От детския дом ме спаси мащехата след смъртта на баща ми. Сега искам да ѝ кажа благодарностите си.
Животът ми в градчето Бяла бягаше като приказка: щастливо семейство, уютна къща, смях на деца. Но трагедията раздели всичко на „преди“ и „след“. Майка ми се разболя и си отиде, оставийки само мен и баща ми в празнотата. Той не понесе мъката — започна да пие, и скоро бутилката стана единственото му утешение. Животът ни се превърна в кошмар, а аз, малкото момче, останах на ръба на бездната.
Хладилникът беше празен, храна нямаше. Одеждата ми беше дрипава и мръсна, а съучениците ме сочеха с пръсти, шепнейки се зад гърба ми. Срамът ме затвори вкъщи — спрях да ходя на училище, страх ме беше от присмеха. Съседите забелязаха какво става и заплашиха баща ми с социалните служби. Социалните работници дойдоха, и за малко той се оправи: готвеше, почистваше, опитваше се да изглежда нормален. Но това беше само маска. Пиеше още повече, и скоро в къщата ни се появи една жена.
Казваше се Елица. Аз, десетгодишният Борис, я гледах със съмнение. Как можеше баща ми да доведе някого в нашия дом след майка ми? Но разбрах: ако се ожени, социалните ще ни оставят на мира. Така Елица влезе в живота ни и, за моя изненада, се оказа добра. Тя имаше син, Георги, на моите години, и бързо се сприятелихме. Баща ми даваше апартамента си под наем, а ние четворицата живеехме в просторния имот на Елица. Животът като че ли се оправяше, и аз започнах да вярвам в по-добро.
Но щастието беше крехко. След два месеца баща ми почина. Сърцето му не издържа на алкохола и скръбта. Останах сам, и светът ми се срина. Веднага след погребението ме заведоха в детски дом — баща ми и Елица не бяха сключили брак, и аз не бях й роден. Седях в студената стая на сиропиталището, гледах през прозореца, и усещах как надеждата умира. Струваше ми се, че никой не ме желае, че животът ми е свършил.
Но Елица не ме изостави. Всеки ден идваше в детския дом, носеше ми сладкиши, говори ми, прегръщаше ме. Бореше се за мен, събираше документи за осиновяване, обикаляше институциите. Не вярвах, че е възможно — твърде много пъти бях предаван. Но един ден възпитателката каза: „Борис, събирай вещите. Майка ти дойде да те вземе.“ Излязох до портата, видях Елица и Георги, и сълзите ми се стичаха сами. Хвърлих се към тях, прегърнах ги толкова силно, сякаш се страхувах, че ще изчезнат. През сълзите за пръв път я нарекох „мамо“ и не спирах да благодаря.
Завръщането у дома беше чудо. Отново усетих топлина, сигурност, любов. Елица стана истинска майка за мен — думата „мащеха“ дори не ми иде на езика. Тя ми даде семейство, дом, надежда, когато бях на ръба на отчаянието.
Годините преминаха. Завърших училище, влязох в университет, получих диплома и започнах работа. С Георги останахме братя — не по кръв, но по дух. Имаме свои семейства, но не забравяме Елица. Всеки уикенд отиваме при нея в Бяла, където тя ни посреща с любимите си сладкиши, топли прегръдки и мъдри съвети. Радва се на успехите ни и ни утешава в трудните моменти. Гледам я и не преставам да благодаря съдбата за такава майка.
Елица ме спаси, когато никой не ме искаше. Подари ми живот, изпълнен с любов и смисъл. Понякога се чудя: какво щеше да бъде, ако не беше дойла да ме вземе? Щях ли да издържа сам? Нейният подвиг показва, че истинското семейство не е в кръвта, а в сърцето. Искам да ѝ кажа: „Мамо, благодаря ти за всичко.“ И нека целият свят разбере колко невероятна е тя.