Днес в дневника ми: Той я нарече жалка прислужница и си тръгна при друга. Но когато се върна – получи неочакван отговор.
Целия си живот Снежана чуваше едно и също от баба си и майка си: „В нашето семейство жените са нещастни в любовта.“ Прабаба ѝ остана вдовица на двадесет и две, баба ѝ загуби съпруга си във фабриката, майка ѝ остана сама с бебе, когато Снежана беше на две години. И въпреки че не вярваше в семейно проклятие, дълбоко в себе си винаги очакваше, че и нейната любов ще завърши с болка. Но все пак мечтаеше за топлина, дом, съпруг и деца.
Съпруга си – Борис – тя срещна в комбината, където работеше като опаковчица. Той беше в друг отдел, но в една столова се хранеха. Така се запознаха. Всичко се случи бързо: няколко срещи, предложение, сватба. Борис се премести при нея – в двустайния апартамент, който получи след смъртта на баба ѝ. Майка ѝ вече беше починала. Първо всичко беше наред: роди се първото момче, след това второто. Снежана се стараеше както можеше: готвене, пере, възпитание. Мъжът работеше, носеше пари, но вкъщи се връщаше все по-рядко, а разговорите ставаха все по-малко.
Когато Борис започна да закъснява и да се прибира уморен, с чужд аромат на парфюм по ризата, тя разбра всичко. Не питаше – страхуваше се да остане сама с двете деца. Но един ден не издържа:
„Мисли за децата. Моля те. Умолявам те.“
Той мълчеше. Само студен поглед. Без обяснения. Без вик. На следващата сутрин му подаде закуска – той не я пипна.
„Това е всичко, на което си способна – да бъдеш прислужница“, изръмжа той с отвращение.
Седмица по-късно си тръгна. Просто събра вещите и затвори вратата зад себе си.
„Не ни изоставяй, моля те!“ – плачеше тя в коридора. „Децата не могат без баща!“
„Ти си жалка прислужница“, повтори той и си тръгна. Децата го чуха. Двете момчета седяха на дивана, прегърнати, без да разбират: какво са направили? Защо баща им ги изостави?
Снежана не позволи да се срине. Живееше за тях. Работеше като чистачка, миеше стълбища, носеше вода, учеше ги да четат, переше на ръце. Момчетата помагаха – порастваха бързо. Тя забрави за себе си, за мечтите. Но съдбата винаги умее да изненада.
Един ден в магазина торбата с чай ѝ падна на пода. Непознат мъж я вдигна и се усмихна:
„Да помогна ли?“
„Няма нужда“, отвърна тя автоматично.
„Все пак ще ти помогна“, каза той и вече държеше чантите.
Казваше се Тодор. Започна да идва в същия магазин всеки ден, после я изпращаше, после се появи в блока ѝ, за да ѝ помогне с почистването. Децата в началото се държаха настрана, но Тодор се оказа мил и търпелив. На първата вечеря донесе торта и бели рози. Когато по-големият син го попита шеговито дали играе баскетбол, той се засмя:
„В училище играх. Отдавна.“
После призна:
„След катастрофата съм бавен. Жената ме напусна. Страх ме е, че и ти ще искаш да изчезна.“
„Ако децата са щастливи с теб – оставай“, каза просто Снежана.
Той ѝ предложи ръка и сърце. Поиска да говори с децата.
„Може да стана истински баща за тях.“
Вечерта тя им обясни всичко. Те я прегърнаха.
„Нашият баща ни зареди и забрави“, каза по-малкият. „Искаме да имаме истински баща. Такъв, който остава.“
Така Тодор стана част от семейството. Беше там, учеше децата да играят топка, помогТодор ги научи, че истинското семейство не се гради от кръв, а от любов.