Изминали са 15 години от нашата потайна история. Ще я разкажа, защото съпругът ми вече знае, така че мога.
Преди раждането бях на поддържащо лечение 26 дни – това беше като супер почивка преди безсънните нощи. В стаята ми беше и Красимира – на 21 години, симпатична, от средна класа, живее с родителите си, детето не е планирано, таткото не е доволен и не иска да се жени за нея – обичайна ситуация и тя не я приемаше като катастрофа, дори не говорихме много за това. Спомена само веднъж, че майка й иска внучка, а на баща й му е все едно кого ще учи да кара колело. Много си говорихме и се сближихме, заедно хапвахме вкусотии.
Една сутрин по време на преглед лекарят я попита:
– Не сте ли се отказали?
– Не, – отговорът беше категоричен.
– Сестрата ще донесе формуляра. По закон имате шест месеца, за да промените решението си.
Нещо си мислех, но не смеех да попитам. Преди обяд сестрата донесе документите и Красимира ги попълни. От мисли главата ми вече се разцепваше и не можех повече да мълча:
– Какво е това?
– Отказ…
– Защо!? Ще пораснеш, родителите ти ще помогнат, ти си млада и силна. Какво правиш!?
– Ще раждам още! А сега не е времето, не ми е нужно!
И знаете ли, отговорът беше студен…, в него нямаше мъка, съжаление към детето, нямаше сълзи, тя дори не отвърна поглед от мен, а аз все гледах и чаках кога ще заплаче – тогава ще мога да я убедя! Но тя не плака. Повече не се разхождахме и почти не говорихме. А аз започнах да мечтая как мога да взема това дете у дома. След първата нощ на размисли, без да знам къде отива заявлението й, на сутринта отидох при моя лекар. Разказах какво има и отидохме при началника на родилното отделение. Там също разказах. Отидохме при главния лекар. Там изразих всичко:
– Може ли да се направи така, че да се пише, че аз съм го родила, а тя… да не е раждала. Не знам как, но така, че да е изцяло мое? За да не обяснявам на съпруга и роднините си, просто – родих близнаци и това е! – а аз имах изключително много плодовата вода и тази идея ми звучеше много добра. Врачите отвориха усти. Главният лекар извъртя очи.
– Какво приказвате! Това е незаконно! Да вляза в съда заради вас?
– Каква разлика има за вас?! Измислете нещо! Моля! Дори и да родим на различни дати, записвайте после моите! Или ще го продадете на някой? – Това беше неуместно казано, и медиците ме изгониха възмутени. Онази нощ Красимира роди. Разстроих се, но в душата си се надявах, че Господ е подготвил добра съдба за това детенце. Не си позволявах много да мисля за това, за да не се разплача и нежно гладех огромния си корем. На следващата вечер започнаха контракциите ми. Раждах трудно. В 6:55 станах майка на Юлиана.
Веднага след раждането, още полуразкрачена на леглото, главният лекар се появи:
– Не сте ли променили решението си?
Не разбрах веднага за какво говори. Когато осъзнах, потресах глава:
– Не! Не! Не! Не съм променила решението си!
Така родих близнаци – Даниел и Юлиана. Даниел сучеше като малък вакуум, а Юлия беше много мързелива, но все пак наддаваше на тегло.
Попитах главния лекар с какво мога да помогна на отделението. Той ми даде списък и каза:
– Колкото повече, толкова по-добре, това винаги липсва.
На съпруга ми не казах по телефона за близнаците. Помолих да дойде при нас. Когато той видя, не че беше шокиран… – седна на стол и поиска вода, изпих я и попита:
– А как така… ултразвукът…, ооол. Вече измисли ли имената?
– А ти какво предлагаш?
– Ами, мислехме за Юлиана, а сега…, – той рязко стана и се усмихна, сякаш си спомни нещо, – Да го кръстим на дядо ми – Даниел?
Разбира се, да. Плачех, а той помисли, че от радост. Да, и от радост, и от разбирането какво правя, как го лъжа, че ще излъжа всички след два дни, беше страшно.
Нямам представа как те уреждаха всичко, но ни дадоха всички документи правилно от самото начало – от етикетите до изписването. На 21 април децата ми навършиха 15 години. Отидохме на риболов, за да отпразнуваме. На Даниел подарихме въдица с макара, а на Юлиана – планински велосипед. Там реших, че ще разкажа на съпруга си, само че в трезво състояние не бих могла – страхувах се какво ще каже, а пийнала беше по-малко страшно. На връщане от магазина взех две бутилки от по-силно вино. На изненадата на съпруга ми отговорих „Ами, празник е все пак“. Децата легнаха късно, а аз сервирах продължение на банкета в кухнята. Когато остана малко в дъното на втората бутилка, разказах. Ивайло слушаше, след което каза:
– Не вярвам.
– Виж кръста! – с извита пияна ръка, ужас!
На следващата вечер попита:
– Това вярно ли е?
– Да, – сега не бях толкова смела, главата ми висеше под раменете.
Говорихме дълго, плаках. Сякаш камък ми падна от сърцето, съпругът ми ме разбра.
– Е, ти… даваш! Даниел, Юлия, елате тук! – децата дойдоха, а аз застинах. – Майка ви е силна и умна жена! Бъдете внимателни с нея, – и се усмихна любезно.