„Любовта няма възраст: една история“

Когато в малкия ни град Сливен пристигна висока, грациозна, невероятно красива жена от Русе, целият ни двор замръзна. Казваше се Венета Иванова и беше като от друга планета — благородна стойка, сдържана усмивка, поглед, от който мъжете губеха глава, а жените… някои завиждаха, други се възхищаваха. Дойде по разпределение след училище и на нас, местните, ни се струваше, че по улицата ни е стъпила истинска чужданка.

Венета не се нуждаеше от бутици. Достатъчен беше парче плат, макара конци, игла — и след няколко дни тя вече излизаше в палто, което можеше да украси корица на списание. Шиеше сама, бродираше, плетеше, а изящните ѝ шевове предизвикваха шепотене и завист. Ние, децата, тичахме у нея, играехме се с цветните ѝ чадъри — имаше цяла колекция! А тя, смеейки се, ни учеше на „дефиле“ и ни позволяваше да се представяме за модели.

Въпреки вниманието на мъжете, Венета дълго не се омъжва. Може би ги плашеха нейната независимост, красота и достойнство. Но всичко се промени към четиридесетте. Тогава тя работеше като икономист в мебелна фабрика и започна страстна връзка с директора. Мъжът беше женен, а слуховете бяха безброй. Особено когато се роди синът ѝ — Борис, копие на баща си. По двора се носеха шепотни разговори, осъждания, но Венета държаше главата високо. Напусна работата, но не остана без средства. Избраникът ѝ постъпи достойно — осигури я, купи ѝ апартамент и, както се досещате, мебелите бяха от същата фабрика.

Аз растях заедно с Борис — пясъчници, игри, празници. Венета се разбираше с всички жени в блока, помагаше, шиеше, винаги с топлина. Къщата ѝ беше като оазис — отворена врата, аромат на сладкиши, добри очи. Но преди училище семейството ми се премести в друг квартал и връзката с тях постепенно прекъсна.

Много години по-късно, по време на работа в Пловдив, видях позната походка. Жена качваше в колата си, а мъжът, който ѝ помагаше, имаше чертите на порасналия Борис. Приближих се и изведнъж вратата се отвори:

— Елица! Позна ли ме? А аз те разбрах веднага! — беше тя, Венета, все така елегантна, жива, светеща.

Пътувахме заедно, говорехме. И тогава тя проговори нещо, от което мина тръпка по гърба:

— Представи си, влюбих се… на тази възраст! С Георги се запознах на морето, първо беше курортна флирт, после — истинска любов. Пет години заедно… А сега децата му — вече големи, но се страхуват, че ще им „открадна“ имота. Започнаха упреците, натискът… Той се отдръпна и се разделихме.

Гласът ѝ беше тъжен, но очите не бяха загасли. Сбогувахме се пред хотела. Тя си потегли със сина, а аз останах да мисля цяла нощ.

Минаха две години. Срещнах Борис в едно кафене. Сподели ми какво се случи:

— Майка ми не издържа. Тръгна при него. Сама, без да каже ни предупреди. По пътя получи инсулт. Обадиха ми от болницата, хукнах там. Лекарите бяха песимисти… Но тя се оправи. Представи си? Върна се у дома след месец.

Бях шокирана. Жена на седемдесет, потеглила към друг град — заради любов. Не заради пари, не за сметка — просто защото не можеше да живее без него. Попитах:

— И как е сега?

Борис се усмихна:

— Наскоро чистех гардероба ѝ — намерих чанта. Паспорт, козметика, рокля, билети… Пак се готвеше да тръгне! Казвам ѝ: „Мамо, ти току-що се възстанови!“ А тя отвръща: „Трябва да живееш, Борис. Докато сърцето бие — трябва да обичаш.“

Седях безмълвна. Пред очите ми отново се изви тая Венета от детството — ярка, свободна, непокорна на правилата. Не беше се променила. Само стана още по-силна.

И тогава разбрах: любовта няма възраст. Не можеш я затвориш в правила. Идва, когато сърцето е отворено — дори и да си на седемдесет. Важното е да имаш смелостта да я посрещнеш.

Rate article
„Любовта няма възраст: една история“