Къщата, или Историята на едно семейство
Светла бавно крачеше от училище и мислеше как да скрие двойката от майка си. Дано да я няма у нас. Тогава ще сложи дневника под възглавницата и ще каже, че го е забравила в училище. Но какво ще стане утре? Не може всеки ден да го забравя. Рано или късно майка ѝ ще разбере.
„Днес ще го скрия, а утре ще се опитам да поправя оценката. Тогава няма да ме смъмря толкова строго,“ реши Светла и забърза крачка.
Майка ѝ всеки ден ѝ напомняше, че трябва да учи добре. Първо, за да не позори фамилията на баща си – той бе професор. И второ, за да развива мозъка си. Някои болести се наследяват. Баба ѝ страдаше от Алцхаймер. Починала бе, когато Светла беше на две години.
Влезе внимателно в апартамента, стараеки се да не затвори вратата с трясък. На гардероба висяше палтото на майка ѝ – значи беше вкъщи. Светла със сигурност не искаше да я срещне сега. Преоблякла се и се промъкна в стаята си. Сложи дневника под възглавницата и тогава най-сетне отдъхна спокойно. Седна веднага да учи. Проче дори два пъти параграфа по история, но майка така и не влезе. Това изобщо не беше като нея.
Светла отвори леко вратата и се заслуша. В апартамента цареше тишина. Може би майка ѝ бе болна и спеше? Къщата им беше голяма, с високи тавани и широки прозорци, в центъра на града. Мебелите също бяха масивни, старинни и тъмни. В коридора стояха гардероби, които го правеха дълъг и потиснат.
Тогава в хола удариха наполните часовници. Светла почти извика от изненада. После си спомни, че това бяха просто старите часовници на дядо и се успокои. Пропълзя до кухнята и видя майка си – седяше на масата с глава, сложена върху сгънати ръце.
— Мамо… — повика я, докосвайки я леко по рамото.
Майка ѝ вдигна глава. Очите ѝ бяха заплакани, а лицето – бледо.
— Баща ти почина. По време на лекция… — каза тя с безжизнен глас.
Натисна дъщеря си към себе си и заплака горчиво, заричайки се в рамото ѝ. Светла устоя малко, но после и нейните сълзи се проръсиха.
На следващия ден не отиде на училище. Нямаше време за поправка на двойката. Вървели по болници, морги, носеха най-добрия костюм на баща и почти новите му обувки…
На погребението имаше много хора, главно от университета, където баща ѝ преподаваше и ръководеше катедрата. Светла не го позна в ковчега. Това беше непознат старец. Но майка ѝ плачеше над него, шепнейки: „Как ще живеем без тебе? Защо ни остави…“
След погребението майка ѝ лежеше цял ден в леглото, плачеше и не ядеше. Светла вареше макарони или кренвирши. Когато свършиха, поиска пари.
— Вземи… — каза майка ѝ, без дори да попита защо.
Купи наденички, хляб и още макарони.
Един ден се прибра от училище и я завари в кухнята – вареше чорба. Светла се зарадва.
— Как е в училище? Как ядеше досега? — попита майка ѝ. Светла разказа. — Прости ми. Напълно те забравих. Нищо. Утре ще отида в катедрата и ще помоля да ме вземат на работа. Няма да ме отричат, нали? Трябва да продължим напред.
Майка ѝ изглеждаше отслабнала и избелена, съвсем не като преди, когато баща беше жив. Но поне не плачеше, което вече беше нещо.
Новият ръководител на катедрата, бивш студент на баща ѝ, я назначи за лаборантка. Майка ѝ нямаше завършено висше, затова не можеше да преподава. ЗаплаСветла и Никита успяха да превъзмогнат всички трудности и намериха щастие в скромния си дом, който вече беше пълен с любов и спомени, но без тежестта на миналото.