Аз съм на 42 години. И категорично не искам родителите ми да се преместят при мен.
Казвам се Радослава. Имам семейство – съпруг и две прекрасни деца. Живеем в чужбина, в Испания, където се преместихме преди петнайсет години. Това беше съзнателната ни опит да започнем наново: да излезем от мизерията, да изградим хубав живот и да създадем условия, в които децата ни да растат щастливи.
Идваме от малко село в Старозагорско. Първо след женитбата живеехме с родителите – моите и неговите, на ротационен принцип. Но след три години стана ясно: ако искаме спокойство и хармония, трябва да бягаме. И ние избягахме.
Първо беше трудно. Работехме за безценица, спестявахме всяка стотинка. Аз гледах чужди деца, съпругът ми переше коли. Наемахме дребен апартамент в покрайнините на Барселона. Но вървяхме заедно. Заедно спестявахме, заедно ставахме. След няколко години се роди синът ни, а после и дъщеря ни. Вече имахме вид на жителство, собствен апартамент на кредит и работа, която ни позволяваше не просто да оцеляваме, а да живеем.
Децата ни ходят на училище, участват в занимания, растат в любов и уважение. Не сме богаташи, но ни стига. Не молим никого за помощ. Всичко постигнахме сами.
И на този фон – обаждания от моите родители. Майка ми и баща ми останаха в селото. През всички тези години нито веднъж не дойдоха да ни видят. Не изпратиха подарък на децата, нито дума благодарност. Аз изпращах пари, когато можех. Плащах лекарства, пращах пакети с дрехи. В отговор – само упреци: „Вие там в Испания живеете като крале, а ние тук умираме от глад!“
А неотдавна дойде и последната капка. Майка ми каза: „Решихме да се преместим при вас. Тук вече няма какво да правим. У вас е топло, има храна, децата са наблизо.“ И добави, че разбира се, ще се местят на наша сметка – и ще живеят с нас.
Замръзнах. Това не беше предложение. Беше заповед. Ултиматум.
И дори не попитаха: удобно ли ни е? Можем ли да го понесем? Имаме ли свободна стая? Не. Просто обявиха, че „сега е ваш ред да се грижите за нас“. Но никой не попита дали някога някой се е грижил за мен?
Когато бях болна – майка ми не дойде. Когато първите месеци в Испания гладувахме със съпруга ми – не ми изпрати дори чашка чай. Когато се родиха децата ни – нямаше нито една играчка, нито пелени от баба. И сега аз трябва да се откажа от спокойствието, от уюта в къщи, от собственото си семейство – заради тези, които някога се отказаха от мен?
Не съм жестока. Не отказвам помощ. Вече помагам – и с пари, и с дума. Но не искам децата ми да растат в напрежение, да слушат упреци и капризи. Не искам съпругът ми да бяга вечер от вкъщи, за да не го слуша как тъща му чете морал.
Защо децата ми трябва да споделят стая, защото баба е решила, че „има тясно“? Защо съпругът ми трябва да живее в къща, където го смятат за длъжен „да вози, да храни, да чисти“?
Защо всички ние трябва да се превърнем в прислуга, само защото някой иска комфортна старост?
Знам, че ще има такива, които ще кажат: „Те са ти дали живота!“ Но родителството дали се измерва само с биология?
В детството ми не ми подаряваха играчки. За рождения ми ден нямаше торта, празник. Обувките ми купуваха веднъж на две години. Нямахме семейни почивки. Не ме обичаха – ме търпяха.
Да, отгледаха ме. Но аз порастнах не благодарение, а въпреки.
Сега ми казват, че съм длъжна. Длъжна да им осигуря „достойна старост“. Но аз съм ли отнела младостта им? Не искам да отнема спокойствието на децата си. Не искам да плащам за чужди грешки.
Нека звучи егоистично – но аз избирам децата си. Избирам съпруга си. Избирам нашия дом, където има светлина, топлина и любов. Където няма страх, упреци и дългове от миналото.
Не отказвам да помагам на родителите си. Но няма да позволя да унищожат живота ми. Нито под маската на дълга, нито под прикритието на „семейна подкрепа“. Децата ми имат цял живот пред себе си. И техният живот няма да стане жертва на чужди решения.