„Майка се преструва на болна, за да разбере кой от децата ѝ я обича истински. Резултатът е изненадващ“

Когато рано сутрин звънна телефонът, Галя едва разбра къде се намира – в леглото ли, или все още сънува. На екрана светна името – „мама“. Сънят мигновено изчезна. Гласът на майка ѝ звуenska бодър, почти весел:

„Спиш, мързеливко? А аз вече сложих баниците във фурната. Утре чакайте покана: теб и Тошко. Трябва да поговорим. Не, не за градината. За завещанието! Не искам на погребението ми да се разправяте за къщата и стотинките. Елате и двамата, без извинения!“

Галя замръзна. Завещание? Погребение? Какво става? Но майка ѝ говореше с такова спокойствие, че да спори бе безсмислено.

Междувременно Венета Павловна, майката на Галя и Тошко, седеше на масата, оправяйки се вълнената си шал. До нея седяше съседката Радка, очите ѝ пълни с тревога:

„Вене, заболяла ли си? Откъде такива мрачни приказки? Пла царвиш ме…“

„Не се плаши, Раце, просто искам да видя децата си. Цяла година не сме се виждали. Всеки си живее живота, сякаш са чужденци. Ако утре нещо ми се случи, кой ще им обясни всичко? Искам да ги тествам. Да видя кой какво наистина чувства към мен.“

С тези думи Венета Павловна затвори вратата след съседата и отиде да почине. Утрешният ден щеше да е важен.

Сутринта беше мъгливо, сякаш природата се беше съгласила с плана ѝ. Подреди къщата, облече старичкия си халат, изми се и седна в креслото, затая дъх. След час някой почука на вратата.

Първа влизаше Галя – зачервяна, разтревожена.

„Мамо! Какво става? Болна ли си? Какво завещание?“ – възкликна тя нахвърляйки се към майка си.

След нея, по-сдържано, влезе Тошко.

„Ех, майко, така ни уплаши. Наистина ли си се отказала? Не е малко рано?“

„Седнете на масата, деца“, – спокойно каза Венета Павловна. – „И доведете своите половинки. Стефка, Борис, влизайте, не се срамувайте.“

Когато всички седнаха, тя започна:

„Само чувайте, не ме прекъсвайте. Важно ми е да кажа. Старостта не е радост, а аз живея сама. Болестите не питат кога да дойдат. Затова реших: ще говоря, докато мога. Но първо – помощ вкъщи. Кой, ако не роднините, ще помогне на старица? Дърва – нацепи, обяд – сготви…“

Галя и Стефка кимнаха и се заловиха за работа. Венета наблюдаваше: тестото лепеше по пръстите, картофите се режаха твърде дебели, тенджерите тропаха. „Градски несръчности“, – помисли тя тъжно, но не упрека гласно. Не в това беше смисълът.

След като сложиха масата и се наядоха, тя помоли Борис и Стефка да излязат – остана сама с децата си.

„Сега слушайте добре. Къщата, в която сте израснали, ще оставя на Радка, съседката. Тя е близо, ще помогне, ако нещо стане. Тошко, на теб оставя плевнята, инструментите, стоката. Каквото поискаш – прави. А на теб, Гальо, оставям спестяванията си. От години слагам пенсията настрана, почти не харча.“

В стаята се спусна мъгляво мълчание.

„Къщата – на чужда жена?“ – найврТошко изглеждаше потресен, но след дълъг въздих кимна и каза: „Добре, майко, както решиш.“

Rate article
„Майка се преструва на болна, за да разбере кой от децата ѝ я обича истински. Резултатът е изненадващ“