Малките удоволствия на пенсионерката – кафе на зърна измежду задължителните разходи.

С пенсията си Пенка Георгиева, освен че плащаше ежемесечните сметки и купуваше продукти от кварталния пазар, си позволяваше малък подарък – пакетче кафе на зърна.

Зърната вече бяха изпечени и когато отрязваше ъгълчето на пакетчето, излъчваха невероятен аромат. Нужно беше да вдишва с затворени очи, откъсната от всички други усещания освен обонянието, за да настъпи чудото! С изумителния аромат се вливаше сила в тялото, а в паметта ѝ изплавяха момичешките мечти за далечни земи, шепотът на Родопите, песента на Дунава и дивите русалки, които танцуват по бреговете…

Никога не беше виждала всичко това, но разказите на баща ѝ, който постоянно изчезваше в изследователски експедиции из Африка, помнеше. Когато се прибираше, обичаше да разказва на Пенка за приключенията си, като отпиваше гъсто сварено кафе, което и до днес ѝ напомняше за него – сух, здрав и загорял пътешественик. Винаги знаеше, че осиновителите ѝ не са истинските ѝ родители.

Помнеше как в началото на войната, тригодишното дете, загубило своите, бе намерено от жена, която стана нейната майка завинаги. После всичко беше като при всички: училище, следване, работа, брак, раждането на син и ето го резултата – самота. Преди двайсетина години синът ѝ по настояване на жена си избра да живее в чужбина и се установи със семейството си в град Варна. През това време посети родния си град само веднъж. Чуха се по телефона, той ѝ пращаше месечни пари, които тя не харчеше, а спестяваше на специално открита сметка. За двайсет години се натрупа прилична сума, която ще се върне на сина ѝ. Някога…

Напоследък я измъчва мисълта, че живяла добър живот, пълен със загриженост и любов, но – чужд. Ако не беше войната, щеше да има съвсем различно семейство, други родители, друг дом. Тоест съдбата ѝ щеше да е различна. Най-близките си родители почти не помнеше, но често си спомняше момиче на нейната възраст, което винаги беше с нея в тези почти бебешки години. Името ѝ беше Мариана. Често чуваше как ги извикваха: – “Маняно, Пенке!” Коя беше тя? Приятелка, сестричка?

Размислите ѝ прекъснаха кратък сигнал от мобилния телефон. Погледна екрана – пенсията беше преведена на картата! Така и добре, в точния момент! Може да се разходи до магазина, да купи кафе – последното свари вчера сутринта. Внимателно, потупвайки с бастуна по тротоара, заобикаляйки есенните локви, тя се приближи до входа на магазина.

На вратата се притули сива, раирана котка, които гледаше плахо ту към минувачите, ту към стъклените врати. Усети съжаление в сърцето си: – “Мръзне, горката, вероятно и е гладна. Бих те взела вкъщи, но… Кому ще бъдеш нужна след мен? А на мен ми остана… Днес или утре”. Но, съжалявайки бедното животно, ѝ взе пакетче евтин котешки храна.

Внимателно изстиска желатиновата смес в пластмасова опаковка, котката търпеливо чакаше, гледайки добродетелката с обожаващи очи. Вратите на магазина се отвориха и на прага се появи пълна жена, чието изражение не предвещаваше нищо добро. Тя, без излишни думи, изрита опаковката с храната, така че желатиновите топчета се разпиляха по тротоара:

– Казваш им, казваш – няма значение! – просъска тя. – Няма какво да ги храним тук! – и нервно се отдалечи.
Котката, оглеждайки се плахо, започна да събира парченцата ястие от тротоара, а Пенка, задъхана от възмущение, усети първия удар на наближаващия пристъп. Побърза към автобусната спирка – само там имаше пейки. Седнала на една от тях, трескаво рови в джобовете си в надежда да намери хапчетата, но напразно.

Болката безмилостно я обхвана на вълни, главата й се усещаше като в менгеме, мракът покри погледа й, стенание се изтръгваше от гърдите ѝ. Някой я докосна по рамото. Тя с труд отвори очи – младо момиче я гледаше изплашено:
– Зле ли ви е, бабо? Как да ви помогна?
– Там, в пакета. – Слабо направи знак с ръката си Пенка. – Има опаковка с кафе. Извади и отвори.

Тя се присегна към пакетчето, вдиша аромата на изпечени зърна веднъж, два пъти. Болката не изчезна напълно, но отслабна.
– Благодаря, момиче. – Слабо рече Пенка.
– Аз съм Зорница, а благодаря кажете на котката. – Усмихна се момичето. – Беше при вас и така силно мяукаше!
– И на теб благодаря, мила моя. – Погали котката, която седеше до нея на пейката. Именно онази раирана.
– Какво се случи с вас? – загрижено попита момичето.
– Пристъп, момиче, мигрена. – Призна Пенка. – Развълнувах се, случва се…

– Ще ви придружа до дома, трудно ви е сама…
– … На моята баба също й се случват мигренозни пристъпи. – разказваше Зорница, докато пиеха слабо кафе с мляко и бисквити в апартамента на Пенка. – Всъщност тя ми е прабаба, но я наричам „баба“. Живее в селото заедно с баба ми, майка ми и татко ми. А аз тук уча за медицинска сестра. Баба, както и вие, ме нарича „момиче“. И още, приличате й толкова много, че първоначално помислих, че сте тя! А вие не сте ли търсили роднините си, тези истинските?

– Зорничке, момиче, как да ги намеря? Почти не ги помня. Нито фамилията ми, нито откъде съм. – споделяше Пенка, галейки приспаната на коленете си котка. – Спомням си бомбардировката, когато пътувахме на„подво“, после танковете…

И бягах, бягах, докато не помнех себе си! Ужас! Цял живот само ужас! После ме намира жена, наричах я “майка” цял живот, и досега тя е моята майка. След войната дойде нейният съпруг и стана най-добрият баща на света! Остана ми само името си. Вероятно семейството ми, загина там, под бомбите. И майка, и Маняна…
Тя не забеляза как след тези думи Зорница потрепна и я погледна с големите си сини очи:

– Пенка Георгиева, а имате ли родинка на дясното рамо, която прилича на листо?
От изненадата домакинята се задави с кафе, а котката я погледна внимателно.
– Откъде го знаеш, момиче?
– Баба има точно такава. – Тихо каза Зорница. – Казва се Мария. И до днес не може да сдържи сълзите си, когато си спомня сестричката си – близначката, Пенка. Изчезнала е по време на бомбардировката, при евакуацията. Когато фашистите прекъснаха пътя, трябваше да се върнат вкъщи и там преживяха окупацията. А Пенка изчезна. Така и не я намериха, колкото и да търсеха…
От сутринта Пенка Георгиева не можеше да намери място. Тя се движеше неспокойно между прозореца и вратата, чакайки гости. Сивата раирана котка не се отделяше от нея и тревожно проучваше лицето на стопанката си.

– Не се тревожи, Маричке, добре съм, – успокояваше котката стопанката ѝ. – Само сърцето бие…
Накрая звънецът на вратата прозвъня. Пенка Георгиева, развълнувана, отвори вратата.
Две възрастни жени застинаха, гледайки се мълчаливо с очи, пълни с надежда. Като в огледало виждаха непроменената синина на очите, белоснежните къдрици на косата и тъжните бръчки в ъгълчетата на устните.

Накрая гостенката въздъхна с облекчение, усмихна се, направи крачка напред и прегърна стопанката:
– Здравей, Пенко!
А на прага, бършейки сълзите на щастието, стояха най-близките хора.

Rate article
Малките удоволствия на пенсионерката – кафе на зърна измежду задължителните разходи.