„Не може да се грижи за майка си, но за съдебни битки с мен – енергия не липсва!“

“Не можеше да се грижи за майка си, а да ме съди – за това си има сили!”

Когато бях малко момиче, целият ми свят бе баба ми. Тя ме отгледа, научи ме на живота, ми гледаше коленете, когато падах, и ме прегръщаше, когато майка ми отново изчезваше в търсене на “своето щастие”. Майка ми винаги беше по пътя – с един мъж, с друг, и просто не оставаше нито време, нито желание за мен. Появяваше се като гост: за ден-два, с две-три думи и хладно безразличие в очите, и пак изчезваше.

А баба… Баба беше всичко за мен. Тя беше и майка, и приятелка, и опора. Даваше ми всичко – времето, душата си, последния си лев. Дори когато порастнах и отидох да уча в друг град, тя остана най-близкият ми човек. Но, уви, съдбата реши иначе – скоро се разболя тежко, и й трябваше постоянна грижа. Аз напуснах университета и се върнах в Стара Загора. Парите не стигаха, и се обърнах към майка ми за помощ. Но всеки път получавах само стенания и оплаквания:

“Аз самичка едва стоя на крака… Имам натиск, сърце, стави… Не си представяш колко ми е тежко! Може би ще стана инвалид!”

Слушах я ден след ден и се чудях – защо говори всичко това, ако няма да помогне? Баба ми, видяла ме объркана, една вечер ми прошепна:

“Тя си прави алиби за бъдещето. За да не я обвиняват после, че не се е грижила за майка си. Виждаш ли, сама била ‘болна’ и не могла.”

И наистина, майка ми постоянно подчертаваше своята “немощ”, но щом баба ми прехвърли апартамента на мен, а след две години си отиде – стана нещо невероятно. Майка ми, изведнъж оздравела и забравила всичките си болежки, се втурна в съда. Молей, че съм злоупотребила със състоянието на баба ми, че тя била “извън себе си”, и завещанието трябва да се анулира. И какво ли не стана! Документи, искове, заседания… Дори не разбирах как успява да води цялата тази битка – преди дни твърдеше, че едва се движи, а сега цяли дни тича из канцеларии.

С всеки изминал ден се учудих: колко злоба и алчност може да се съберат в един човек? Къде бяха тия сили, когато баба ми имаше нужда от помощ? Къде беше тази енергия, когато аз, двадесетгодишно момиче, се опитвах да издържа болен човек без пари, без подкрепа? Тогава тя само ридаеше в телефона и стенеше колко й е зле. А сега – жива, енергична, бърза. Всички вече знаят нейната измислица – баба й нямало наследство, излъгана била, предадена, оставена без покрив.

Само че тя не беше прекарала нито един ден до леглото на баба ми. Нито една нощ не беше бдела, нито една хапчета не беше купила. Всичко беше върху мен. Само аз знаех как баба ми страдаше, как стискаше зъби от болка, как губеше съзнание, как питаше за вода през нощта. Само аз чух последното й дъхновение, държах изстиващата й ръка, плаках до изглавницата й…

когато баба ми подписа документите за апартамента, погледна ме в очите и каза:

“Не искам майка ти да получи нищо. Ти си била до мен, само ти. Това е твое. Ти го заслужаваш.”

Не искам отмъщение. Не искам война. Но няма да позворя на никого, дори на собствената си майка, да тъпче волята на човека, който ми даде всичко. Трябва да защитя това – не заради апартамента, а заради спомена. Заради любовта. Заради справедливостта.

Нека майка ми съди, разправя приказки на познати, играе трагедии. Аз знам истината. И докато имам глас – няма да мълча.

Rate article
„Не може да се грижи за майка си, но за съдебни битки с мен – енергия не липсва!“