Търговецът на плодове отвори кашона. Оттам се подаде едно малко личице. Огромни изплашени очи, готови да се спуснат на големи капки.
— Нищо не яде, сигурно я откъснали от котката и я изхвърлили. А козинката ѝ се е слепнала, защото е живяла в кутия от сливи.
Клиентката не каза нищо и си тръгна. Мъжът тъжно поклати глава: „Дори и при жените вече няма милост“. Но след малко тя се върна.
— Не мога да си изкарам котенцето от главата ви — каза тя и подаде парче плат: — Завийте „продукта“. — Ще го вземете? — зарадва се мъжът. Внимателно зави котенцето и го подаде на жената като дете.
— Това е богоугодно, богоугодно. Ще ви се въздаде — повтаряше той.
Жената се усмихна снизходително:
— Откъде накъде благодетелка съм станала. Още не знам как ще реагира мъжът ми на този „подарък“. Може да се озовем на улицата.
И както на вода гледаше. Котенцето не се вписа вкъщи. Макар и измито, сресано и нахранено, все още изглеждаше жалко и невзрачно.
— Какъв е тоя марсианец? — с отвращение го отблъсна мъжът, когато котето се опита да се покачи на крака му. Подозрителното дращене на ноктенца ги отклони от сериала. Новите и скъпи тапети бяха застрашени.
— Какво, мишки ли ни нападнаха? За какво ни е в гарсониера? — упрекна съпругът.
Хвана котенцето за врата и го погледна с недоумение и отвращение:
— Утре да не го виждам тук.
Валентина и сама вече съжаляваше за находката си. Но отдолу се взираха в нея очи-сълзи, малки лапички молещо мачкаха крака ѝ и издаваха толкова нежно мъркане, че в сърцето ѝ се засели топла струйка жалост. Наведе се и го погали.
Ободрено от ласката, котенцето се покачи в ръцете ѝ, притисна нослето си в топлата ѝ длан. „Няма милост за този, който не е направил милост“, — спомни си думите на майка си Валентина и, оправдавайки по този начин постъпката си, се успокои.
Звънна телефонът:
— Бабо, ела ни на чай!
Валентина тихичко, без да отвлича вниманието на мъжа си от сериала, се измъкна през вратата.
Синът ѝ живееше наблизо, през пътя. Катюша вече стоеше пред дома си и весело махаше ръка. Внезапно една голяма черна кола се качи на тротоара. Детското телце се изхвърли във въздуха. Валентина замръзна. Не можеше нито да извика, нито да се помръдне.
Само очите ѝ, като в забавен и увеличен кадър, попиваха всеки момент: някаква жена вдигна момиченцето. Малките ръчички се вкопчиха врат ѝ. Жива беше! Един мъж със затруднения излезе от колата. Пиян. Насреща му тичаше синът ѝ. В униформа. Дръпнал ръцете, се опита да извади оръжието от кобура и изведнъж се спъна от вика:
— Не!!!
Майка му стоеше отсреща, но му се стори, че го отблъсква със силно протегнати напред ръце.
Хора се събраха, застанаха на пътя му и отведоха пияния шофьор. Валентина не чувстваше краката си. Но вървеше… или я носеха? Към Катюша! Доктор вече я преглеждаше, проверявайки всяка костица:
— Всичко е наред. Няма счупвания. Сериозни наранявания също няма.
— Но защо тя не говори?! — снаха ѝ трепереше силно.
— Уплашила се е. Трябва да я разсеете — предложи докторът.
— Веднага, веднага.
Валентина се втурна към дома. Влязла, грабна котенцето и на хода разказваше на мъжа си какво се е случило. Успя. „Спешната помощ“ още не беше потеглила. В очите на детето плуваше страх. Внимателно разтвори ръчичките ѝ, вложи котенцето. Катюша премести поглед. Пръстчетата помръднаха, погалиха меката козинка. В отговор се чу нежно „Мур-мур-мур“. „Муруся“, — тихо изрече момиченцето. Лекарят въздъхна облекчено. Валентина си позволи сълзите — сега можеше.
Катя не пусна котенцето от ръце. Нощта прекараха в болницата. На сутринта ги пуснаха у дома със заключение: „Момиченцето е родено с риза“.
„Милост за този, който е направил милост“, — прошепна Валентина…