Дъщеря на богати родители
Мнозина завиждаха на Теодора. Казваха, че се е родила със златна лъжичка в устата. Баща й беше водещ предприемач, а майка й – дъщеря на заможни родители.
Живееха в затворен комплекс, а в града имаха голям и уютен апартамент. За училище Теодора я караше личен шофьор. Разбира се, тя учеше в частно училище и дори там семейството й се смяташе за изключително богато.
Момичето носеше маркови дрехи и летуваха поне три пъти годишно. Живот като приказка.
Но за Теодора това не беше приказка. Беше ужас. Бих с радост се сменила с всяко дете от бедно, но щастливо семейство.
Родителите й не само че не се обичаха, но се ненавиждаха. Разделение нямаше, защото ги свързваше общият бизнес.
Баща й изневеряваше на майка й почти открито и Теодора неведнъж беше виждала неговите любовници.
Майка й пиеше. Много. Различаваше се от обикновените алкохолици само по това, че пиеше скъп алкохол и го закусваше с морски дарове и екзотични плодове. Започваше утрото с чаша вино, а до вечер неизменно изпиваше поне две бутилки.
Никой не се интересуваше от Теодора. Ако имаше въпроси или проблеми, баща й просто й даваше пари и казваше: “Нямам време да слушам.”
Майка й пък беше почти винаги пияна и Теодора не искаше дори да я доближава, защото или се жалваше от живота, или бе толкова разсеяна, че не мислеше ясно.
С връщането от училище, Теодора се затваряше в стаята си и мечтаеше за деня, в който ще може да избяга от този ад. Партиите и разходките с приятели не я привличаха, защото знаеше, че ако й се случи нещо, дълго никой няма да забележи.
Разбираемо е, че Теодора се записва в най-добрия университет в града. Когато заяви на баща си, че иска да живее сама, той нямаше против. Каза й, че ще й изпрати брокер, който да й намери апартамент.
Теодора се зарадва. Накрая няма да слуша скандали, няма да вижда пияната си майка и да чува как баща й звъни на любовниците. Но всичко се оказа по-сложно.
Преди да купи апартамент на дъщеря си, баща й я покани на разговор.
– Когато завършиш университета, ще те обучавам за семейния бизнес. Ще го управляваме заедно.
Теодора не възнамеряваше да продължава делото на баща си и дядо си. Обиждаше я този бизнес, заради който родителите й бяха принудени да страдат заедно, и тя преживя целия си живот с тяхната нещастна връзка.
Вместо това тя избра туризма. Искаше да открие своя туристическа агенция, да съставя интересни маршрути. Случвало се бе да пътуват много, и по време на почивки тя получаваше поне малко откъсване от семейната драма. Но дори по време на почивки родителите продължаваха да се карат, а майка й да пие. Веднъж дори баща й постави своя любовница в съседната стая в хотелът. И Теодора го виждаше как вечер, когато майка й беше в безсъзнание, отиваше при нея.
Все пак тези пътувания вдъхваха живот. Теодора ходеше на екскурзии и прекарваше много време на плажа, само и само да не участва в семейните разправии. Когато беше малка, с тях пътуваше и нейната гувернантка – единствената, която се грижеше за нея. Но след като порасна, всичко зависи от самата нея.
Ето защо туризма я привлече. Не искаше никак да се занимава с семейния бизнес. За нея той беше нещастието на живота й.
В този момент, баща й, на който винаги му е било все едно за дъщеря му, изненадващо постави ултиматум: ако иска да продължи финансовата подкрепа, ще трябва да прави каквото той каже.
Същото се случи и с нейната майка, когато се съгласи на условията на дядо й. Само дето тя обичаше разкоша и беше готова на това, за да се наслаждава на богат живот. Въпреки това парите й вече бяха нужни само за виното.
Теодора не искаше да повтори съдбата на майка си. Тя знаеше, че хората управляват бизнеса не само заради парите. Баща й не би й позволил да се омъжи за когото си иска. Не би й позволил да се занимава с онова, което желае. Скоро ще се почувства в златна клетка и ще започне деня с вино.
Категорично заявила, че няма да се подчинява на баща си. И той изпълни заканата си: спря й издръжката. Картата й беше блокирана и я помоли да напусне дома, защото който живее там, трябва да се подчинява.
Той се опита да й въздейства, но Теодора си обеща, че никога няма да стане като майка си.
Затова, събра своите неща и замина без определена цел. Блaгодетелно, имаше малко пари на ръка, които преди използваше за джобни разходи. Сега тези пари трябваше да й стигнат за оцеляване.
Теодора знаеше, че баща й няма да плаща за обучението й. Нае стая като парите стигаха точно за няколко месеца, и се захвана с работата като сервитьорка. За едно момиче, което никога в живота си не е мила чинии, беше трудно. Но знаеше каква е целта й и се държеше.
Искаше й се да се предаде. Да отиде при баща си и да му каже, че е съгласна на всичко. Само да може да се наспи добре и да яде нормално. Но когато споменаваше за майка си, стисваше зъби и продължаваше да се труди.
През нощите работеше, а през деня учеше. Едвам се справи с парите за следващия семестър и за наем. Знаеше, че ще трябва така да издържи няколко години.
Но късметът й се усмихна. Мениджърът на заведението, в което работеше, я забеляза. Все пак Теодора се отличаваше сред грубите и понякога неуки сервитьорки.
Скоро тя беше повишена като администратор. Теодора имаше правилна реч и хубава фигура и стойка. Отлично пасваше на длъжността.
Започна да печели повече, а половин година по-късно се запозна с един от клиентите на заведението.
Започнаха романс. Теодора никога не споменаваше коя е наистина. Казваше, че не се разбира с родителите си, че майка й пие, а баща й не е най-верният човек. Никакви думи за безграничното им богатство. Знаеше, че от това няма да последва нищо добро.
Скоро Теодора се премести да живее при този мъж. Виктор имаше свое жилище и за нея отпадна нуждата от наем. Смени телефонния си номер, за да не я намерят родителите й.
Теодора успя да завърши университет и след това започна работа в туристическа агенция. След сватбата с Виктор, тя успя да отвори собствена агенция. Всичко, както мечтаеше. Нещо повече, горда беше, че се справи без финансовата помощ от родителите. И се омъжи за човека, когото обича, въпреки че нямаше милиони.
Роди им се дъщеря, Александрина, и Теодора й даде толкова любов, колкото й липсваше от родителите си.
Александрина беше вече на четири години. Един ден, когато бяха у дома, звънна звънеца на аудио-вратата.
– Ще отворя, – каза съпругът й.
Се върна леко объркан.
– Теодора, казват, че е баща ти.
Жената пребледня. Излезе в коридора и видя баща си.
Той беше остарял. Бяха се появили бръчки около очите и на челото му. Но все пак си беше той, строг както винаги, без най-малкия намек за усмивка.
– Здравей, Теодора.
– Здравей, – отговори тя, силно притеснена.
– Как живееш?
– Както виждаш, – Теодора огледа малкото антре, – всичко е наред.
– Не си говорихме добре при последната ни среща. Надявах се, че си променила решението.
– Имаш предвид, че си се надявал, че ще се проваля, – усмихна се горчиво тя.
– Може би. Но си по-силна от майка си.
– Как е тя? – попита Теодора, осъзнавайки че не знае нищо за семейството си.
– Все същото. Дори може би по-зле. Всъщност, искам да подновим контактите си. Разбрах, че имам внучка. Мога да й предложа много, да я запиша в частна детска градина. А и на теб… Не може така да живееш в тази кочина.
Теодора поклати глава мълчаливо. Той отново искаше да купи любов с пари, дори не си направи труда да се срещне с нея.
– Не е нужно нищо, татко. Живеем добре.
– Не ме разсмивай, – каза той. – Какъв живот е това?
– Животът, който липсваше на мен. Щастлив може да е, когато в семейството всички се обичат, никой не изневерява, проблемите се решават заедно, а не с пари. Но това няма как да разбереш.
– Може би, – каза той. – Добре, ако нещо потрябва, обади ми се.
Теодора кимна и затвори вратата след татко си. Неочаквано, съзна, че плаче. Родителите й дори не скучаха по нея, баща й просто искаше да си върне контрола. Или може би да направи от внучката това, което не успя със своята дъщеря. Но Теодора нямаше да позволи това.
– Всичко наред ли е? – попита Виктор, когато я видя в сълзи.
– Да, всичко е прекрасно, – усмихна се тя и го прегърна. – Всичко е много, много добре. Толкова се радвам, че ви имам.
И наистина, всичко беше наред. И каквото и да казват, щастието не е в парите. Теодора имаше с какво да сравни.