Преди година щях да се засмея, ако някой ми кажеше, че ще напусна Борис. Мъжът, с когото прекарах дванадесет години, за когото бях пропитана с любов. Човекът, за когото всичките ми приятелки казваха: „Имаш невероятен късмет“. Той наистина беше всичко за мен. Грижовен, надежден, добър, внимателен баща. Живеехме като в приказка. А сега живея със сестра ми в Перник, с две деца и мисълта, че това беше единственият начин да оцелея.
Когато се оженихме, всичко беше като у хората: започнахме от малко, купихме едностаен апартамент, после Борис продаде апартамента и взехме ипотека за просторен тристаен. Направихме ремонт, купихме мебели, започнахме да живеем удобно. Двама сина – на девет и на четири години. Работех в детска художествена школа – не за парите, а защото обичах това, което правя. Борис носеше стабилни доходи в дома, беше душата на семейството. Пътувахме, организирахме празници за децата, живеехме наистина щастливо.
Но всичко се промени за един ден.
Един ден ми се обадиха от работата му: Борис припаднал в офиса. Бърза помощ, болница, изследвания… Диагнозата: доброкачествен тумор на мозъка. Но запушен, разрастнал се, пропуснат. Лекарите не успяха да направят щадяща операция – трябваше да го оперират спешно, сложна неврохирургична процедура.
Оцеля. Лекарите казаха, че имал късмет. Но моят Борис изчезна. След операцията той стана друг човек. Лицето му беше изкривено от нервен паралич, слухът му беше повреден. Но още по-страшни бяха промените вътре в него. Върна се у дома и започна адът.
Той напусна работата. Просто каза:
„Достатъчно съм работил. Сега ти ни изхранвай.“
Взех още една работа. Изтощавах се до смърт. А той… Лежеше по цял ден на дивана, прелистваше телефона, гледаше телевизия. Никаква помощ, никаква инициатива. Само упреци. И викове. Много викове.
Той се нахвърляше върху всички – върху мен, върху децата. Дори върху четиригодишния. Обвиняваше ни, че е болен. Казваше, че ние сме го „довели до това“. Че заради нас се е „счупил“.
После започнаха странностите. Прекарваше часове в гледане на предавания за края на света, подготвяше се за „големите катастрофи“, купуваше килограми сол, кибритени клечки и консерви. Отказваше да взима лекарствата, отказваше да ходи на лекар. Умолявах го – а той крещеше, че искам да го „затворя в лудница“, че имам „любовници“ и че „цяла София плаче по мен“.
Живеех като в кошмар. Домът се превърна в бойно поле, децата се плашеха от собствения си баща. Не можех да ги оставя в такава обстановка. Затова си тръгнах. Взех ги и отидох при сестра ми.
Разводът беше неизбежен. Вече не можех да живея с този човек. Не защото беше болен. А защото отказваше да се лекува, отказа се да се бори, отказа се да бъде мъж, баща, човек.
Сега роднините му казват, че съм егоистка. Че го напуснах, когато най-много имаше нужда от мен. Че го изоставих в бедата. Че се возех на гърба му, а когато стана трудно – избягах. Боли ме да го чувам. Защото никой не беше до мен, когато не спях през нощта от изтощение. Никой не видя как ми трепереха ръцете, когато го чувах да крещи пак на децата. Никой не ми помогна, когато се мъчех с две работи на гърба си.
Не щух да го изоставя, ако беше отишъл при психиатър. Ако беше приел помощта. Ако беше останал себе си. Но не можех повече да излагам децата на постоянен страх и токсична атмосфера. Дългът ми беше да ги защитя.
Понякога си спомням онзи Борис – стария. С усмивката, с търпението, с грижата в очите. И сърцето ми се скъсва. Но поглеждам синовете си и разбирам – направих правилното. Спасих тях. И себе си. Макар и с цената на разбит брак и счупено сърце.