Милостива девойка, кога ще дойде “спешна помощ”? Температурата е почти “четиридесет” и не спада.

– Моля ви, кога ще дойде “линейката”? Температурата е почти “четиридесет”, не може да спадне…
– В момента всички екипи са на повиквания, – отговори изморен женски глас. – Изчакайте.

Сълзите едвам се задържаха в очите на Катя, когато тя остави слушалката и се втурна към дъщеря си. Малката Таня лежеше на дивана, покрита с леко одеяло, и дишаше тежко. Тялото на петгодишното момиче гореше от треска: температурата не искаше да се понижи, неизбежно приближавайки се към четиридесет градуса.
Звънецът на вратата прозвуча внезапно и силно. Катя скочи изведнъж, почти падайки, и се затича към вратата.

– Температурата спада, “тройката” работи. Малката има хрипове от двете страни. Препоръчвам хоспитализация. – висок, сивокос мъж изморено потърка носа си, докато наблюдаваше как младата медицинска сестра прибира спринцовката в бисквита.

– А вкъщи няма ли да се справим?
– Не, няма да се справите. Ще отидем в болницата за наблюдение.
Катя, с паспорт и чанта с вещи, излезе в коридора:
– Сега ще облека Таня и… Ой, вие кой сте?

В отворената врата влезе екип на “линейката”: кичест, брадат лекар на около четиридесет, слаб тридесет и две годишен фелдшер с очила и куфарче, както и луничав, червенокос стажант.
– “Линейка” викахте? – уточни брадатият лекар.
– Да, но… Имаше друг доктор. – озадачено каза Катя.
– Какъв друг? – намеси се младият стажант.
– Ами… висок, сивокос. Той снижи температурата на Таня и каза, че трябва да отидем в болницата… – объркано добави младата жена.

Лекарят и фелдшерът се спогледаха:
– Семьонович!
– Два екипа на едно повикване изпратили ли са? – изненадан попита стажантът.
Брадатият лекар се обърна към младата жена:
– Облечете детето. Ще ви отведем в болницата.
Катя се прибра в стаята. Учуденият стажант попита лекаря:
– Дори няма да го прегледаме?
– Семьонович никога не греши!
– И кой е този Семьонович?

Фелдшерът усмихнато въздъхна:
– Семьонович беше най-опитният специалист на “линейката”. Дори в София го канеха многократно, но той всеки път отказваше. Казваше, че работата му е да спасява хора, а не да седи в офис.
Преди година екипът на Семьонович пътуваше на спешно повикване. Един глупак решила да мине пред “линейката”.
Фелдшерът заглъхна, отпускайки очите си към пода. Брадатият лекар го потупа по рамото и продължи:
– В тази авария нямаше оцелели. Но след четиридесет дни в града започнаха да се случват странни неща.
На улицата групичка наръга младеж. В пультовата дойде анонимно обаждане: прободно-резана рана в областта на черния дроб. Нашата смята беше тогава. Пристигаме. Младежът, който наръгаха, лежи на асфалта, с превръзка, и някакъв мъж държи капкомер. Към мъжа, кой оказа първа помощ? Мъжът върти глава, казва: “Да, “линейката” беше тук току-що, лекарят беше висок, сивокос и с него младата сестра, съвсем девойка. Те помогнаха, поставиха капкомера. Сивокосият каза да държим така… Аз само за миг се обърнах, да погледна младежа дали диша. А тук вие дойдохте. Къде е сивокосият?”

А ние настръхнахме. Защото от описанието изглеждаше, че Семьонович и екипът му са оказали първата помощ. Младежът го отведохме в болница, в картата записахме, че първата помощ е оказана преди нашето пристигане. За Семьонович се премълча. След това за него започнаха открито да говорят на подстанцията. Но в този ден бяхме в шок.

– И никой не би ни повярвал! – усмихна се фелдшерът. Брадатият лекар поправи стетоскопа на врата си и продължи:
– След няколко дни работник в склада падна: инсулт и черепно-мозъчна травма. Докато градската “линейка” пристигне, “висок, сивокос лекар и младата сестра” оказаха първата помощ: поставиха капкомер, дадоха кислород и поставиха диагноза. “А после изчезнаха, сякаш се разтвориха в земята.”
– И помниш ли случаят с раждането на светофара? – усмихна се фелдшерът, коригирайки очилата си.
– Какво, призраци участваха и в ражданията? – учуди се червенокосият стажант.
– Внимавай повече с думите, – намръщи се лекарят. – Не знам какви са станали “екипът на Семьонович”, но със сигурност не призраци. По-скоро са градските ангели-хранители.

– Извинете… – стажантът се изчерви. Дори ушите му почервеняха. – Та, какво стана с раждането?
– Таксиджия караше жена до болницата: на тридесет и четири години, второ раждане, в тридесет и девета седмица. Спря на светофара, когато започнаха преждевременни родилни болки. Таксиджията в паника, пуснал аварийните светлини, звънна на “линейката”, а какво да прави – не знае, обикаля около колата и вика: “Помогнете”. Диспечерът му отговаря: “Господине, не се безпокойте, включете телефона на високоговорител, ще ви разкажа какво да правите”. А мъжът в истерия, нищо не схваща.

Тогава Семьонович му се притече на помощ със своята сестричка. Детето идваше с таз към главата, и пъпната връв беше увита около шията му. Общо взето, ако не бяха те, детето нямаше да оцелее.
Но там вече и “линейката” пристигна, взе щастливата майка и крещящото здраво бебе.
Колко такива случаи имаше за година – не може дори да си спомниш. “Екипът на Семьонович” се появява само при най-тежките. И ако не беше Семьонович, преди пристигането на градската “линейка” никой от тези пациенти нямаше да доживее. Така стоят нещата.

– Готови сме. – Катя, с дъщеря си излязоха в коридора. Брадатият лекар взе торбата с вещите от жената и се усмихна на малката:
– Сега всичко ще бъде наред!

Rate article
Милостива девойка, кога ще дойде “спешна помощ”? Температурата е почти “четиридесет” и не спада.