Мистериозната кутия с пръстена

Кутийка с пръстен

Рада и Тодор бяха приятели от училище. Живяха в един блок, в съседни входове, учеха в един клас. Първите две години бабата на Тодор ги водеше от училище. Майката на Рада работеше на смени, а баща ѝ често пътуваше по работа.

“Радо, ела при нас, ще те нахраня”, предлагаше всеки път бабата на Тодор.

Приближавайки се към блока, Рада тъптеше от нетърпение — ще я покани ли на обяд? С удоволствие ядеше вкусна чорба, кюфтета с картофи или спагети с наденица.

“Какво, пак не си яла? За кого готвя? Като че ли не те хранят у вас”, сърди се майка ѝ вечер, отваряйки хладилника.

Рада обясняваше, че е скучно да яде сама, че бабата я поканила и не можела да откаже. Но от трети клас започнаха да учат следобед. Бабата вече не канеше Рада на обяд, защото майка ѝ я чакаше вкъщи. После изобщо спря да идва да ги води от училище.

“Още ли нещо? Кой ще ме води? Само на мен ли? Срамно е”, отговори Тодор, когато Рада го попита защо баба му вече не идва.

Рада забеляза, че Тодор вече не я чака в съблекалнята, опитваше се да избяга, докато тя се облича. Или вървеше с другите момчета, без да обръща внимание на Рада, която се влачеше отзад.

И в училище Тодор се отбягваше. Всичко, защото другарите ги дразнеха, че са годеник и булка. Рада се сърдеше. Когато Тодор искаше да му даде домашното, тя отказваше, гордо вдигайки брадичката.

В гимназията повечето момчета започнаха да се срещат с момичета. Тодор престана да се сърди. Пак започнаха да се прибират заедно. Често идваше при нея да преписва домашни или да подготвят реферат.

Един ден Рада се прибра от училище и завари майка си в сълзи.

“Нещо с баща?” изкрещя тя.

“Нещо. Напусна ни. Отиде при друга. Да му се отпадне…”

Оттогава майка ѝ се затвори в себе си — плачеше или се втренчваше в стената. Вкъщи беше непоносимо. Рада не искаше да се прибира. А на Тодор баба му се разболя. Забравяше всичко, дори да яде. Той трябваше да я пази, докато родителите му се приберат от работа — да не излезе и се изгуби, да не забрави да затвори газа или водата. Срещаха се само в училище.

Преди държавните изпити всички говореха къде ще продължат да учат. Рада знаеше, че нямат пари, малко вероятно бе да влезе в университет безплатно, затова веднага записка колеж. Тодор влезе в университет.

Оттогава се виждаха рядко, ако случайно се срещнат. Отначало си разменяха по няколко думи. После само се поздравяваха. Понякога Рада срещаше Тодор с момиче. Той се преструваше, че не я забелязва.

Рада ревнуваше, ядосваше се и нараняваше. Тодор ѝ харесваше. Обич ли бе или приятелство — не знаеше, не се замисляше. Но да го гледа с друго момиче беше мъчно.

В последния курс в колежа дойде нов преподавател, току-що завършил педагогика. Смущаваше се, избягваше да гледа момичетата. Носеше големи очила с дебела черна рамка.

Един ден валеше пролетен, силен дъжд. Рада беше забравила чадър. Стоеше под козира на входа и чакаше да престане.

Излезе Кирил Стоянов, извади чадър от раницата.

“Радева, далеч ли живееш?” попита изненадващо.

“Четири спирки с автобуса”, отговори тя.

“Аз съм с кола, мога да те закарам.”

“Няма нужда, г-н Стоянов. Дъждът скоро ще спре.”

“Съмнявам се. Хайде.” Покри я с чадъра и стигнаха до сребриста “Лада”.

Кирил Стоянов седна зад волана и свали очилата.

“Вие без очила шофирате?” попита Рада, поглеждайки го.

Преподавателят се усмихна.

“Те са със стъкла без диоптри. Слагам ги за солидност”, каза с повдигната веждичка. “Само ние да знаем. Обещаваш ли?”

“Обещавам”, кимна Рада.
“Без тях е симпатичен”, помисли си тя.

“Харесва ли ти да учиш? Ще кандидатстваш ли в университет или ще работиш?” попита Кирил Стоянов, веднага преминавайки на “ти”.

Рада също му се обърна с “ти”. Е, беше само с няколко години по-голям.

Пред блока ѝ той слезе, за да я заведе до входа, макар дъждът почти да беше престанал.

После я закара още веднъж. Рада разбра, че я чака умишлено. Дори излизаха по кина, ядяха сладолед. Тя винаги го наричаше с “господин Стоянов”. В костюм и очила изглеждаше сериозен. Лъстило ѝ се, че преподавател — възрастен мъж — се интересува от нея. Другите момичета завиждаха.

В неделя той дойде при нея и майка ѝ с букет и кутия бонбони. Докато пиеха чай, майка ѝ го разпитваше за работата му, какво е учил, защо станал преподавател. Рада мълчеше.

“А Рада ще работи”, каза майка ѝ, включвайки я в разговора.

“Всъщност затова и дойдох”, каза Кирил Стоянов. “От новата година ще има свободна преподавателска позиция. Исках да предложа Рада. Учи се добре, има шанс да остане в колежа.”

“Наистина ли? Чу ли, Радо?” зарадва се майка ѝ.

“Не искам да преподавам. Не е за мен. Извинете, г-н Стоянов”, каза Рада, поглеждайки го право в очите.

Той се смути. Вдигна ръка, за да си поправи липсващите очила.

“Всъщност дойдох…” Проседна си. “Ивайло Петрова, дойдох да ви моля за ръкаИван Петров се усмихна, погледна Рада в очите и каза: “Защо просто не ти дам тази кутийка с пръстена, която нося в себе си от години?”

Rate article
Мистериозната кутия с пръстена