«Мамо, остани с нас: как посещението на тъщата промени всичко»

„Мамо, остани с нас“: Как посещението на лелята обърна живота им с главата надолу

Радка Стоянова дойде на гости при дъщеря си и зет си.
— Баба дойде! — радостно извика петгодишният внук Тошко, щом тя престъпи прага.
В коридора изведнъж се показаха дъщеря ѝ и зетят. Седнаха за масата, разговориха се, усмихваха се, всичко изглеждаше нормално. Към вечерта Радка отиде в стаята, която дъщеря ѝ й беше отредила, за да си почине. След няколко часа, чувствайки жажда, тя се отправи към кухнята.

Приближавайки се до вратата, Радка изведнъж чу гласа на зет си. Той тихо, но твърдо говореш с момчето, и чутото я срази като гръм.

Радка никога не се е намесвала в чуждия дом. Не налагаше мнението си, не критикуваше. Само ако я питаха — тогава казваше каквото мисли. Но напоследък никой не я питаше нищо. И ето, слушайки как забраняват на внука ѝ да яде торта, го преименуват на Борис и му четат морали, тя изведнъж разбра: вече не можеш да мълчиш.

Радка Стоянова — добре поддържана, с достойнство жена. Целият си живот сама отгледа дъщеря си. След развода с мъжа си никого не допусна до себе си. Възпита Сашка сама, бяха като приятелки. Всичко си разказваха, обсъждаха. Сашка порасна, отиде да учи в областния град. След дипломирането рече да остане там. Тогава майка ѝ продаде градинската си парцел, колата, даде всичките си спестявания — и купи двустаен апартамент в покрайнините. Не беше центъра, но с добър ремонт.

Дъщеря ѝ беше на седмото небе от щастие. Скоро доведе момче — Георги. Изглеждаше учтив, поддържан. Но Радка веднага усети нещо нередно. Твърде прониклив поглед. Твърде контролиращ. И беше права.

Георги се оказа ревнив, свидлив и деспотичен. Настоя Сашка да се омъжи в роклята на сестра му — „почти нова“. Сватбата беше в двора на родителите му. Домашна храна, палатки, ракия. Меденият месец — на тавана. Подаръкът от Радка — пари. Поискаха ги директно: „По-добре в брой“.

Радка само поклащаше глава. Искаше да коментира, но се въздържа. Младите — техен си живот.

Роди се внук. Нарекоха го Тошко — на името на дядо му. Но Георги заяви, че ще го нарича Борис, така му харесва повече. Радка беше шокирана. Предложи да остане да помага с детето — Георги дори не скри раздразнението си.

— Няма нужда, майко. Ще се справим сами. Погостувахте — и вървете си, — усмихнато каза той, а Сашка отново кимна, сякаш под хипноза.

Изминаха години. За пет години Радка виждаше внука си десет пъти. Сърцето ѝ кървеше, но не искаше да се натрапва.

И ето, трябваше да отиде в града — за преглед. Радка реши да отседне при дъщеря си, макар и да не й се искаше. Посещението мина изненадващо студено. Георги не пророчи дума, но я гледаше с неодобрение. Внучето ходеше в износени дрехи, ядеше само каша и зеленчуци.

— Защо Тошко не яде месо? — учудено попита Радка.

— Георги каза, че за децата е вредно. Естествена храна — каши, ядки, салати, — тихо отвърна дъщеря ѝ.

Радка ужасна. На внука му всичко му е забранено. Дори детската градина не посещава. А на въпроса за нови дрехи получи сух отговор:
— Георги казва, че да харчиш пари за деца е глупаво. Всичко може да се вземе безплатно. А парите нека си лежат.

На третия ден Георги директно каза:
— В стаите не влизайте, храната ни не пипайте. И за престоя платете.

Радка онемя. Щом Георги излезе, тя се обърна към дъщеря си.

— Сашка, сериозно ли? Да спя на леглото на балкона и да плащам за това? Аз всичко си нося! В хладилника ви — зеленина и каша, а детето носи дрипки! За какво още трябва да плащам?

Сашка промърмори, че Георги просто се шегува. Но точката беше поставена, когато Радка почерпи внука си с торта. В коридора се извика:

— Какво ядеш? Кой ти даде? Ти не си Тошко, ти си Борис! Колко пъти да ти повтарям?

Георги отне тортата от ръцете на детето. И тогава Радка повече не могТогава Радка повече не мог да търпи и решително каза: „Стига — от днес всичко ще е по мой начин!“.

Rate article
«Мамо, остани с нас: как посещението на тъщата промени всичко»