Мъжът се прибра и веднага с прага, без да събува обувките или горното си облекло, каза: “Трябва да поговорим сериозно!

Съпругът се върна у дома и още от прага, без да се съблече, извика:
– Елена! Трябва да говорим сериозно…

И без да се спира дори за миг, широко разшири вече големите си очи:
– Влюбих се!
„Опа,“ — помисли си Елена — „Ето го и нашата семейна криза на средната възраст. Добре дошла, добре дошла…“, но без да каже нещо, погледна съпруга си много внимателно за първи път от пет-шест (или вече осем?) години.

Казват, че преди смъртта ти минава целият живот пред очите, и ето че на Елена започна да ѝ минава целият съвместен живот със съпруга. Запознаха се банално – в интернет. Елена си беше свалила три години от възрастта, а бъдещият ѝ съпруг си беше добавил няколко сантиметра на височина и така, макар и с трудности, успяха да се вклинат в зададените от другия критерии и се намериха. Елена вече не помнеше кой на кого първи беше писал, но със сигурност знаеше, че писмото на бъдещия ѝ съпруг беше без никаква пошлост и с леко самоиронично настроение, което много ѝ хареса. На тридесет и три години, с посредствена външност, тя си даваше ясна сметка за шансовете си на пазара за брак и разбираше, че е разположена, ако не в последния, то в предпоследния ред, затова твърдо реши на първата среща да се държи сдържано, да слуша внимателно, да носи розови очила и дантелено бельо, а в чантата да сложи домашно приготвени бисквити и книга на Тургенев.

Първата среща премина изненадващо леко (ето какво значи да се облечеш подходящо!), и техният роман се разви бурно и бързо.
Заедно им беше интересно, затова след половин година редовни срещи и постоянен натиск от страна на родителите, загубили надежда да видят внуци, бъдещият съпруг се осмели и направи предложение на Елена. Те запознаха бързо семействата си, а желанието на младоженците да отпразнуват сватбата в тесен семеен кръг беше единодушно одобрено от родителите и, страхувайки се, че някой може да размисли, избраха най-близкия свободен ден за венчание.

Живяха, както на Елена ѝ се струваше, добре. Климатът в семейството беше тропически, с леки сезонни колебания на температурата, без горещи африкански страсти, но сплотен и уважителен – какво по-голямо щастие от това?
Съпругът, като типичен представител на мъжката общност, праволинеен и директен, бързо свали костюма на „емпатичен и романтичен мачо-трезвеник с златни ръце“ и се показа пред Елена като обикновен, трудолюбив и грижовен мъж с удобни домашни анцузи.

Елена, като представител на по-сложното женско общество, отпусна стегнатия корсет на образа си на „немощна сексапилна домакиня-интелектуалка“ по малко, но бързата ѝ бременност ускори този процес и така, след една година, тя също, с удоволствие, се освободи от образа си и се облече в удобен домашен халат.

Фактът, че въпреки взаимното освобождаване от образите, никой не избяга от връзката, без да има претенции един към друг, окончателно убеди Елена в правилността на решението и засили вярата ѝ в тяхната общност.
Битът и възпитанието на двете деца, родени едно след друго, понякога разклащаха семейната им лодка доста силно, но корабокрушение нямаше и когато бурята затихваше, те отново продължаваха плавно и спокойно да плуват в семейния си живот. Щастливи баби и дядовци им помагаха където и както можеха, в работата бавно, но сигурно изкачваха кариерната стълбица, без да забравят да пътуват, да обръщат внимание на хобитата си и, разбира се, един на друг, без да излизат извън рамките на средностатистическите данни.

Ето вече дванайсет години са женени и през всички тези години съпругът нито веднъж не беше уличен в неверност или дори лек флирт с някого, въпреки че Елена не беше ревнива, и той можеше да си позволи подобна закачка без последващи скандали. Тя си представи съпругът си как флиртува и неволно се усмихна, защото образът, който се появи в главата ѝ, беше много смешен и нелеп. Всичко е в това, че съпругът на Елена, след няколко неуспешни опита да прави комплименти по традиционния начин, още в началото на връзката им и след като разбра, че това не е неговата стезя, смени тактиката и започна да прави комплименти само мълчаливо (или с ултразвук, който Елена не можеше да чуе?), просто ококорваше очите си като лемур.

През годините съвместен живот, Елена по степента на ококорените му очи научи да различава цялата палитра от емоциите му: от диво възхищение, задоволително одобрение, невинно учудване, неочаквана смутеност, силно неразбиране и пълно възмущение. И ето, тя си представи как мъжът ѝ прави един след друг комплименти на някаква мишка, разширявайки ги все по-широко и по-широко…
На Елена ѝ пресъхна гърлото, като си представи трансформацията на мъжа си в лемур, тя нервно се усмихна и прошепна:
– E, как се казва твоята мишка..?

Очите на съпруга действително се изкатериха на челото му и той с нервни движения започна да търси по тялото си, заеквайки:
– Как? Как можа… как въобще… да се досетиш, че съм се влюбил в мишка?! Е, ти си невероятна… Разбираш ли, просто не можах да подмина, бях изумен, когато я видях… виж колко е прекрасна, колко е нежна, колко е красива… колко прилича на теб…
Той извади от джоба си малка сива мишка с розови присветващи ушички, розово носле и черни очички като мъниста.

Оттам нататък Елена вече нищо не чуваше. Тя се възхити на съпруга си, на неговата нова приятелка, на тяхното взаимно възхищение и беше безкрайно щастлива, че той се е влюбил именно в тази мишка, която така приличаше на нея…

Rate article
Мъжът се прибра и веднага с прага, без да събува обувките или горното си облекло, каза: “Трябва да поговорим сериозно!