Накрая започнах да имам личен живот — но дъщеря ми ме смята за луда и ми забрани да виждам внучката си.
Цял живот посветих на нея. После — на внучката. Никога не се оплаквах, не изисквах нищо в замяна. Но явно и двете забравиха, че не съм просто безплатна бавачка и домакиня. Аз съм жена. Със своите чувства, желания и право на щастие.
Бях на двадесет и една, когато се омъжих. Мъжът ми — Тодор — беше тих, спокоен човек, трудолюбив. Живеехме скромно, но в мир. Когато дъщеря ми Елица беше на две, той тръгна в командировка — с камион, да достави стоки. Върна ли се? Не. Загина. Как — така и не разбрах. Останаха само аз и малката.
Родителите му вече бяха починали, моите живееха в друг град. Нямаше от кого да чакам помощ. Единственото спасение беше жилището, което наследях от Тодор. Опитах се да работя от вкъщи — давах частни уроци, защото по образование бях учителка. Но, повярвайте ми, да преподаваш, докато детето ти вилнее из дома, не е лесно.
После майка ми взе Елица при себе си. Почти две години живееше при баба и дядо, докато аз се въртях като хамстер в колело. Работех в училище, по вечери — частни уроци. Всеки уикенд пътувах да я видя. Всеки път, когато си тръгвах, сърцето ми се късаше.
Когато Елица отиде на детска градина, молех се да не се разболява, защото нямах възможност да стоя вкъщи. И, за щастие, беше здраво дете. После дойде училище. После университет. Всичко издържах сама. От сутрин до вечер работа, за да може да си купи хубави дрехи, обувки, да я храня, да й плащам занимания.
Когато завърши и започна работа, усетих за първи път: всичко. Свободна съм. Само че свободна значи сама. Родителите ми бяха починали, приятелки нямах, цял живот бях в грижи. Дори котката ми стана единственият ми събеседник.
И тогава се роди Марийка. Преместих се при дъщеря си няколко месеца преди раждането — помагах с пазаруване, перене, готвене, събрахме „спешна чанта“ за родилния дом. После поех изцяло грижите за бебето — Елица се върна на работа рано.
Но не се оплаквах. Напротив — процъфтях. Отново се почувствах нужна. Когато Марийка започна училище, започнах да я взимам след него. Обядвахме, правехме домашни, ходехме на разходка в градинката. На една такава срещнах Георги.
Той също беше дядо — гледаше внучка си. Историята му приличаше на моята: овдовял рано, помагал на дъщеря си. Започнахме да разговаряме. И разговорите ставаха все по-дълги. После той предложи да се видим… без децата. За кафе.
Честно? Бях объркана. Последният път, когато ме канеха на среща, бяха минали тридесет години. Но се съгласих. Така в живота ми се завърна радостта. Ходехме на кино, изложби, просто се разхождахме. Отново се почувствах жена.
Но дъщеря ми не разбра. Един ден сутринта ми се обади:
— Ние със Славчо искаме да отидем при приятели. Ще оставим Марийка при теб през уикенда, става ли?
— Съжалявам, скъпа, но аз заминавам за два дни. Трябваше да ме предупредиш по-рано.
— Пак ли с… този Георги? — прощъмтя тя.
Стигна ме шок:
— Елица, какъв е този тон? Добре знаеш, че винаги съм до Марийка. Но не съм вечна бавачка.
— Ти изобщо забрави за внучката си! Преди малко казваше, че не ти трябва личен живот, а сега се разкарваш по концерти!
— Да, разкарвам се — отвърнах спокойно. — Защото живея. Защото съм щастлива. И мислех, че ще се зарадваш за мен.
— Да се зарадвам?! Разменяш внучката си за някакъв дядка! По-добре се погледни, мамо, направо си се откачила! Няма да ти довеждам Марийка, докато не— Довиждане! — изсвирна тя и затвори телефона, а аз останах да гледам безсмислено стената, с мисълта, че може би сбърках някъде по пътя, но не разбирам къде.