Тази невероятна история от реалния живот ми беше разказана от моята баба, която често посещавам в едно село в Стара планина. Веднъж не се бяхме виждали дълго време — две години работих в чужбина и когато се върнах у дома, първата ми работа беше да отида при любимата ми баба. Бях вече няколко дни на гости в селото, когато изведнъж осъзнах, че все още не съм видяла леля Мария, съседката на баба от къщата отсреща. Винаги ми е харесвала тази добродушна възрастна жена, която беше истински пример за трудолюбие.
— Бабо! А къде е твоята приятелка леля Мария? Цяла седмица не е наминавала. Да не се е случило нещо с нея? — попитах с тревога.
Баба ме погледна изненадано:
— Та тя вече повече от година живее в старчески дом. — После се сети. — Ах, та ти нищо не знаеш! Слушай сега.
И баба ми разказа тази история.
Както вече споменах, леля Мария винаги беше заета с нещо. Никой в селото не я беше виждал без работа — ту се занимаваше в градината, ту в двора, ту кравата си прибираше от стадото, ту печеше питки, с които черпеше половината село. Или пък рано сутрин бягаше към автобуса с две кофи череши. Свежи зеленчуци, плодове, яйца, козе сирене, плетива — всичко това Мария носеше в града на пазара и продаваше, като грижливо събираше всяка стотинка в стара метална кутия от бисквити. Но тя не ги събираше за себе си — не й трябваше много. Всичко беше за единствения й син Валентин, снаха й Жана и внучката й Александра. Синът й с жена му живееха в Пловдив, на три часа път, и редовно я посещаваха. Не й помагаха с градината или животните, но винаги се връщаха с пълна кола домашна продукция. Багажникът често беше натъпкан до пръсване.
Годините минаваха, а Мария постепенно започна да остарява и да усеща здравето си все по-крехко — ту гърбът я болеше, ту краката я мъчеха, ту ръцете й се схващаха. Постепенно разпродаде животните, остави си само няколко градински лехи, а останалия двор даде на съседите, за да садят картофи. Валентин идваше на гости все по-рядко, а Жана напълно престана да се появява — нямаше вече какво да се вземе от селската майка.
Когато зрението на Мария рязко се влоши, тя се уплаши и се обади на сина си да я заведе на лекар в града. Валентин дойде, прибра я и я заведе у дома си. Жана не беше доволна от свекърва си, но не го показа, нагости я и я изслуша. Валентин предложи пълни медицински прегледи. Цял ден прекараха в поликлиниката, после купиха лекарства и решиха да остане за през нощта, защото беше късно да я връщат. Когато Жана разбра, че ще остане, вече не криеше недоволството си. Влезе в кухнята да приготвя вечеря, тропайки така, че сякаш искаше да строши всичките съдове.
Точно тогава съседката им, леля Надя, се отбила за минута, видяла гостенката и възкликнала с радост:
— Мария! Отдавна не сме те виждали тук! За колко време си дошла? Още утре ли си тръгваш? Ела у нас на чай да си поговорим.
Валентин завел майка си у съседката, след което се върнал в кухнята.
— Жана, понеже мама не е тук, искам да поговорим.
Гласът й ясно показвал, че разговорът вече не й се харесва.
— Мама вече съвсем е остаряла, — започнал той. — Лекарите казаха, че болежките й са много. Каза, че краката я болят и едва ходи…
— Тя вече не е млада, — отговорила Жана. — Какво искаш — да тича?
— Именно! — зарадвал се Валентин. — Апартаментът ни е с три стаи, Алекс и мъжът й са в София и едва ли ще се върнат…
— Какво искаш да кажеш? — Жана спряла да реже морковите. — Да я вземем у дома ли? Ти добре ли си?
— Но не можем да я пратим в старчески дом, нали? — недоумявал Валентин. — В крайна сметка, тази къща е построена с парите от черешите и доматите, които мама продаваше всяко лято!
— И сега ще ме укоряваш за това? — ядосала се Жана. — Майка ти не е помагала на непознати, а на родния си син и внучка!
— Ти си жестока, Жана, — въздъхнал Валентин. — Мислех, че ще вземем мама и ще живеем добре. Нейната селска къща е солидна, ще я продадем добре, може и кола да сменим, дори до Гърция да отидем…
— Нека си я държи! — закрещяла Жана. — Един месец почивка в чужбина не си струва да й нося гърнетата десет години!
— Какво говориш, жена?! — изкрещял Валентин и изведнъж видял Мария на вратата.
Настъпила тишина.
— Мамо, откога си тук? — прошепнал той.
— Току-що влязох, — усмихнала се майка му. — Дойдох за очилата, ние с Надя разглеждаме албум. Между другото, почти забравих. Ще се местя в старчески дом след месец. Ще ми помогнеш с багажа, нали?
Валентин мълчал, но Жана бързо се включила:
— Разбира се, ще ти помогнем! И аз ще дойда! Ще натоварим всичко и ще го пренесем. Добре си решила — с твоите връстници ще ти бъде по-весело!
Домът за стари хора бил спретнат, но обстановката бедна. Година по-късно, обаче, залата била преобразена със средства от… продажбата на къщата.