Не гледай в чужите портфейли

Избягвай да броиш чуждите пари.

– Отново ли харчиш прекалено!

Анета въздъхна. Почти всеки разговор с Георги започваше с някакъв подобен възглас, веднага щом покажеше някоя от новите си придобивки. В последно време Анета спря да се хвали пред Георги с новите си покупки, били те пуловер, обувки или чанта. Но съпругът ѝ, разбира се, веднага забелязваше обновленията в гардероба ѝ. И започваше да я упреква.

Обективно погледнато, Анета не заслужаваше никакъв упрек. Тя печелеше равностойно с мъжа си, и двамата внасяха еднакъв дял в семейния бюджет. Георги не можеше да твърди, че я издържа или че харчи повече от нея за общи разходи. Но защо всяка нова покупка на Анета в последно време предизвикваше възмущение у него?

Анета не разбираше какво не е наред. Семейството им не изпитваше недостиг – те плащаха ипотеката си спокойно, можеха да си позволят хубава лятна почивка, и след всички ежемесечни разходи оставаха достатъчно свободни пари за различни дребни удоволствия като нови дрехи. Но отнякъде у Георги се появи това неочаквано скъперничество. Анета дълго се чудеше каква би могла да е причината. С Георги се познаваха от много години – запознаха се още в първи курс в университета, симпатията прерасна във влюбеност, а после в трайна връзка и, накрая, в любов. Ожениха се веднага след като завършиха. И вече пет години бяха в брак. Доста щастлив – до сега.

Георги работеше в адвокатска кантора, занимаваше се с гражданско право и имаше перспективи – предстояха му интересни изяви. Анета работеше в голяма агенция за недвижими имоти, занимаваше се с счетоводство. Работните графици и на двамата още не позволяваха да мислят за дете – макар че и двамата бяха на 29 години. А родителите и на двамата многократно намекваха, че е крайно време да помислят за деца.

– Анко, давай, не отлагай – казваше майка ѝ Великана Иванова, дребничка и стегната жена. – Закъсняваш с раждането – рискът е голям, детето може нездраво да се роди.

Сама Великана Иванова роди Анета на 33, което дъщеря ѝ често й припомняше, като посочваше, че няма никакви вродени дефекти или заболявания. На което майка ѝ само поклащаше глава:

– Е, късмет. Но не отлагай, може да няма този късмет като мен. Случаят е непредвидима работа.

При тези думи обикновено плюеше през лявото рамо или се прекръстваше. А Анета въздишаше – наум. Защото нямаше никаква възможност да убеди майка си.

Родителите на Георги също не спираха – на два гласа го убеждаваха, че е време вече да имат внуци. Най-добре – двама или трима.

– Всичко си имате – бащата на Георги подхващаше стара песен, – апартамент, кола, работа. Пари също не липсват. Хайде, настанете Анка у дома и нека си ражда! Жените, те за това са.

– О, не натискай! – добавяше възмутено съпругата му. – Жените са способни на много неща! Но ти, Георчо, разбира се, забързай се, все пак искаме да погалим внуците!

Времето си течеше. И Анета, и Георги постепенно свикнаха с тези разговори, приемайки ги като неизбежност. Но родителите им, разбира се, не мислеха да се успокояват. Виждайки, че поканите за деца не дават резултат и младите съпрузи все още не бързат да се сдобият с потомство, те преминаха към по-активна тактика.

Майката на Анета, която иначе беше жизнерадостна и активна, неочаквано започна “да се разболява”. Заряза любимата си скандинавска разходка и плуване, а при всяка среща с дъщеря си не пропускаше възможност да ѝ разкаже колко ѝ е трудно. Съпругът на Великана Иванова все повече мълчеше, отваряше уста само когато жена му се обръщаше към него за потвърждение. Тогава той клатеше глава и веднага се обръщаше настрани, сякаш разговорът му беше неприятен.

Анета прекрасно разбираше, че всичко това е измама и манипулации. Никакви сериозни заболявания, освен леко повишено кръвно налягане, майка ѝ нямаше. Великана Иванова винаги беше в отлична физическа форма, още от малка се занимавала със спорт, даже участвала в областни състезания и печелела награди. А и до над шейсет години не беше загубила форма. Анета не помнеше майка си болна от нещо, освен от обикновена настинка, която също минаваше бързо.

Затова всички непрестанни приказки за ужасното здравословно състояние бяха измама. Анета ясно виждаше, че майка ѝ изглежда здрава, яде с апетит обичаните бисквити и зеленчукови салати, и когато дъщеря ѝ идваше на гости, винаги ги угощаваше с месен пай и сложна супа – ястия, които една тежко болна жена не би могла да приготви.

Георги, слушайки оплакванията на Анета за неудобните опити на майка ѝ да манипулира, само се усмихваше.

– Небось казва, че скоро ще умре и нямало да успее да си гушка внуците? – притегляше жена си до себе си и лекичко я целуваше по слепоочието. – Не го взимай присърце, Анка. Просто ги притискат. А ние с теб вече всичко решихме, нали?

Съпрузите наистина бяха взели решение. Анета щеше да работи още година – за да събере достатъчен стаж, полезен, ако след майчинството реши да се върне на също толкова добро място – и ще напусне. Ще се погрижи за здравето си, ще направи необходимите изследвания, за които никога няма време. И заедно със съпруга си ще направят дете. Или даже не едно.

Но не искаха да разкриват плановете си пред родителите си все още. Те щяха веднага да повдигнат крясък “защо толкова късно”, а Анета и Георги не искаха да създават повече напрежение в без това напрегнатите родители. Затова докато плановете за бъдещото поколение се обсъждаха тихомълком само помежду си.

И всичко вървеше горе-долу добре, с изключение на постоянните оплаквания на Великана Иванова за влошаващото се здраве, до неотдавна. Докато Георги не започна да укорява съпругата си за прекомерни разходи от нищото.

Анета не можеше да разбере каква е причината. След това я изясни и започна да проследява разходите си чрез банковото приложение на телефона. Може би наистина харчи повече за себе си без да го забелязва? А Георги, като добър стопанин и домакин, се опитва да я предупреди?

Но анализът на разходите в приложението показа, че те остават на същото ниво. Анета остави телефона настрана и се замисли. Така че истина да се каже, няма причина за упреци. Може би Георги има затруднения на работа и се опасява, че ще им липсват пари?

Анета реши да поговори с мъжа си за това. И в свободен ден, когато двамата свариха кафе, и седнаха в дневната, тя изрази подозренията си.

Георги поклати глава и остави чашата с недопитото кафе.

– Не, Анка, на работа всичко е наред. Наистина е така. Не се тревожи за това, в никакъв случай не бих скрил такива неща от теб.

– Тогава какъв е проблемът? – директно попита Анета. – Виж, разгледах разходите си – те не са се увеличили.

Тя изкара телефона и му показа графиките в банковото приложение. Георги разгледа графиките и се намръщи.

– Миналия месец например дори по-малко изхарчих, – добави Анета, недоумяваща защо съпругът ѝ се мръщи. – Какво е?

– Това всичко е заради мама, – най-накрая неохотно призна Георги. – Налива ми на главата – трябва да пестим, защото иначе няма да имаме пари за детето, трябва да заделяме, a вие харчите…

– Значи тя е? – бавно каза Анета, започвайки да разбира, че – и кой – стои зад обвиненията на Георги за разходи. – Твоята майка смята моите пари?

Мъжът ѝ виновно кимна. Анета искаше да се ядоса, но вместо това се разсмя.

– Каква хитруша! – поклати глава Анета. – Разбираш ли, че твоята майка иска да ни принуди по този начин? Първо да ме накара да пестя, а после да дойде с разговори на тема “ет, сега имате спестявания, дайте да направим деца”.

– Да, разбирам, – неохотно каза Георги. – Но как ще ѝ докарам правилното?

– Никак, – вдигна рамене Анета. Замислено погледна чашката си с остатъци от кафе. – Жорге, да им кажем за нашите планове? Да, ще крещят защо се бавим, но ще им обясним ситуацията каквато е. За моя стаж и другите неща. Мисля, че ще разберат. И дори и да не, няма да е по-лошо.

– Да, може би… – изрече съпругът ѝ.

– Утре ще е неделя, ще ги поканим на чай и ще обсъдим всичко в семейната обстановка. Добре? Ще направя нещо. Родителите ти харесват моите маслени бисквити, мога да направя.

– Да, – Георги пригърна жена си и както обикновено я целуна по слепоочието. – Ти си права, – всъщност, е по-добре да се обсъжда открито, отколкото да се кроят планове зад гърба на хората.

Rate article
Не гледай в чужите портфейли