Днес си спомних една история, която ме научи на много неща.
“Ти, Милена, не си мисли, че знаеш всичко. Важното е да се омъжиш добре. Винаги ще си спечелиш,” така я поучаваше леля ѝ.
Милена беше единствено и обожавано дете, за което родителите си пазеха всяка грижа. Когато завърши гимназия, все по-често повтаряше, че иска да учи в София.
“Щерко, тук има добър университет. Защо да ходиш до София?” попита я баща ѝ.
“Тате, искам да стана журналист. А след тук ще бъда просто учителка.”
Дълго се колебаеха родителите й да я пуснат сама. Колко филми бяха гледали за съдбите на провинциалки, опитващи късмета си в столицата. Но накрая се съгласиха. Баща й се свърза с една далечна роднина, живееща в София. Тя прие да подслони Милена по време на следването. Радостта на Милена нямаше граници. Обеща на родителите си, че ще се справи, че няма да ги засрами, а напротив – ще ги направи горди.
Баща я закара самичък, убеди се, че е наред, остави й пари за първо време и си тръгна.
Милена не живееше при роднината безвъзмездно. Почистваше апартамента, пазаруваше, готвеше. Съседите поклащаха глави – ето, Калина направи от племенницата си прислуга. Далечната роднина на баща й живееше сама – мъжът й отдавна я беше напуснал за друга, оставил й апартамента. Тя смяташе живота си за успешен – все пак живееше в София, не в някое село. И поучаваше Милена:
“Ти, Миленке, не бъди наивна. Ученето е хубаво, но за една жена не е най-важното. Главното е да се омъжиш за софиянец. Както и да е – ти си печелиш. Ето като мен.”
Милена слушаше и се усмихваше снизходително. Тя още не мислеше за брак. Мечтаеше да забележат таланта й, да я наемат в престижно издание, а ако късметът й се усмихне – дори в телевизията.
Но мечтите си бяха едно, а животът често променя плановете. На третия курс Милена се влюби в Пламен. Запознаха се случайно – с момичетата празнуваха успешното завършване на семестъра. Пламен и негов приятел също бяха там. Той забеляза хубавото момиче, покани я да танцува, после я изпрати до вкъщи.
Момичетата я съветваха да не пропуска такъв мъж – осем години по-голям, софиянец, с апартамент, приятен външно. Пламен не криеше, че е разведен, че има дъщеря. Но кой не греши в младостта си? Момичето живееше с майка си, нямаше да им пречи. А от друга страна – значи обича деца.
Милена не правеше планове, но Пламен й харесваше. Той виждаше, че не е опитна в любовните дела, не бързаше и не я канеше веднага у дома си. Разхождаха се, посещаваха изложби, театри, концерти. За цялото време в София, Милена не беше опознала града толкова, колкото след срещите с Пламен.
Той все по-често говореше за любов, за бъдеще, за деца, за техните деца. Главата на Милена се замайваше. Когато най-накрая я помоли за ръка, тя веднага се съгласи. Оставаше само една година до дипломирането, а после – интересен възрастен живот.
Пламен я заведе при родителите си. Баща му се усмихна приветливо и се затвори зад вестник. А майка му натякваше на бъдещата снаха, че Пламен винаги е бил обграден от женски внимания, че няма да допусне синът й да направи грешка отново, че ясно е, че Милена иска софийска регистрация и апартамент…
“Не можеше ли да се влюбиш в някоя от нас? Пак стъпваш на същите рейкове,” завърши майка му.
“Какви рейкове? Стига, мамо. Елена, между другото, беше софиянка. И това не ни попречи да се разведем,” рязко прекъсна я Пламен и изведе Милена.
До сватбата тя не вижда родителите му. Но Пламен често довеждаше дъщеря си Стефания. Кръстили я така в памет на баба й, която или била известна актриса, или съпруга на известен артист… Милена така и не разбра.
Стефания беше едра, не много красива, но спокойно момиче. Пламен се радваше, че тя и Милена се разбират добре. На сватбата свекървата намекна, че не трябва да бързат с деца. Милена я увери, че първо трябва да завърши и да поработи, а после ще мислят за семейство.
Когато за първи път доведоха Стефания, майката на Пламен каза, че баща не бива да пренебрегва дъщеря си. Той прекарваше цели дни с нея, изпълнявайки всяко нейно желание. Милена не възразяваше. Опитваше се да разбере ситуацията. Когато се омъжи, знаеше за дъщерята му.
След дипломирането си Милена започна работа в местен вестник – не най-престижният, но все пак софийски. Мечтата й се сбъдна – живееше и работеше в София, с любимия си мъж. Посещаваха родителите й с подаръци. Но най-хубавият подарък за тях бяха щастливите очи на дъщеря им.
Изминаха почти три години. Един ден, преди Нова година, Милена му каза, че е бременна.
“Исках да ти кажа по празниците, но не устоях,” усмихна се тя.
“Ти не искаше деца… Как стана? Пиеше хапчета, нали?” попита недоволно Пламен.
“Не е случайност. Престанах да ги пия. Мислех, че няма да стане веднага, но се получи. Страхотно, нали?” Но като видя изненадата на лицето му, замълча. “Не си радостен?”
“Радостен съм, но… Защо не се посъветва с мен?”
“Ако мъжът оставя на жената да решава за предпазването, значи ѝ даваРазбрах, че щастието не се крие в големия град, а в малките неща, които наистина обичаш.