– Не се прави на глупачка! Къде майка ти скри пръстена? Или ти го взе? Говори! – Павел стисна болно раменете на Лилия.
Лилия винаги е била некрасива. Когато баба видя в родилното новороденото внуче, попита дъщеря си как ще я кръсти.
– Росица, – с нежност каза майката.
– Росиците са хубави, а твоето дете, извини ме, няма да блести с красота. Наречи я Лилия. Така се казваше моята баба, – въздъхна бабата.
В детската градина всички момиченца бяха сладки, с големи очи, пухкави бузи и кестеняви къдрици. Лилия беше непохватна, с права, безжизнена коса, която се наелектризираше и стоеше настръхнала.
– Ще страда, горкичката, с тази външност. Мъж няма да намери. Казвах ти да избираш мъжа с ум, а ти? – говореше бабата, оплетайки рядката коса на Лилия в тънки плитки, на които с мъка се държаха панделките.
– Майко, стига! Ще се оправи с времето, – отвръщаше майка ѝ.
До дванадесет години Лилия не беше по-хубава. Висока, с къса прическа, беше по-едра от всички в класа. Момчетата я наричаха „кокорчо“. Тя се затвори в себе си, не дружеше с никого, четяше книги.
В десети клас не отиде на новогодишния бал. Роклята, купена лятото, беше й тясна.
– Защо си вкъщи? – попита майка ѝ, връщайки се от работа.
– Защо ме роди? За да страдам цял живот? Наричат ме кокорчо, никой не ме кани на танц. Аз съм грозница! – извика в истерия Лилия.
– Щерко, и при хубавите хора не всичко върви добре. Какво да правим, природата така реши. Красотата не е най-важното, – опита да я успокои майка ѝ.
– А какво е важно? Парите? С пари всичко се купува, дори външност. Само че и ние нямаме. Няма да се омъжа и няма да раждам. Не искам дъщеря ми да е грозница и да страда като мен, – ядосваше се Лилия.
– По външност се влюбват, а по душа и характер се обичат, – с жалост каза майка ѝ.
– А аз имам лош характер, сама ми каза. Как може да си добър, когато никой не те харесва? Всички бягат от мен като от прокаженка. – Сълзи стоеха в очите ѝ. – Защо не избра по-красив мъж за баща ми?
След гимназията Лилия лесно щеше да влезе в университет, но подаде документи в медицинско училище. Още като малка, лежейки в болница с пневмония, смяташе, че сестрите са красиви ангели в бели престилки. Косите им се криеха под шапките. Ученето беше по-кратко, а и малко момчета имаше – няма кой да я тормози.
Завърши с отличие. Пациентите я обичаха. Инжекциите правеше умело и не изтичаше веднага, а слушаше оплакванията за болести и незабравими деца. В терапията лежаха главно възрастни.
Но понякога и млади постъпваха. Един от тях, тридесетгодишният Николай, постоянно се въртя около сестринския пост, поднасяше й внимания. Един път я целуна в процедурната, покани я на кино след изписването. Но времето минаваше, а Николай не се обаждаше. Лилия реши да отиде при него.
– Наивна си като дете. Оженен е, – поклати глава старшата сестра.
– Говорите така от завист, – обиди се Лилия.
– Виж сама, в картата пише, че е женен и има телефон на съпругата му.
– Но тя не го посещаваше, – забеляза Лилия.
– Ето защо се въртеше около теб. Ти му носеше ябълки и домашна храна. Жена му с две деца е, най-малкото наскоро роди. Няма кой да ги гледа.
– И за децата пише ли? – попита Лилия, вече на прага на сълзите.
– Живее в съседната сграда. Познавам добре жена му. Ако бях видяла нещо сериозно между вас, щях да ти кажа. Ама… явно ме е страх. Бъди внимателна с такива. Ех, не плачи. Ще имаш и ти щастие. Мъжете обичат сестричките – знаем да се грижим и да успокояваме, да помагаме… – Старшата я прегърна като майка.
В отделението лежеше възрастна интелигентна жена. Никой не я посещаваше. На нощното ѝ шкафче нямаше пакети с портокали, нито буркан с червено смокиново сладко, приготвено от грижовна ръка.
– Защо никой не ви посещава? – попита еднажды Лилия.
– Мъжът ми почина преди десет години, а синът ми живее далеч. Има семейство и работа, защо да го безпокоя. Ще се справя сама, – отвърна Вера Георгиева.
– Но какво е по-важно от здравето на майка ви? Скоро ще ви изпишат, а вие с високо кръвно – как ще живеете сама?
– Някак си, Лили, – усмихна се Вера Георгиева.
– А ако аз ви посещавам и помагам? Не ми е трудно. Мога да ви правя инжекции, да проверявам кръвното. Имам свободно време.
– Неудобно ми е, – колебаеше се Вера Георгиева.
– Ще поговорим после, а сега трябва да вървя. – Лилия се усмихна, докосна ръката ѝ и излезе.
След изписването тя, както обеща, често идваше при Вера Георгиева. Готвеше, ходеше до аптеката, почистваше апартамента. Харесваше ѝ в просторното жилище.
– Мъжът ми беше военен, генерал, между другото, – с гордост разказваше Вера Георгиева за чаша чай. – Колко гарнизони обиколихме заедно! На края получихме този апартамент, ама той не се радва дълго.
– А защо синът ви не живее с вас? Толкова място има.
– Ви– Виждаш ли, снаха ми искаше да разменим апартамента на две жилища – не искаше да живеем заедно, а на мене ми дотегнаха временните квартири – отказах и се скарахме със сина, а мъжът много го притегна това…
Лилия продължаваше да посещава Вера Георгиева, чувствайки се полезна и необходима, докато един ден съдбата не й поднесе нов изпит, който ще я научи, че истинската красота идва от сърцето, а не от огледалото.