Рано сутринта телефонът иззвъня, а Гергана още не бе съвсем съзнаваше дали е будна или все още сънува. На екрана светна името – „майка“. Сънят мигновено изчезна. Гласът й беше бодър, почти весел:
„Спиш, мързелко? Аз вече сложих баниците във фурната. Утре идвайте с Пламен – имаме как ген поговорим. Не за градината. За завещанието! Не искам да се карате на погребението ми за къщата и парите. Идвайте и двамата, без извинения!“
Гергана замръзна. Завещание? Погребение? Какво става? Но майка й говореше с такава убеденост, че да спори бе безсмислено.
Междувременно, Цветана Иванова, майка на Гергана и Пламен, седеше на масата, подправяйки вълнения си шал. До нея бе съседата Радка, очите й изпълнени с безпокойство:
„Цвети, болна ли си? Откъде такива мрачни разговори? Плашиш ме…“
„Не се тревожи, Раде, просто искам да видя децата си. Цяла година не сме се срещали. Всеки си е за себе си, сякаш са чужди. Ако утре нещо ми се случи, кой ще им каже всичко? Искам да ги тествам. Да видя кой какво наистина ме мисли.“
С тези думи Цветана затвори вратата след съседата и отиде да си почине. Утрешният ден щеше да е важно изпитание.
Сутринта беше мъглава, сякаш прикривайки нейния план. Подреди къщата, облече старичкия си халат, изми се и седна в креслото, затая дъх. След час в вратата потропа.
Първа влезе Гергана – зачервяна, изплашена.
„Майко! Какво става? Болна ли си? Какво за завещание?“ – извика тя, като се втурна към майка си.
След нея, по-сдържано, влезе Пламен.
„Е, наплаши ни, майко. Вече ли си решила? Може би е малко рано?“
„Седнете на масата, деца,“ – каза спокойно Цветана. – „И викайте и вашите половинки – Мария, Стоян, влизайте, не се сърдете.“
Когато всички седнаха, тя започна:
„Слушайте и не ми прекъсвайте. Важно ми е да кажа. Старостта не е радост, а аз живея сама. Болестите не питат кога да идват. Затова реших – ще го кажа, докато мога. Но първо – помощ вкъщи. Кой, ако не роднините, ще помогне на възрастна жена? Дърва за цепене, обед за готствоване…“
Гергана и Мария кимнаха и се заловиха за работа. Цветана наблюдаваше внимателно – тестото лепкаше по пръстите, картофите се режаха дебели, тенджерите тропаха. „Градски сте, неумелици,“ – помисли си тя тъжно, но не каза нищо. Това не беше важно.
След като сложиха масата и се нахраниха, тя помоли Стоян и Мария да излязат – остана сама с децата си.
„Сега ме слушайте добре. Къщата, в която израстнахте, ще оставя на Радка, съседката. Тя е близо, тя ще помогне, ако нещо стане. Пламен, на теб оставям колибата, инструмента, стопанските неща. Каквото поискаш – прави си с тях. А на теб, Гергана, ще оставя спестяванията си. Отдавна си трупах пенсия от левове, почти не харчех.“
В стаята се спусна мрачно мълчание.
„Къщата – на чужда жена?“ – накрая проговори Пламен. – „Сериозно ли?“
„А защо не? Вие година не сте ме посетили. А Радка идва всеки ден. А ти, Пламе, не ме покани на сватбата си – срамота ти ли беше, че майка ти е от село? А теб, Гергана, не те виждам откакто се омъжи за втори път за Стоян. И тогава се обиди, помниш ли? Когато ти казах, че не е мъж за теб. Бях права…“
„Майко, стига…“ – прошепна Гергана.
„Не съм добре. Ще си легна,“ – каза уморено Цветана и затвори вратата на спалнята зад себе си.
Навън започна спор:
„Това е изцяло по твоя вина!“ – сипеше Пламен. – „Можеше да посещаваш майка си. Сега къщата ще е на Радка!“
„Да, разбира се! Само аз работя от сутрин до вечер! А вие с Мария какво правите? Тя си стои вкъщи, можеше да ходи при майка ти!“
Крещяха, прекъсваха се. Цветана слушаше, седнала в креслото, гледайки през прозореца. В очите й имаше сълзи. Къде са онези деца, които летеше босо по двора? Къде са добротата им, грижата едни за други?
Когато се върнаха, тя вече не беше легнала – седеше изправена, сдържана, но очите й предателски блестяха.
„Майко, какво става? Не ти ли е зле…“ – започна Пламен.
„По-добре, вече,“ – прогърмя тя. – „Стана ми ясно. На никой не съм нужна. Завещание, казваш? Ще има. Но по-късно. Когато разберете – защо ви трябва тази къща: за да я обичате или да се делите?“
Сутринта при закуската беше тихо. Само скърцане на столове и звън на лъжици. Първа се осмели да проговори Гергана:
„Прости ни, майко… Сгрешихме. Ще идвам, честно. Ние сме семейство…“
Цветана кимна. На масата се стегна топло мълчание.
Оттогава много се промени – но и нищо. Пламен почти не идваше, но редовно пращаше пари. А Гергана започна да посещава майка си по-често – супи, сладко, помощ в градината. Но за завещанието вече никой не питаше.
И никой не знаеше, че то отдавна стоеше в долния чекмедже на скрина, подписано и заверено. Всичко беше разделено по равно. Защото Цветана Иванова все още обичаше децата си. Дори те да не го помнеха винаги.