Напусна ме заради друга: младша и по-красива.

Разведох се с мъжа си през май. Той си тръгна, хлопвайки вратата, към някоя „по-млада и по-красива“. Но това вече са подробности.
Мъжът ми беше обикновен. Преди брака — внимателен, нежен. С всичките атрибути на романтичните стихотворения. После обаче пробната версия свърши, а лицензията се оказа с ограничени функции.

Нищо криминално, разбира се. Но имаше една търния. Започна да брои парите. И всичко стана някак изкривено.
Да, заплатата му беше средно с десет лева по-висока от моята (растеше то при него, то при мен, но незначително). А това означаваше, че той е „хранилецът“, а върху мен беше цялата домакиния. А разходите ги смяташе по специална формула.
Ако нещо беше „за дома“ — значи той е похарчил за мен.
„За дома“ беше колата с кредитни вноски по 300 лева на месец, с която ме караше веднъж седмично до Кауфланд за продукти.
„За дома“, тоест „за мен“, бяха одеялата, кърпите, тенджерите, ремонтът в банята.

„За мен“ бяха детските дрехи, играчките, градините и педиатрите.
„За мен“ бяха сметките. В крайна сметка аз ги плащах. А ако парите бяха похарчени от мен, значи те бяха „мои“ разходи.
Всичко това беше „за жената“. Затова „за мъжа“, както се оказа, от семейния бюджет се харчеха жалки стотинки. В очите на съпруга ми и неговото семейство аз бях „дупка в бюджета“. Внасях по-малко пари, а прахосвах почти всичко, което той изкарваше. Обичаше в края на месеца да ме заяжда, питайки колко пари са останали. А пари, разбира се, нямаше.
През последната година от брака любимата му фраза беше: „Трябва да те огранича в разходите. Нещо много искаш.“ И ме ограничаваше.
В началото се уговорихме да оставяме по 200 лева за себе си, а останалото да влагаме в общия бюджет. После той реши, че ще взима и разликата между нашите заплати. Така той си оставяше 400 лева, а на мен ми оставаха 200.
След това преизчисли нещо и намали приноса си към бюджета с още 200 лева. Ключовата му фраза беше: „Ти си вземаш шампоан за 6 лева, а аз си мия главата с сапун.“
Така, през последната година на брака, за храна, сметки, кредита за колата и разходите за детето ми се отделяха 1000 лева. Той даваше 400. Аз — 600. Но това, разбира се, не стигаше.

Спрях да отлагам 200 лева за себе си и вложих цялата си заплата — 800 лева. Отделях си само еднократни премии и дребни допълнителни суми. Докато слушах как мъжът ме издържа и как планира да ме „ограничи“ още повече. Защото не трябва да съм меркантилна.
Предвиждам въпроса „Защо не се разведе по-рано?“.

Бях глупава. Слушах го. И неговата майка. И своята. И вярвах, че наистина е така — той ме издържа, а аз просто не умея да управлявам пари. Обличах се в дрипи. Пестех всяка стотинка. Глътнах болкоуспокояващи и отлагах зъболекаря, защото безплатната клиника беше в ремонт, а нямах пари за частен лекар.
А мъжът месечно си отделяше 600 лева за желания. И се фукаше с умението си да „управлява личния бюджет“. Купуваше си телефон. Скъпи маратонки. Сабуфер за колата за някакви луди пари.

И ето, разведохме се. Великият „хранилец“ отлетя от мръсната си жена — към тази, която не носи дрехи от секонда, слага грим, тренира във фитнеса, вместо да измисля как да нахрани семейството с ограничен бюджет и да плете чорапи и шапки за детето от стари пуловери.
Разбира се, ревях. Как ще оцелея без „кормилеца“ с дете на ръце? Започнах да пестя още по-жестоко. С ужас гледах към „утре“.
А после дойде заплатата. Е, както винаги. Но по сметката още имаше пари. Много пари. Досега към момента на постъпването на заплатата вече бях навлязла и в заеми.

Седнах. Избърсах сълзите и започнах да смятам.
Взех химикалка и лист от тетрадка. Написах две колонки: „Приходи“ и „Разходи“. Да, „изтекоха“ от моите алчни ръце неговите 400 лева (а той си оставяше 600). Изтече и месечната вноска за кредитната кола — 300 лева.
А за храна започнах да харча не с една трета, а наполовина по-малко. Никой не мрънка, че пилешкото не е месо. Не иска телешко, свинско. Дебел боб чорба. По-скъпа наденица. Не прави гримаси от евтиното сирене, крещейки: „Трябва нещо нормално за филия на работещия мъж!“ (да, на него му купувах по-хубаво, а за нас с детето — обикновено). Няма нужда да купувам бира. Не изчезват бонбоните като в бездно.
И никой не казва: „Твоите сладкиши са глупости, искам пица!“

ИЗЛЕКУВАХ СИ ЗЪБИТЕ!!! Боже господи! ИЗЛЕКУВАХ СИ ЗЪБИТЕ!!!
Изхвърлих дрипите, в които ме беше срам да взимам сина от градинката, и купих скромни, но нови дрехи. Отидох на фризьор за пръв път от пет години.

След развода най-после започнаха да идват поне някакви пари за детето. Целите 120 лева отиват за градинка и спортна секция.
Преди Нова година ми преведе отгоре на алиментите още 100 лева. Написа: „Купи на детето поне мандарини и хубав подарък, не си троши парите, познавам те.“

„Да си троша парите“. Разсмя ме. Аз, опияняна от свободата, откакто се разведох купих на сина всичко, за което мечтае. СкромОпитах да не се смея, когато си представих лицето на бившия, ако разбере, че самичка си позволих да купя и малко шоколад само за себе си.

Rate article
Напусна ме заради друга: младша и по-красива.