Не гледай в чуждото канче
– Пак харчиш повече от необходимото!
Яна въздъхна. Почти всеки неин разговор с мъжа ѝ започваше сега с подобна реплика, когато тя му покажеше някои от новите си покупки. Напоследък Яна дори беше спряла да се хвали на Стоян с някоя нова блуза, обувки или чанта. Но той разбира се не можеше да не забележи обновленията в гардероба ѝ и да не се ядоса.
Правилно погледнато, Яна нямаше за какво да бъде укорявана. Тя печелеше също толкова, колкото и мъжът ѝ, като и двамата внасяха равен принос към семейния бюджет. Стоян не можеше да каже, че издържа жена си или покрива повече от семейните разходи. Независимо от това, всеки път, когато Яна си купеше нещо ново, Стоян се вбесяваше.
Яна не разбираше причината. Семейството не изпитваше нужда – те спокойно изплащаха ипотеката си, можеха да си позволят добра лятна почивка и им оставаха достатъчно пари за малки удоволствия като нови дрехи. Но изведнъж в мъжа ѝ се появи тази неочаквана пестеливост. Яна дълго се чудеше каква може да е причината. Познаваха се от студентските години, обичта им прерасна в привързаност и любов. Скюпиха, веднага след като завършиха. Живееха заедно вече пет години в брак. Доста щастлив – до скоро.
Стоян работеше в юридическа кантора, занимаваше се с гражданското право и имаше сериозен потенциал да стане партньор в бъдеще. Яна работеше като счетоводител в голяма агенция за недвижими имоти. Работните им графици не позволяваха да мислят за дете – въпреки че вече бяха на двадесет и девет години и родителите намекваха, че е време да обмислят тази стъпка.
– Яно, не отлагай, – казваше ѝ майка ѝ Катя, жизнена и спортна жена. – Късното раждане е рисково, детето може да е с увреждания.
Катя имаше Яна на тридесет и три, а те ѝ припомняха, че няма никакви генетични проблеми. На което Катя само вдигаше рамене:
– С късмет излязох. Но не отлагай, съдбата е капризна.
Тук обикновено суеверно плюеше през рамо или се кръстеше, а Яна въздишаше вътрешно, знаейки, че няма смисъл да разубеждава майка си.
Родителите на Стоян също бяха настоятелни – в един глас подканваха сина си да започнат с внуците. Двама, ако не и трима.
– Всичко си имате – казваше му баща му, – апартамент, кола, работа. Пари! Нека я остави вкъщи и да започне да ражда! Жените за това са създадени.
– Не натискай! – възразяваше, привидно уж сърдито, жена му. – Жените могат много. Но, Стоянче, хайде по-бързо, искаме внуци да гушкаме.
С времето и Яна, и Стоян все повече свикваха с тези разговори като с неизбежност. Но родителите не се успокояваха. Разбрали, че убежденията не дават резултат, преминаха към по-ефективни методи.
Майката на Яна, весела и активна, изненадващо започна да “боледува”. Заряза обичаните си разходки и плуване, необратимо говореше за трудностите на домашната работа. Баща ѝ също мълчеше повече, кимаше одобрително на думите на жена си, изглеждаше, че разговорът му доставя неудобство.
Яна знаеше, че това е манипулация. Никакви сериозни заболявания, освен леко високо кръвно, майка ѝ нямаше. Катя, още от млада, не боледуваше. Дори и на над шестдесет, беше в отлична форма. Яна не помнеше майка си болна от нещо повече от настинка, която винаги минаваше лесно.
Значи разговорите за влошено здраве бяха преструвка. Яна ясно виждаше как майка ѝ се наслаждава на яденето си, с апетит поглъща любимите си сладки и зеленчукови салати. А когато Яна идвала на гости, винаги имаше месен пай и сложна супа – неща, които тежко болна жена не би могла да приготви.
Стоян, дочувайки Яна да се оплаква от неуспешните манипулации на майка ѝ, само се усмихваше.
– Навярно казва, че ще умре скоро и няма да дочака внуците, нали? – обгръщаше Стоян Яна около раменете и я целуваше нежно по слепоочието. – Не се тревожи, Яно. Просто бързат събитията. А ние вече взехме решение, нали?
Наистина, взели бяха решение. Яна планираше да работи още една година – за да събере достатъчно трудов стаж, който ще е полезен, ако след майчинството иска да се върне на подобна длъжност. След това ще се погрижи за здравето си, ще направи необходимите изследвания. И ще имат дете. Дори може би не само едно.
Но засега нe бързаха да споделят тези планове с родителите. Те веднага щяха да зададат въпроса “защо толкова късно”, а ни Яна, ни Стоян искаха да предизвикват допълнителни напрежения. Затова разговорите за бъдещото поколение водеха само помежду си.
Всичко вървеше прилично, до неотдавна, когато Стоян започна без видима причина да обвинява съпругата си в прекомерни разходи.
Яна известно време не разбираше поводите. После разгледа разходите си в банковото приложение на телефона. Може би действително харчи повече, но не го е забелязала? А Стоян, като добър стопанин, иска да ѝ даде сигнал?
Обаче анализът показа, че разходите са на същото ниво. Яна остави смартфона и се замисли. Нямаше причини за обвинения. Може би с работата на Стоян нещо не е наред и той се страхуваше, че семейните финанси ще пострадат?
Яна реши да обсъди това с мъжа си. Един почивен ден, седнали заедно на дивана с кафе в ръка, тя изложи предположенията си.
Стоян поклати глава, оставяйки чашата си наполовина пълна.
– Не, Яни, всичко на работа е прекрасно. Наистина. Не се тревожи за това, от мен такива неща не бих скрил от теб.
– Тогава защо? – директно попита Яна. – Анализирах разходите си – те не са се увеличили.
Тя извади телефона си и му показа графиките в банковото приложение. Стоян ги разгледа и се намръщи.
– През миналия месец, например, дори по-малко похарчих, – допълни тя, недоумявайки защо той се мръщи. – Какъв е проблемът?
– Всичко това е вкъщи… – накрая с неохота призна Стоян. – Майка ми, да капе – “трябва да пестите, че за дете няма да имате пари, заделяйте, а вие всичко харчите…”.
– Значи тя? – разбра Яна и започна да подозира какво и кой стои зад упреците по разходите на Стоян. – Твоята майка брои парите ми?
Мъжът кимна виновно. Яна искаше да се ядоса, но вместо това избухна в смях.
– Хитруша! – поклати Яна глава. – Разбираш, тя иска да ни натисне, да спестяваме, а после да ни подтикне с “събрахте пари, хайде вече, правете внуци”.
– Зная, – нерешително каза Стоян. – Как обаче да ѝ го обясня?
– Никак, – се съгласи Яна. Загледана в чашката си с остатъците от кафе. – Стояне, хайде да им разкажем плановете ни? Да, ще крещят защо се бавим, но ще им изложим реално положението. За моя стаж и всичко останало. Мисля, че ще разберат. Ако не – какво, нищо лошо няма да стане.
– Да, може би… – забави се Стоян.
– Утре е неделя, ще ги поканим на чай и ще обсъдим всичко в семейния кръг. Добре ли е? Ще изпека нещо. Родителите ти обичат тези маслени сладки, мога да приготвя.
– Хайде, – Стоян я прегърна и, както обикновено, я целуна по слепоочието. – Право казваш – открито да говорим е по-добре, отколкото зад гърба.