Как снаха ми легна в болница „със сърце“, а се върна… с бебе
С Илия бяхме женени вече почти седем години. Запознахме се още в университета в Пловдив — живеехме в съседни стаи в едно общежитие. Той често ми носеше пълни чанти с храна — буркани, контейнери, домашни сладкиши. Майка му, Радка Иванова, готвеше небесно и явно се стараеше синът й никога да не остане гладен.
Когато Илия ми предложи брак, първо ме заведе при майка си. Бях леко нервна, но отношенията ни изначало се оказаха прекрасни. Радка беше разумна, откровена и добра жена. Родила го на 18 години, а след половин година загубила съпруга си. Но не се предаде. Издигна Илия сама, отгледа истински мъж, без и помен на озлобление.
Работеше на няколко места, за да не зависи от никого и да осигури всичко необходимо на сина си. Мъже в живота й повече нямаше — нямаше време. Когато я срещнах за първи път, беше на 41, но изглеждаше най-много на 35 — стегната, грижовна, с бърз ум и чувство за хумор.
„Е, сега ти ще се грижиш за моето момче“, усмихна се тя, когато обявихме годежа.
Завършихме университета, празнувахме сватба и останахме в Пловдив — Илия получи добра работа. Снаха ми веднага каза, че няма да ни пречи: свикнала е да живее сама, по своя ритъм, не иска опека. Наехме апартамент на две спирки автобус от нея.
Радка идваше при нас от време на време — винаги с подаръци, подредена, усмихната. Никога не се натрапваше със съвети, но ако попитах, даваше идеи, хвалеше ме за сладкишите ми, дори предлагаше помощ с почистването. Наистина, снаха мечта.
Често я посещавахме: канеше ни на чай, на торти, просто за приказки. Имаше много приятелки и вечно бързаше някъде — на театър, на кино, на кафе. Беше жизнерадостна, пълна с енергия. А когато се роди синът ни Борис, снаха стана наш спасител — показа ни как да го къпем, как да го храним, разхождаше го с количката, даваше ми възможност да поспя. После го завеждаше и в детската градина, когато закъснявахме от работа.
Но един ден просто изчезна. Ден след ден не звънеше, не идваше, не отговаряше. Бях притеснена, но Илия каза, че майка му му е звъняла — отишла е при приятелка в Стара Загора за месец-два. Всичко е наред. Чудих се — защо не ни предупреди? Не й е присъщо. Оставих го така.
Говорехме си по видео. Искаше да види внука си, но самата тя никога не се показваше. Отбягваше, шегуваше се. На директните ми въпроси отмахваше: „Ама, какво толкова!“
Един ден обаче звъннах — и тя вдигна сама. Каза ми внезапно: „В градската болница съм, сърцето ми прави номера.“ Уплаших се. Предложих да дойдем, но тя отказа. „Щом ме изпиша, ще ви се обадя. Тогава ще се видим“, отвърна сухо.
Изминаха няколко дни. Вечерта ни покани у тях — каза, че има важна новост. Отидохме. Вратата отвори… непознат мъж. Застанах като закована. А зад гърба му стоеше Радка. Сияеща. С… бебето си в ръце!
„Запознайте се, това е Иван, съпругът ми. А това е дъщеря ни, Веска. Извинете, че не ви казах. Страхувах се да не ме разберете погрешно. На 47 съм и не знаех как ще реагирате. Но сега, когато всичко е минало, искам да станете част от новия ни живот.“
Загубих дар на реч. Но в очите й видях същата загриженост, топлина и надежда, която забелязах, когато ми предаде Илия в ръцете. Пристъпих, прегърнах я и прошепнах: „Заслужавате щастие. И ние сме тук, както и вие беше за нас.“
Сега й помагам с малката Веска, както тя помагаше на мен. Разхождаме се заедно, смеем се, готвим. Вече имаме две семейства, но едно голямо, топло сърце за всички. И може би това е истинското щастие — да обичаш, да прощаваш и да живееш, въпреки годините, стереотипите и страховете.