Как да се живее там?
Селяните й се струваха ограничени и несведущи. Местните момичета не знаеха за съществуването на хайлайтери и Нетфликс. На въпроса какво гледат без Нетфликс те отговаряха разпуснато “телевизия”.
– А как се запознавате с момчета без тиндър?
– А защо да се запознаваме? Всички се познаваме.
Надежда с потрепване си спомняше предишното лято. Тя не успя да се приспособи в родния дом. Целите три месеца чакаше края на лятото и мечтаеше скоростно да се върне към обичайната си среда. И ето сега, в края на юни, отново ще се върне там…
Влак и след това влакче. През зацапаното стъкло се виждат полета, сменящи се с гори, минаващи покрай. Влакчето я отдалечаваше от цивилизацията, а душата й плачеше.
Това не е краят на пътуването – влакчето спира в облз центъра с углушителни панелни блокове, откъдето в селото тръгва автобус. По-точно, просто име автобус. Водач на колела. Само по-лошо ще стане.
На финалната права Надежда проклинаше всички в света. Водача, който сякаш старателно настъпваше всяка дупка, себе си, че се съгласи да се върне вкъщи, а не остана в общежитието или при леля си, майка си, че я е родила на село и така нататък.
Едва излязла от автобуса, тя падна в майчините обятия.
– Дай да те целуна! Година не съм виждала детето си! – радостно възкликна Елена Иванова.
– Мамо! – промъмори Надежда, малко смекчавайки се. – Добре, пусни ме.
– А защо ти е такава мрачна физиономия? – усмихна се майка й, взимайки по-голямата част от чантите. – Усмихни се, вкъщи си, а пред теб е цяло лято!
– Това ме ужасява! – простена дъщеря й. – Лято на село…
– Тук въздухът е по-чист и екологията по-добра, – каза категорично Елена. – Това е факт! И хората тук са по-добри, всички се познаваме.
– Всички знаят всичко! – подсказа Надежда. – Както татко винаги казваше – в единия край на селото някой изпусна въздух, а в другия вече всички знаят!
– Татко ти не съвсем така го казваше! – усмихна се майка й. – А това не е чак толкова лошо. Това създава отговорност. Всички знаят всичко, затова се държат достойно! Или поне се опитват. Глупаци има навсякъде. И в града също.
– Как хората, които смятат, че суши е просто ориз с риба, могат да бъдат достойни? – като вижда недоумението на лицето на дъщеря си, Елена се разсмя.
– Ти си ми просто малка! Вдигаш нос от глупости. Единственото, което е по-зле на село, е че пътищата са разбити. То това е очевидно.
На пръв поглед спорът сякаш приключи. Но в действителност майка и дъщеря се връщаха към темата постоянно. Надежда я дразнеше всичко – от селската храна до лаенето на кучета, но най-много я ядосваха хората, които не знаят за съществуването на друг свят. В нейните среди момичето си чувстваше чужда.
– Не бъди толкова високомерна! – настояваше Елена Иванова, като понякога осъзнаваше, че казва тези думи за пети път през деня. Сякаш разбиваше вода на пясък.
Може би детето просто обича да се чувства различна, че е по-добра? Но какво дете е тя вече? Самата Елена в нейната възраст вече беше станала майка. Не разбираше защо дъщеря й така се наслаждава на усещането за превъзходство. Или пък, може би, я ядосваше, че и тя самата някога е била селянка и не може да се примири с това?
Надежда скоро свикна с петлите, които кукуригаха сутрин, с работата в градината, дори с липсата на някакво подобие на културен живот, освен библиотечните вечери и редките концертни представления на акордеонисти в читалищния дом.
Можеше да привикне с всичко, но не и с хората. Всеки жител на селото й се струваше жалък и безсмислен. Надежда не разбираше защо никой от тях не е тръгнал така, както тя или леля й, някъде по-далеч от този живот.
Те сякаш зацикляли в този свят на деградация и безграмотност. И тях това ги устройва!
– Те всъщност го харесват! – обясняваше майка й. – Те не познават друг живот.
– Ако човек не разшири границите си, никога няма да разбере, че отвъд тях е по-добре! – съгласи се Надежда. – Но защо никой не се опитва да живее по-човешки дори и в тези условия? Да се самообразова? Да се занимава с творчество? Да учи науки?
– Кога? – засмя се Елена. – Още трябва да се изоре градината, да се нацепят дървата, да се затопли печката, да се издои кравата…
– Ужасява ме този плебейски бит! – с отвращение каза Надежда.
– О, моля те, не гледай на всички като на плебеи. Те просто имат начин на живот, който ти е непривичен. Живяла съм в града, и там също има различно ниво на живот. Забравила ли си как беше малка? Тук ти харесваше! Помня те, как седеше на пейката, ровеше в носа заедно с Наталия, твоята другарка. Как ядеше морковите направо от кофата, без дори да измия. Как тичахте след пилета, а после бягахте от квачката! Забравила ли си?
– Забравила съм и не искам да си спомням! – отвърна дерзко дъщеря й. – “Хората в града са различни” – помисли си тя, но не изрече това на глас.
В града тя бързо навлезе в студентската компания. Интересите й бяха разбрани и приети както в техникума, така и в университета. Тук дори нямаше с кого да говори. Надежда се мъчеше от самотата.
– Фактът, че успях да събера пари за обучението ти в града, означава ли, че си много по-различна от останалите на планетата? – възрази майка й.
– Да, различавам се! – възрази Надежда, вдигайки нос.
– Харесва ли ти това усещане?
– Какво?
– Чувството за превъзходство! Харесва ли ти да осъзнаваш, че си по-умна от всички тук? Смяташ ли, че това те прави по-добра от всички останали?
Надежда се замисли. Първоначално искаше да възрази, но после анализира чувствата си и кимна. Майка й въздъхна. Вероятно, поведението на дъщеря й наистина не е нищо повече от израз на ниска самооценка. Във всички останали случаи не се иска да се издигаш, като принизяваш другите.
– Да, смятам себе си за по-добра! – заговори дъщерята. – Тук всички са глупави.
– И аз ли?
– Не, ти не. Ти си нормална. И тетка Соня също. А другите нищо не знаят. Разговарях с учителката по български и литература тези дни. Учителите трябва да бъдат най-образованите в места, където няма научни центрове и университети. Но какъв човек се учудва, че учителката по български не знаят основни концепции? Дори елементарни литературни понятия не може да назове!
– И аз не знам какво за тези неща! – каза майка й, гордо гледайки дъщеря си. – И заради това съм глупава? С кого говори, с Добрина?
– Да, точно. Университет и глупава жена!
– Добрина преподава български на началните класове. Те учат сравнителни грамотни понятия, а не твоите концепции или както още ги наречеш.
– Но тя сама трябва да знае български!
– Разбира се, трябва. И го владее „отлично“ – колкото е необходимо, за да предаде учениците си от първи до четвърти клас по основната образователна програма! – поясни търпеливо майка й.
– Точно за това говоря! – кимна Надежда. – И няма никакво развитие нататък. Аз поне го знам, макар и да не е моя тема.
– Не разбирам защо си толкова горда с това? Слушай, не всеки може да бъде енциклопедия, всеки има различен път! – каза майка й с критичен глас. – Възможно е да знаеш повече от другите, но това не те прави най-умната. Представи си, ако попаднеш в компанията на хора, които са значително по-умни от теб. Те също ще те смятат за селянин. Ще ти е приятно?
– Не ми пука! – отговори дъщерята, зачервявайки се повече, отколкото очакваше. – Винаги мога да поговоря с цивилизован човек.
– Не бъди толкова уверена, скъпа моя! В града също усещаше гордост?
Надежда се замисли.
– В града има повече хора на моето ниво.
– Какво ниво?
– По-високо от селото! – Надежда се ядоса, защото майка й я гледаше като дете, което може ей сега да изрита с крак и да заплаче. – Там не се чувствам самотна, макар че първоначално също беше трудно.
– Наистина? Беше трудно?
– Да, разбира се. Казват, че можеш да изведеш човека от село, но не можеш селото от човека. Сигурно върху мен има отпечатък… От всичкото това. Първоначално не съм била популярна.
– Това те ядеше ли?
– Разбира се, ядеше ме! Но се научих да живея и държа по друг начин. Няма нищо такова, за което да ме обвинят.
– И затова сега обвиняваш ти?
– Наистина ли мислиш, че това е гордост?
– Да. И проблеми със самоуважението. Туриш се над другите с това, което знаеш, забравяйки за безкрайния брой неща, които все още не разбираш. Гледаш селяните като цяло стадо овце, а не като живи хора. Разбирам, те наистина не четат книги по история, почти не се интересуват от политика, не ходят на опера. Но кажи ми, кой да ги учи? И междувременно, ти също не си се освободила напълно от селските навици!
– Напълно! – възмути се Надежда.
– Никога не съм чувала софиянец да казва „шибко“, а ти вече два пъти го каза! – отбеляза хитро майката.
– Но аз…
– Какво? Не ти е приятно? Не съдете хората и не говорете от свое име, аз те изпратих в университета, а ти се учи. Помисли за тях. За всичките, на които гледаш свисока. Ти учи в университета две години, преди това – в колежа, живея при леля си. Ти знаеш нещо за литературата, историята, млада си, продължавай така! Но те знаят как да култивират земята. Кой период е най-подходящ за отглеждането на определени зеленчуци. Какви билки могат да лекуват болести, без да се прибягва до антибиотици. Ти всичко това знаеш ли го?
Надежда се смути.
– Не го знам, защото не се учих! – успя да се измъкне тя.
– Ами тогава би могла да се научиш, докато живееш у дома. Още преди колежа, но тези знания ти се изплъзнаха. А сега обв\ниаваш другите за ограниченията си! – каза майката със смях. – Помисли си върху това.
Надежда замълча. Не е приятно, когато собствената ти майка те критикува. А и защо? За това, че в собственото си време не успяла да обикне градината или миенето на купища съдове, вече изморяващите се котки, или жутките богомолки в високата трева?
Тя каза, че майка й не я е отгледала за това, но тук можем да поспорим.
Една мисъл за миг блесна в главата й, че би могла да се устрои в училище. Да организира допълнителни занимания за развитие на жителите на селото или поне на децата им, за да станат по-образовани. Но вече след миг отхвърли тази идея. Те едва ли ще намерят време между плевенето на краставиците и засаждането на картофите. Това няма да им помогне. Защо да губите време?
Надежда спря да спори с майка по отношение на живота на село и неговите жители. Вероятно и самата майка й не е далече от тях. Годините живот на село оставиха отпечатък в нейното съзнание. На нея не й е ясно това!
Трябва просто да изтърпи това лято, а следващото да си намери работа в града или, по-добре, да се омъжи, за да не я върнат у дома със сигурност.