Бащиното сърце
Бащата на Ралица беше жесток човек. Дори майка ѝ трепереше пред него, не смееше да каже и дума напреки. А с чужите деца се държеше съвсем иначе — усмихнат, мил, почти нежен. Само към тях две — рязък, груб. И Ралица дълго не разбираше защо баща ѝ не я обича. Отговорът го получи чак в гимназията.
Училището беше нейното спасение. Вършеше всичко, за да ги задоволи, да не го ядоса. Още от шести клас мечтаеше да издържи изпити с високи оценки и да запише в университет в София.
Когато роднини или познати на родителите идваха на гости, не пропускаха да похвалят хубавата и умна Ралица, питаха какво иска да стане, къде ще учи.
Тя поглеждаше плахо баща си и отвръщаше, че още не е решила. За мечтата си мълчеше.
— Единайсет години учи — стига. Няма да я издържам до пенсия. Здрава е, да работи. Всички искат да са учени, директори — ами кои ще вършат работата? — изреждаше баща ѝ.
— Какво говориш, Борис? Не го слушай. Ралица е умно момиче, отличничка е. С такива оценки да стои зад касата да продава краставици? Сега без диплома няма работа. На добро място и съпруг богат може да намери — майка ѝ се опитваше да го смекчи.
Но той не искаше да чуе.
— Спрете да говорите празни приказки! — изръмжа той, погледът му пробиваше. — Защо на момичето образование? Да вари чорби и да маха прах — не му трябва диплома. Да ражда — ще може и без нея. От знанията само проблеми. Например на теб какво ти помогна?
Майка ѝ се свиваше под погледа му, а той продължаваше да ярази. Познатите стояха неловко, не противоречаха, макар и да не одобряваха думите му.
Затова и Ралица мълчеше, не споделяше мечтите си. Но когато изкара високи оценки на държавните изпити, реши да обяви, че ще замине за София. Тя вече е пълнолетна, може сама да решава. Нищо няма да я задържи, иска да се изправи на собствените си крака. Ще му докаже, че заслужава повече. И вече не го се страхува. Така си мислеше, стискайки зрелостната си с отлични оценки, докато вървеше решително към къщата.
Пред мрачното лице на баща ѝ решимостта ѝ изчезна. Но пак каза, че ще учи в София.
— Никъде няма да ходиш, разбра ли? Аз те храних, обличах, сега е време да помагаш на нас. Какво ще правиш там? Знам аз тия науки! — Погледът му се заби в майка ѝ. Тя сведе очи.
— Никъде няма да ходиш! — Ударът с юмрук по масата подскочи чиниите, супата се разля.
— А ти не я защитавай. И на теб не ти личи. — Погледна пак жена си. — Помниш ли какво донесе твоето учение? Дължиш ми до гроба, че те взех, спасих ти честта, отгледах тая неблагодарница.
— Борис, моля те, не пред дъщеря ни — промълви майка ѝ.
— Защо пък не? Да знае истината, вече е голяма. Може би ще се поучи, няма да повтори грешките ти. Макар че… — Махна с ръка. — Ябълката не пада далеч от дървото.
— Мамо… — Ралица погледна майка си със сълзи в очите.
— Ще работи, казах! — Баща ѝ звънна с лъжицата, шумно сърбаше супата.
Ралица се обърна и изтича от кухнята. Когато баща ѝ си тръгна, майка ѝ влезе в стаята ѝ.
— Мамо, защо той… — прошепна тя през сълзи.
Тогава майка ѝ разкри всичко.
— Сега разбирам защо не ме обича, защо не иска да уча. А знаеш ли? Аз дори се радвам, че не съм му родна — изтри сълзите си Ралица.
— Ще опитам пак да говоря с него. Ето — майка ѝ подаде свити левове. — Не са много, но ще стигнат за начало. Скрий ги добре. Не обещавам, че ще мога да ти помагам. Той проверява всяко парче.
— Благодаря, мамо. Ще се оправя. Но той ще те убие… — Ралица се втренчи в лицето ѝ.
— Няма да ме убие. Посука малко, може да удря. Има право. А тиРалица прегърна майка си, а в сърцето ѝ заискри надежда, че накрая ще намери любовта, която толкова дълго е търсила.