Магазинът на чудесата

Знаеш ли, често си спомням детството ми, и всеки път пред очите ми се извива онзи комисионен магазин — като някаква вълшебна дуканче, където с приятелките тичахме след училище. Бях на единадесет, учехме в пети клас, и светът ни се струваше изпълнен с тайни. Заедно с Деси и Ралица превръщахме обикновените дни в приключения, а онзи магазин бе нашето съкровище, мястото, където всяка вещ криеше своя история. Дори сега, след толкова години, като затворя очи, виждам неговите рафтове, усещам мириса на стари книги и онова детско въодушевление, което вече не може да се върне.

Тогава бяхме неразделни с момичетата. Деси, с нейните вечно разхвърляни плитки, мечтаеше да стане археолог, а Ралица, най-сериозната от нас, носеше в раницата си тефтерче, в което записваше „важни мисли“. Аз, Елица, бях някъде по средата — обичах да фантазирам, представяйки си себе си то като героиня от книга, то като пътешественичка. След училище не бързахме да се прибираме, а тичахме към комисионния магазин на ъгъла на улицата. Беше стар, с изтъркана табела и скърцаща врата, но за нас това беше пещерата на Али Баба, пълна с загадки и чудеса.

Магазинчето беше малко, но вътре струваше безкрайно. Рафтове претъпкани с неща: старинни свещници, изтъркани книги, рокли с дантелови яки, часовници, които отдавна бяха спрели. Продавачката, леля Стоянка, винаги седеше зад касата с плетиво в ръце и добродушно мърмореше: „Момиченца, не бъркайте, да не счупите нещо!“ Но ние изобщо не бъркахме — бяхме изследователки, търсачки на съкровища. Деси веднъж намери медна брошка с формата на бръмбар и заяви, че е талисман на египетска принцеса. Ралица прелистваше пожълтели модни списания, мечтаейки да шие такива рокли. А аз обичах книгите — особено една, с изтъркан коричник, за пирати. Представях си, че между страниците ще намеря карта на съкровищата.

Един ден, студен ноемврийски ден, отново се втурнахме в магазина. Навън валеше ситен дъжд, ботушите ни хлюпаха, но вътре бе топло и миришеше на прах и лавандула. Аз веднага се запътнах към любимия си рафт с книги, а Деси дърпаше Ралица към кутията с бижута. „Еличко, ела тук! — извика тя. — Виж какъв пръстен!“ На дланта й лежеше тънко пръстенче със зелен камък, мътничък, но пак някак вълшебен. „Това със сигурност е от някой замък!“ — заяви тя. Ралица, прищурила се, добави: „Или от сандъка на някаква баронеса.“ Смеехме се, редувахме пръстена един на друг, и аз се чувствах като героиня от приказка.

Леля Стоянка, забелязала възбудата ни, се приближи и се усмихна: „Харесвате? Това е само пет лева, момичета. Вземете го, докато не го взеха други.“ Пет лева! В джобовете ни имахме само за кифлички в училищната столова, но не се отчайвахме. „Нека събераме парите!“ — предложих аз. Изсипахме всички монети от джобовете: аз имах два лева, Деси — един и стотинки, Ралица — лев и петдесет. Не стигаше, но не се предавахме. „Лелю Стоянке, — взмоли се Деси, — може ли назаем? Утре ще донесем!“ Леля Стоянка поклати глава, но в очите й се смееше: „Добре, вземете го, ама да ми върнете парите утре!“

Излязохме от магазина, сякаш бяхме свършили подвиг. Пръстенът беше в джоба на Ралица, и го пипахме на смени, сякаш наистина беше магически. Вкъщи не можех да заспя, представяйки си, че е бил на някоя пътешественица, прекосисала моретата. На следващия ден върнахме дълга — дори се отказах от кифличката, за да събера петдесет стотинки. И въпреки че после пръстенът се изгуби (Деси се клеше, че го е оставила в раницата), онези емоции останаха завинаги със мен.

Онзи магазин не беше просто място за стари вещи. Той ни научи да мечтаем, да вярваме в чудеса, да виждаме необикновеното в обикновеното. С Деси и Ралица после пораснахме, разселихме се. Деси стана геоложка, Ралица — дизайнерка, а аз — учителка по литература. Но всеки път, когато си говорим по телефона, някой неизменно попита: „Спомняте ли си онзи комисионен?“ И се смеем, сякаш отново сме единадесетгодишни, а преди нас стоят рафтове, пълни с истории.

Сега живея в голям град, и такива комисионни почти не останаха. Понякога влизам в антикварните магазини, но не е същото — прекалено стерилно, без онази магия. Липсват ми скърцащата врата, леля Стоянка, нашите детски фантазии. Наскоро открих в кутия стара книга — същата, за пиратите. Отворих я, вдишах мирисата на страниците и сякаш се върнах в пети клас. Може би онзи магазин беше нашето съкровище — не заради вещите, а заради това какви бяхме между неговите стени. И съм благодарна на съдбата, че имах такова детство — с приятелки, с мечти и с вълшебната дуканчица, която завинаги остана в сърцето ми.

Rate article
Магазинът на чудесата