Дъщеря ми не покани на сватбата си втория си баща, който я отгледа от деветгодишна възраст. И аз няма да отида на тази сватба.
Детето ми разби сърцето ми. Мислех, че с годините ще разбере значението на благодарността, че на 25 години ще може да различава доброто от безразличието. Но този неин постъпък доказа друго – горчиво, болезнено друго. Тя не покани на сватбата си втория си баща, моя съпруг Георги, който я отгледа от деветгодишна, влагайки душата си във всяка нейна стъпка. Вместо това покани биологичния си баща, който през всичките тези години нехаеше за нея. След това нямам абсолютно никакво желание да бъда част от този празник на предателството.
Разводът с първия ми съпруг, Иван, беше неизбежен, като буря след затишие. Последните четири години от нашия брак оцелях единствено чрез търпение и молбите на свекърва ми, която ме умоляваше да се грижа за нейния разглезен син. Но всичко си има граници и чашата на търпението ми преля, когато дъщеря ни, Мария, стана на седем. Той никога не поставяше семейството на първо място. Грижеше се за нея само когато беше леко пиян – докато не се напиеше до безсъзнание. Често изчезваше за дни, а когато се връщаше, доказваше правотата си с юмруци, оставяйки синини не само по мен, но и по сърцето ми.
Когато разбрах за любовницата му, това беше последната капка. Мисълта, че някоя друга жена е попаднала на този “съкровище,” ме отрезви напълно. Подадох молба за развод без да се обърна назад. Иван дори не опита да спаси семейството – събра вещите си, счупи огледалото в антрето и напусна с гордо вдигната глава, сякаш герой от драма. Свекърва ми, която преди плачеше за съдбата на “горкия си син,” се превърна в истинска змейка. Обвиняваше мен за всичко, опитваше да внуши на Мария, че аз съм го изгонила, въпреки че той сам ни изключи от живота си отдавна.
Мария винаги се привързваше повече към баща си, отколкото към мен. Аз бях строгата – възпитавах я, учех я, карах я да учи уроците си. А той се появяваше рядко, в добро настроение, с евтини бонбони и празни обещания. Когато пристъпваше ядосан, аз се хвърлях да я защитавам от гнева му, заслонявайки я с тялото си. Така в нейната памет той остана като някакъв приказен рицар, а аз – вечната надзирателка. Обясненията ми не носеха полза: свекърва ми отрови разума й, а Мария копнееше за “добрия баща,” който на практика не струваше и пукнат грош. Аз стиснах зъби и продължих да се боря за нея. След година свекървата почина и натискът върху дъщеря ми отслабна, но все пак тя продължаваше да го възвишава и да ме обвинява за отсъствието му.
Когато Мария стана на девет, срещнах Георги в нашето градче край Пловдив. Той ми хареса веднага – добър, надежден, с топла усмивка. Влюбих се в него и той ми отговори със същото. Но се страхувах да го загубя и му казах честно: имам дъщеря и може да не те приеме, ще бъде трудно. Георги не отстъпи. Той ми предложи брак, знаейки, че ни предстоят трудности. И те започнаха веднага: Мария устройваше истерии, грубеше му, провокираше го на всяка крачка. Мислех, че ще се откаже – кой иска да търпи обиди и скандали? Но той остана. За шестнадесет години само два пъти й повиши глас – и то заслужено. Ходеше с нея на състезания, прибираше я от купони, купуваше й дрехи, без да я упреква. Дори нейното обучение в университета плати той, не нейната хвалена биологична фигура.
В гимназията Мария започна да се отнася по-спокойно с него. Не нападаше, но и благодарност не показваше. Надявах се, че с времето ще осъзнае какъв рядък човек е Георги – не всеки втори баща се грижи така за чуждо дете. Знаех, че понякога се среща с Иван. Не се намесвах в техните взаимоотношения, но всеки нейн рожден ден ме разкъсваше: чакаше обаждането му до полунощ, а той не звънеше. И въпреки всичко го чакаше – година след година, като сляпа.
След гимназията замина да учи в друг град. Прибра се и се настани с момчето, с което имаше връзка от трети курс. А след това обяви сватбата. Бях сигурна, че Георги ще бъде там, до нас… Но тя го изключи от списъка с гости. Опитваше да скрие болката, но виждах как помръкна. Мария ми изрече в лицето:
— На сватбата ще бъде моят баща. Как си представяш него и Георги заедно? Искаш цирк?
Задуших се от възмущение:
— Покани баща си, който се отказа от теб, и изключи човека, който те отгледа? Неблагодарна си! Няма да отида на сватбата ти. От сега нататък се обръщай към “тати”.
Тя се опита да каже нещо, но аз вече бях хлопнала вратата.
Вкъщи Георги ме убеждаваше да променя решението си: това е единствената ти дъщеря, това е нейният ден. Но не мога. Тя ясно показа кое е важно за нея. С Георги толкова години се борихме за нея, а тя все още обожествява онзи, който я изостави. Нека бъде така. Аз измивам ръцете си – стигат ми тези болка и разочарования.