Изгубих съпруга си на 65 години – но на сватбата братът на покойния ми съпруг стана и извика: “Аз съм против!”
Когато почина съпругът ми, бях убедена, че всичко си е отишло с него. Прекарахме четиридесет години заедно, отгледахме деца, построихме дом, минахме през бедност, болести, кавги и смях. Вярвах, че това е завинаги. А после той просто изчезна – внезапно, в един ден. Инсулт. Няма сбогуване, няма последна дума. Всичко се срина. Чувство, сякаш някой изтръгна половината от душата ми и ме остави да стоя насред разбит живот.
Дълго време не можех да се събера. Плачех нощем, говорех на неговата снимка, пазех му ризите в гардероба, за да не изчезне ароматът му. Децата се пръснаха, внуците идваха рядко. И тишината… тази давеща, лепкава тишина на старата къща с празни столове около масата.
Изминаха пет години. Започнах да се уча да живея сама. Но един ден случайно влязох в малка кафене в София – същото, в което ходехме със съпруга ми. И там го видях. Иван. Стар приятел на семейството. Някога идваше на гости, работеше със съпруга ми в един завод. Отдавна бяхме изгубили връзка, а сега – като по волята на съдбата.
Той веднага ме позна. Заразговаряхме. Спомняхме си, пихме кафе, смяхме се. И изведнъж – стана леко. Нямаше болка, нямаше угризения. Само топлина. На следващия ден той ми се обади. А после започнахме да се разхождаме в парка, да приготвяме вечери, да си четем книги взаимно. Грижеше се за мен, като за принцеса. Бях на шестдесет и пет, но отново се чувствах жена. Жива. Необходима.
Когато Иван ми предложи да се омъжим, се обърках. Всичко в мен трепереше. Мисли – за децата, за хората, за слуховете. Но дъщеря ми, най-голямата, каза:
— Майко, имаш право да бъдеш щастлива. Дори някой да не го разбира.
Решихме да направим спокойно тържество. Просто семеен обяд, нищо луксозно. На масата бяха само най-близките: децата, внуците, няколко съседи. Облякох светло сива рокля, Иван носеше костюм, който носеше на сватбата на дъщеря си. Всички се усмихваха, вдигаха чаши. Чувствах се жива отново.
И тогава…
— Аз съм против!
Гласът прозвуча като гръм в залата. Трепнах. Всички се обърнаха. Това беше Петър – по-малкият брат на покойния ми съпруг.
Той се изправи, побелял от гняв, и ме погледна:
— Нямаш право! Как можеш? Забрави ли брат ми? Беше му съпруга!
Думите режат като нож. Замръзнах, сърцето застина. Знаех, че Петър беше винаги до нас, особено след смъртта на съпруга ми. Посещаваше ни, помагаше, носеше продукти. А после се отдръпна… Не разбирах – защо. Но сега всичко беше ясно.
— Не съм забравила, Петре, — казах тихо. — Но не мога цял живот да остана вдовица.
— Значи не ти пука? — извика той. — Просто го зачеркна?
Иван стисна ръката ми под масата – здраво, уверено.
— Петре, — спокойно каза той. — Нима искаш тя да остане сама до края на живота си?
— Това не е правилно! — почти извика той.
Поех дълбоко дъх. Нещо в мен се скъса – страхът, срамът, нерешителността. Станах от масата, погледнах го:
— А знаеш ли кое наистина не е правилно? Че толкова време ме обичаше и мълчеше. Че чакаше да стана твоя след като той умре. И сега не можеш да приемеш, че избрах не теб.
В залата настъпи мъртва тишина.
Петър побледня, сведе поглед. После се обърна и мълчаливо излезе.
Стоях, треперех, но вече – не от страх. Вече не чувствах вина.
Иван стана, приближи се до мен, прегърна ме.
— Всичко е наред, — прошепна той.
Заплаках – не от болка, а от облекчение. От чувството, че сега мога истински да живея. Че не дължа нищо на никого. Че любовта – тя идва, дори когато мислиш, че е късно за нея.
Аз съм щастлива. Намерих мъж, който ме прие с всички спомени, с цялото минало, с бръчките, с тъгата от загубите. Той не поиска да забравя. Просто застана до мен. И това е най-важното.
Ако някой си мисли, че на шейсет и пет животът свършва – ще кажа друго. Понякога той едва започва.