**Днес в дневника ми: Мислех, че животът ми на 64 е тих – докато кучето ми не се прибра с кон и тайна от миналото**
Казвам се Райна Иванова и съм на 64 години. Живея сама в малко селце, скрито сред хълмовете на Родопите. Нищо особено – просто няколко декара земя, крави, кокошки, зеленчукова градина и моят стар фермерски куче, Ястреб.
След като съпругът ми почина преди осем години, тишината около мен стана непоносима. Децата ни са далеч, със собствени животи. Дните ми се изпълваха с работа по нивите и грижата за животните. Но Ястреб – кръстоска между овчарка и неизвестно – беше мой верен спътник, сянка и причина да се усмихвам.
Оня ден започна като всеки друг. Слънцето изгря меко и златисто над полето. Поливах зелета, когато видях Ястреб да се прибира от гората зад западния хълм.
Отначало не обърнах внимание – докато не забелязах, че не е сам.
В следването му вървеше кон. Истински, възрастен, червеникав на цвят, с оплетена грива и светли, любопитни очи.
Стоях вцепенена, с маркуча още в ръка.
„Ястреб… какво си довел този път?“ прошепнах.
Конят спря на няколко крачки от мен, с изправени уши, сякаш чакаше покана. Ястреб размахна опашката и латна веднъж, горд и доволен от себе си.
Конят изглеждаше здрав – без рани, без следи от пренебрегване. Но нямаше юзда, седло или белег. Само меки кафяви очи, които сякаш казваха: „Вярвам ти.“
Бавачко се приближих и протегнах ръка. Тя не се отдръпна. Остави ме да я погалия по врата, да прекарам пръсти по гърба ѝ. Козината ѝ беше топла и чиста. Някой се грижел за нея. Но кой?
Обадих се на местната полиция. Публикувах във фейсбук групата на селото. Отбих се до магазина за фуражи и ветеринарната клиника, питах всеки дали не са загубили кон.
Никой не беше.
Сякаш се беше появила от нищото.
Реших да я оставя в обора за няколко дни, докато чакам някой да се обади. Но никой не дойде.
Тогава я кръстих Милост. Защото пристигането ѝ беше като тихо, неочаквано благословение.
Милост се настани във фермата сякаш винаги е била тук. Вървеше по петите на Ястреб – нагоре по хълма, около хамбара, до местния поток. А Ястреб пое ролята си на пазач на коня много сериозно.
Сутрин седях на верандата с чаша кафе и ги гледах как тичат заедно из мъглата. Това ми донесе спокойствие, което не бях усетила от години.
Един дъждовен следобед реших да почистя стария склад зад къщата. Не бях го ползвала откакто мъжът ми почина. Предимно бяха прашни кутии, счупен инструмент и ръждясал мебел. Реших, че ако Милост ще остане, заслужава по-добро подслон.
Ястреб ме последва, подпухвайки с носа. Когато разчиствах ъгъл, пълен с изгнили дървета, той внезапно започна да лае. Не като когато види катерица – лаенето му беше спешно.
Обърнах се и го видях да копае нещо под старо брезентово платно и счупени касии. Слязох до него и помогнах да махнем отломките.
Там, полузаровена в пръстта, стояше избледняла синя раница. Ципът беше ръждясал, а миризмата на стари кожа и бор.
Вътре открих дрехи, изтъркана тетрадка и между страниците – сгъната картичка.
Пишеше:
„На този, който намери това:
Казвам се Цвета Димитрова. Свършиха ми местата, но не мога да оставя Милост да живее така.
Тя е кротка, умна и заслужава повече от това, което мога да ѝ дам сега.
Оставям я тук, вярвайки, че някой добър живее на тази земя.
Моля, грижете се за нея. Тя ме спаси по начини, които никой друг не можа.“
Ръцете ми трепереха. Седнах на обърната кофа, все още държейки писмото.
Милост… беше оставена тук умишлено.
Отворих тетрадката. Беше дневник – с кратки записи, издраскани с молив, описващи дълги разходки, безсънни нощи в палатки, търсене на храна и спокойни моменти с Милост до нея. В един откъс Цвета беше написала:
„Тя ляга до мен, когато плача. Отдавна не съм се чувствала сигурна, но когато Милост ме бутне с носа, сякаш светът спира.“
Затворих книгата бавно. Складът вече изглеждаше различно. Не просто стари дървета и забравени инструменти – а място, където някой е търсел подслон. Където е направила болезнен избор да се сбогува с единствения си приятел.
В следващите дни не можех да спра да мисля за Цвета. Коя беше? Беше ли безопасна? Защо не се върна?
Племенникът ми Стоян, студент с умение за изследвания, се предложи да помогне. Претърси архиви на местни подслонища, форуми, обществени бази данни.
Седмица по-късно се обади с водичка.
„Името ѝ е Цвета Димитрова, точно както в бележката. Работела е в център за ипотЦвета дойде при нас за постоянно, а фермата се превърна в място, където всички намерихме спасение – конят, момичето и аз.