Не забравих нищо

Изведнъж не ме съди

– Нещо често посещаваш сестра си в болницата, всеки ден тичаш натам с пълни чанти – недоволстваше Андрей на съпругата си Анастасия, когато тя отново се върна от болницата и те седнаха да вечерят.

– И защо това те дразни? – изненада се Настя.

– Не че ме дразни. Аз разбирам, тя е твоя родна сестра. Но все пак Катя не е в тежко състояние и има кой друг да я посещава освен теб. Мъжът й, дъщеря й, синът й със снаха й… Защо трябва всеки ден да ходиш? Или там работи някой симпатичен доктор и ти заради него всеки ден отиваш при сестра си?

– Какви глупости говориш, Андрей! – скастри го Анастасия. – От къде ти хрумна такова нещо? И, между другото, лекуващият лекар на Катя е жена. Така че теорията ти се провали…

– Не, Настя, наистина обясни ми. Каква е тази необходимост всеки ден след работа да ходиш в болницата при сестра ти? Вървиш се сутрин в шест, приготвяш различни сокове, бульони… После след работа тичаш вкъщи, събираш чантата и тичаш при сестра си в болницата? Каква е тази самоизтезание, честен кръст. Ти си вече уморена, недоспала. Ето, сини кръгове под очите…

– Добре, ще ти разкажа, иначе няма да ме оставиш на мира – въздъхна Настя, като разчистваше масата. – Сега ще направя чай и ще си поговорим.

– Давай – зарадва се мъжът, – защото наистина нищо не разбирам…

***

Седемнадесетгодишната Настя Веселинова, след като завърши училище, пристигна в големия град, за да влезе в университет или техникум, както се получи. Родена и израснала беше в малък град и нямаше възможност да продължи образованието си и да получи професия. А Настя много искаше да получи диплома и да стане юристка.

Изпитите в университета младата жена не успя да издържи, но успя да влезе в юридическия техникум, за което беше безкрайно радостна. Изобщо не искаше да се връща в града, където нямаше никакви перспективи. Да работи като продавачка, както майка й, не й се искаше. Да живее в града също не желаеше.

Анастасия реши твърдо да се задържи в града. Да се образова, да намери работа и да уреди личния си живот. А в града ще идва на гости, ще помага на родителите си, когато сама стъпи на краката си. И в това, че всичко ще бъде така, момичето не се съмняваше, имаше много далечни планове.

В училище Настя се срещаше с Виктор Калоянов, съученик. Но Виктор, за разлика от Настя, не жадуваше живота в града и не смяташе да напуска родния си град. Веднага след завършване на училище започна работа във фермата, където родителите му работеха, след това трябваше да отиде в армията и отново да се върне във фермата… Такъв живот му беше по душа.

Настя беше ужасена от такива перспективи, затова лесно се раздели с Виктор, разбирайки, че той изобщо не е геройът на нейния роман. Нямаше бъдеще за тях. Виктор, обаче, също не беше много разстроен и само половин година по-късно, когато стана на осемнадесет, се ожени за Алёна, която отдавна беше влюбена в него и, накрая, той също й обърна внимание.

След като влезе в техникума, Настя получи място в общежитието и започна да свиква с новия живот. Младата жена се стараеше да учи отлично, за да получава повишена стипендия. Родителите ежемесечно й изпращаха паричен превод и Настя, като цяло, не живееше зле. Не беше в изобилие, но не трябваше да гладува или да се ограничава прекалено.

…Тази есенна деня Анастасия все още помни в най-малки детайли… Пътуваше с автобуса, връщайки се от научната библиотека, където се готвеше за семинар по гражданско право. В библиотеката се беше задържала до вечерта и попадна в час пик, когато хората се прибираха от работа и общественият транспорт беше препълнен.

Настя едва успя да се вмести в претъпкания автобус, но не искаше да чака следващия. А и не беше факт, че той ще дойде по-малко претъпкан… Може и цял час да стои на спирката, нещо което уморената Анастасия изобщо не желаеше.

Излизайки от автобуса, където се чувстваше като селски жител в контейнер, Настя въздъхна с облекчение и в този момент с ужас откри, че чантата й е с разцепка… Пропи я студена пот, когато разбра, че й бяха откраднали портмонето…

Това не беше необичайно явление, крадците често извършваха подобни неща, възползвайки се от тълпата в обществен транспорт и невниманието на пътниците… А намирането на този, който го направи, беше почти невъзможно.

Но най-ужасното беше, че Настя именно днес беше получила стипендията, а вчера паричния превод от родителите си и всичките тези пари бяха в портмонето. Не беше успяла да ги скрие под матрака на леглото си, както обикновено правеше. И ето сега портмонето беше откраднато и тя остана без стотинка…

Ситуацията беше още по-сложна, защото наскоро Анастасия беше говорила с родителите си по телефона и майка й сподели, че заплатата на баща й е забавена и помоли да харчи по-внимателно и икономично, защото не се знае кога отново ще могат да й изпратят пари.

Да кажеш, че Настя беше в шок, е меко казано. Сълзи се стичаха по лицето й и тя се ругаеше за това, че не премества парите навреме и не беше достатъчно внимателна в автобуса. Чуваше хора, разказващи за подобни случаи. Наскоро колега от групата й беше ограбен в тролейбуса. А сега Настя се превърна в жертва на някакъв крадец…

Да се обърне към полицията беше безсмислено. Какво точно ще каже там? Не беше запомнила лицето на нито един от хората, с които беше пътувала. Намирането на крадеца беше като да търсиш игла в купа сено, просто невъзможно да се намери този, който й е откраднал портмонето.

Този евтин китайски портмоне вероятно вече лежи в някой контейнер за боклук или в канавката, а крадецът си е взел парите… Всичките й пари… И на какво сега ще живее? Какво ще яде? От продуктите й останаха само една опаковка маргарин, две глави лук, чай, малко елда и макарони. За месец тези запаси разбира се няма да стигнат.

– Защо плачеш? – попита Юлия, съквартирантката на Настя, виждайки я със сълзи на очи.

Девойката сподели неприятността, която я беше сполетяла.

– Да… – каза Юлия. – Нещо не ти провървя. Но ти сама си виновна. Кой носи всички пари със себе си? И в автобуса трябваше да държиш чантата здраво до себе си, или дори парите да ги скриеш в бельото или сутиена. В днешно време трябва винаги да си нащрек и да внимаваш във всяка ситуация… Разсейка си, Настя… Учи се отлично, а в другите неща се държиш като, извинявай, глупава кокошка…

Настя също разбираше всичко това и от думите на Юлия не й ставаше по-леко… Тя дори не се обиди, че съквартирантката я нарече глупава кокошка. Усети се точно такава… Но времето не може да се върне назад и нищо не може да се поправи. Парите не могат да бъдат върнати, а трябва някак да се живее.

Идеята да отиде до телефонния пункт и да се обади на родителите си я отхвърли. Беше й срамно да признае на майка си и баща си, че е толкова невнимателна. Те самите имаха финансови трудности, баща й нямаше редовна заплата и живееха от спечеленото от майката в магазина. А тя почти всичко избираше като стоки за вкъщи. Трябваше да се хранят, а освен Настя имаха и по-малка дъщеря Катя…

Вероятно ще трябва да търси работа, размишляваше Настя. Но кой ще плати веднага, след като се наеме? Най-напред трябваше да работи поне месец или поне две седмици, за да получи аванс… Въпреки че обикновено новите работници не получават аванс… Какво да прави? Безизходна ситуация…

– Искаш ли да те запозная с богат чичко? – Неочаквано предложи Юлия.

– Със кого? – не разбра веднага Настя.

– О, ти какво, от живота си изостанала? С богат мъж, който ще те издържа в замяна на… но мисля, че разбираш. Или все пак трябва да ти обясня?

– Не, разбирам…

– Добре, че разбираш. Ами, външността ти е отлична, така че желаещи ще има много… И ще си в пълно блаженство.

Предложението на Юлия не беше по сърце на Анастасия. Самата мисъл за това да стане любовница на някой позастарял богаташ, продавайки самата себе си за пари, накара Настя да се отвращава… Тя знаеше, че съквартирантката й не се притесняваше от това и затова нямаше материални трудности, но на Настя мисълта за това беше дълбоко противна…

– Е, какво, да те запозная ли? – отново предложи Юлия.

– Не – поклати глава Настя и след малко размисъл попита: – Юлия, не можеш ли да ми заемеш малко пари? До следващата стипендия. Нямам абсолютно нищо.

– Извинявай, но не мога да ти заема. Всичко похарчих за дрехи и козметика, остана ми малко за храна. Но предложението ми за запознанство все още е в сила, ако искаш. Така че помисли. Аз на твое място дори нямаше да се колебая. Знаеш ли, когато няма какво да ядеш, изобщо не ти се мисли за морални принципи.

Настя не отговори нищо на Юлия, обърна се към стената и тихичко заплака. Накрая, като не усети кога, заспа…

Rate article
Не забравих нищо